احمدی نژاد: ایران آماده تامین امنیت خلیج فارس است

احمدی نژاد حق نشر عکس Fars
Image caption احمدی نژاد: حضور بیگانگان در خلیج فارس موجب بی ثباتی است

رئیس جمهوری ایران گفته است که این کشور آماده حفظ امنیت خلیج فارس است.

روز سه شنبه، ۲۹ فروردین (۱۷ آوریل)، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری و رئیس شورای عالی دفاع جمهوری اسلامی، در سخنانی در مراسم روز ارتش گفت که "دخالت بیگانگان" در منطقه خلیج فارس باعث بی ثباتی و نا امنی است و افزود که ایران آمادگی تامین امنیت منطقه را دارد.

آقای احمدی نژاد افزود که "همه عالم می دانند که ملت عزیز ایران، صلح‌دوست ترین ملت عالم است و در طول تاریخ، کوچکترین نشانه ای از تجاوز به حقوق سایر ملت ها نداشته است."

وی در عین حال هشدار داد که "بدانید که کوچکترین چشم داشتی به ملت ایران با پاسخ کوبنده نیروهای مسلح پاسخ داده خواهد شد و نیروهای مسلح آماده صیانت از موجودیت و حریم ملت ایران است."

رئیس جمهوری ایران در این مراسم از وفاداری، ایمان و ایثار نیروهای ارتشی تقدیر کرد و افزود که "ارتش ایران مردمی‌ترین ارتش جهان است."

به گفته آقای احمدی نژاد "امروز علی‌رغم تمام محدودیت‌ها و سخت‌گیری‌ها، ارتش عزیز ما در بالاترین درجه اقتدار قرار دارد."

این مراسم در مجاور آرامگاه آیت الله روح الله خمینی برگزار شد و در پایان سخنرانی محمود احمدی نژاد، یگان های نمونه ارتش از برابر او رژه رفتند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - درمراسم روز ارتش، وابستگان نظامی شماری از سفارتخانه های خارجی نیزشرکت داشتند.

حق نشر عکس Fars
Image caption صالحی همکاری نظامی ایران و سوریه را تکذیب کرده و پشتیبانی سیاسی را کافی دانسته است

در پایان این مراسم، سرلشکر عطاالله صالحی، فرمانده کل ارتش، در گفتگو با خبرنگاران گفت که حمله نظامی آمریکا به سوریه محتمل نیست و افزود که "آمریکا حال حمله به سوریه را ندارد و انرژی فرامنطقه ای برای آمریکا باقی نمانده و تنها به خاطر انتخابات، ژست هایی می گیرند."

آقای صالحی همکاری نظامی ایران و سوریه را تکذیب کرد اما گفت که "ما از آنان پشتیبانی معنوی می‌کنیم و همین پشتیبانی کافی است و سیاست ها و آرمان های ما، نقشه دشمن را خنثی می کند."

در جمهوری اسلامی، روز ۲۹ فروردین روز ارتش نامگذاری شده است.

پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ در ایران، ارتش ایران هدف تصفیه گسترده قرار گرفت و شماری از نظامیان از رده های مختلف اعدام و یا زندانی شدند و پیشنهادهایی هم برای انحلال ارتش مطرح شده بود.

به گفته منابع رسمی جمهوری اسلامی، آیت الله روح الله خمینی با این پیشنهادها مخالفت کرد و گفت که ارتشیان وفادار به جمهوری اسلامی روز ۲۹ فروردین رژه بروند.

علاو بر ارتش، که از واحدهای زمینی، هوایی و دریایی تشکیل یافته، سپاه پاسداران نیز با سه واحد زمینی، هوایی و دریایی بخش دیگری از نیروهای مسلح جمهوری اسلامی را تشکیل می دهد.

سپاه پاسداران به دستور آیت الله خمینی در فروردین ماه سال ۱۳۵۸ پایه گذاری شد و روز شهادت امام سوم شیعیان به نام روز سپاه پاسداران نامگذاری شده و در آن روز، مراسمی نظامی با حضور واحدهایی از نیروهای مختلف سپاه پاسداران برگزار می شود.

همچنین، هر سال به مناسبت سالگرد حمله نظامی عراق به ایران در ۳۱ شهریور سال ۱۳۵۸، که آغاز هفته دفاع مقدس نامگذاری شده است، نیروهای ارتش و سپاه پاسداران در مراسمی که معمولا رئیس جمهوری در آن حضور دارد شرکت می کنند.

مطالب مرتبط