مطهری: مرتضوی نمایندگان را با ترفند خام کرد

حق نشر عکس ISNA
Image caption علی مطهری: در دولت آقای احمدی نژاد، وزیران کاره ای نیستند

علی مطهری، نماینده اصولگرای منتقد دولت در مجلس ایران در واکنش به خارج شدن استیضاح وزیر کار از دستور کار مجلس ایران، اعلام "استعفای" سعید مرتضوی را "ترفندی" خواند که به گفته او هدفش خام کردن استیضاح کنندگان بوده است.

آقای مطهری در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفت که راه برای استیضاح عبدالرضا شیخ الاسلامی، وزیر کار، همچنان باز است و به گفته او "حال که گفتگو و ملاطفت نتیجه نداده است باید اقدام عملی کرد".

او گفت: "به نظر من آقای مرتضوی می خواست جلسه استیضاح برگزار نشود و تخلفاتش از تریبون مجلس بازگو نشود و در نتیجه محاکمه اش تسریع نشود."

دیروز یکشنبه ۲۷ فروردین، پیش از آغاز استیضاح وزیر کار در مجلس ایران، احمد توکلی و غلامعلی حداد عادل، از نمایندگان اصولگرای مجلس به نمایندگان دیگر گفتند که آقای مرتضوی به آنها گفته است که استعفا داده است و به این ترتیب امضا کنندگان طرح استیضاح امضای خود را پس گرفتند و استیضاح انجام نشد.

آقای مرتضوی هنوز درستی سخنان آقای توکلی و آقای حدادعادل را به صراحت تائید یا تکذیب نکرده است.

در حالیکه علی مطهری می گوید "استعفای" بیش از نصف روز دوام نداشته و او برسرکار خود بازگشته است، مشاور آقای مرتضوی به خبرگزاری مهر گفته که آقای مرتضوی در دو روز گذشته به دفتر کار خود در صندوق تامین اجتماعی نرفته است.

به گفته او به همین دلیل جلسه شورای معاونان و مشاوران این نهاد نیز امروز (دوشنبه) به دلیل عدم حضور آقای مرتضوی لغو شده است.

'وزیران کاره ای نیستند'

آقای مطهری در مورد پذیرش وعده استعفای آقای مرتضوی توسط نمایندگان گفت: "عجیب است که خود این آقایان، مرتضوی را متهم به دروغگویی و فریب می کنند و در عین حال به قول او مبنی بر استعفا و نرفتن به سر کار، حتی اگر استعفا پذیرفته نشود، اعتماد می کنند. دیدیم که این اعتماد خطا بود و سر کار نرفتن ایشان هم نصف روز بیشتر دوام پیدا نکرد."

اشاره او به نمایندگان طراح استیضاح است که در طرح خود آقای مرتضوی به علت "مقصر شناخته شدن در ماجرای کهریزک"، "اقدامات غیرقانونی و سوءاستفاده از موقعیت شغلی" و "عدم داشتن تجربه و تخصص مناسب" فاقد صلاحیت برای تصدی مدیرعاملی صندوق تامین اجتماعی دانسته بودند.

حق نشر عکس MEHR
Image caption انتصاب سعید مرتضوی به مدیرعاملی صندوق تامین اجتماعی با واکنش منتقدان دولت رو به رو شد

آقای مطهری افزود: "دوستان ما باید زمانی استیضاح را منتفی می کردند که آقای مرتضوی خودش استعفا و وزیر رسما استعفای او را می پذیرفت نه اینکه به صرف اعلام آمادگی آقای مرتضوی برای استعفا، آن هم به گفته شخص ثالث یعنی آقای حداد، استیضاح را منتفی کنند تا هم سرخودشان کلاه برود و هم جایگاه مجلس تنزل پیدا کند."

او معتقد است که حتی وزیر کار هم در پذیرفتن این استعفا نمی توانسته نقشی داشته باشد، "زیرا در دولت آقای احمدی نژاد، وزیران کاره ای نیستند و خود آقای احمدی نژاد تصمیم گیر است و روشن است که ایشان هیچ گاه از راهی که رفته، هر چند اشتباه باشد، بر نمی گردد".

منابع خبری نزدیک به دولت روز گذشته به نقل از آقای احمدی نژاد که برای حضور در جلسه استیضاح وزیر کار به مجلس رفته بود، نوشتند که او با شنیدن خبر خارج شدن طرح استیضاح از دستور کار مجلس، گفته است که دولت قولی در رابطه با کناره گیری آقای مرتضوی نداده است.

آقای مطهری می گوید که تنها کسی از میان ۲۰ نماینده طراح استیضاح است که امضای خود را پس نگرفته، چون باقی نمایندگان نتوانستند او را قانع کنند.

به گفته او، تا زمانی که "معضل" حل نشده، پس گرفتن امضا "کاری ناشایست و موجب کاهش اعتبار مجلس" است.

الیاس نادران، پرویز سروری، علیرضا زاکانی، احمد توکلی، مسعود پزشکیان و غلامرضا مصباحی مقدم از جمله امضا کنندگان طرح استیضاح وزیر کار بودند.

علی مطهری همچنین از میانجی گری آقای حداد عادل در این رابطه انتقاد کرد و گفت: "وارد کردن آقای حداد به ماجرای استیضاح هم اشتباه دیگر این دوستان بود، چون این شائبه را به وجود آورد که اینها می خواهند با معرفی کردن آقای حداد به عنوان حلال مشکل، مقدمه ریاست ایشان بر مجلس نهم را فراهم کنند و دیدیم که نمایندگان هم از این موضوع ناراحت شدند."

غلامعلی حداد عادل، رئیس کمیسیون فرهنگی و رئیس پیشین مجلس، با انتشار نامه ای خطاب به نمایندگان مجلس اعلام کرده بود که آقای مرتضوی پیشنهاد او را برای استعفا پذیرفته است.

ماه گذشته سعید مرتضوی که به گفته طراحان استیضاح وزیر کار، پرونده اش در خصوص رخدادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ همچنان مفتوح است، به مدیرعاملی صندوق تامین اجتماعی منصوب شد که با واکنش منتقدان دولت رو به رو شد.

مطالب مرتبط