تشکیل قرارگاه مدیریت حوادث پرتوی و هسته‌ای در ایران

حق نشر عکس Reuters
Image caption فریدون عباسی، رییس سازمان انرژی اتمی و فرمانده قرارگاه مدیریت بحران حوادث پرتوی و هسته ای ایران

سرتیپ غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیر عامل ایران از تاسیس یک قرارگاه مدیریت بحران برای حوادث پرتوی و هسته‌ای در آن سازمان خبر داده است.

پدافند غیرعامل به معنای کاهش آسیب‌پذیری در هنگام بحران‌، بدون استفاده از اقدامات نظامی و صرفا با بهره‌گیری از فعالیت های غیرنظامی، فنی و مدریتی است.

فریدون عباسی دوانی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران توسط سرتیپ جلالی به عنوان فرمانده قرارگاه جدید منصوب شده است.

او در معرفی آقای عباسی به عنوان فرمانده این قرارگاه، وظایف آن را دفاع پرتوی، دفاع سایبری، دفاع بیولوژیکی و دفاع شیمیایی برشمرد.

سازمان پدافند غیرعامل ایران که از سال ۱۳۸۴ شروع به فعالیت کرد، از نمایندگان نیروهای مسلح، وزارتخانه ها و سازمان های دولتی مختلف تشکیل شده است.

این سازمان وظیفه ایجاد هماهنگی میان نهادهای مختلف حکومتی به منظور آماده سازی آنها برای مقابله غیرنظامی با حملات نظامی احتمالی را بر عهده دارد، تا درصورت انجام حمله علیه ایران، خسارت های وارد شده بر زیر ساخت ها و تأسیسات را به حداقل برسد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران پس از دریافت حکم فرماندهی قرارگاه مدیریت بحران حوادث پرتوی و هسته‌ای گفت که این قرارگاه در مقابله با حمله هسته ای و پرتوی کوشا خواهد بود و نسبت به تامین نیروی انسانی لازم تلاش خواهد کرد.

آقای عباسی دوانی در ادامه گفت که ایران تا پنج سال دیگر قادر به طراحی و ساخت استخر راکتوری با توانی دو برابر راکتور تهران خواهد بود.

مطالب مرتبط