مصاحبه تلویزیونی احمدی‌نژاد در پی هشدار نمایندگان به تعویق افتاد

محمود احمدی‌نژاد حق نشر عکس fars
Image caption آقای احمدی‌نژاد زمستان سال گذشته از اجرای قریب الوقوع مرحله دوم طرح هدفمندکردن یارانه‌ها خبر داده بود

حضور رئیس جمهور ایران در یک برنامه زنده تلویزیونی، در پی هشدار گروهی از نمایندگان مجلس ایران نسبت به احتمال اعلام اجرای مرحله دوم هدفمندکردن یارانه‌ها توسط او، به تعویق افتاد.

پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهوری ایران در اطلاعیه ای یک سطری اعلام کرده است: "گفتگوی تلویزیونی امشب رییس جمهور با مردم که قرار بود پس از خبر ساعت ۲۱ از شبکه اول سیما انجام شود به زمان دیگری موکول شد".

آقای احمدی نژاد قرار بود امشب در یک برنامه زنده تلویزیونی "در خصوص مهمترین مسایل روز کشور و موضوعات منطقه ای و بین المللی" با مردم ایران سخن بگوید.

محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهور ایران در پاسخ به سئوال خبرگزاری مهر در مورد احتمال اعلام اجرای مرحله دوم هدفمندکردن یارانه ها در این برنامه تلویزیونی، این موضوع را تأیید یا تکذیب نکرده بود.

او به گفتن این جمله اکتفا کرده بود که "رییس‌جمهور از تلویزیون سخن خواهد گفت و همه را اطلاع خواهد داد".

اما چند تن از نمایندگان شاخص مجلس ایران در واکنش به احتمال صدور دستور اجرای مرحله دوم هدفمند کردن یارانه‌ها در این برنامه تلویزیونی، چنین کاری را غیرقانونی دانسته بودند.

الیاس نادران، نماینده مجلس ایران، در گفتگو با مهر گفته بود که دولت نمی‌تواند بدون مصوبه مجلس قیمت‌ها را بالا ببرد.

احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ایران نیز گفته بود که اعلام و اجرای مرحله دوم هدفمند کردن یارانه‌ها غیرقانونی خواهد بود. او تأکید کرده بود که رییس‌جمهور باید برای این اقدام تا تصویب بودجه سال ۱۳۹۱ در مجلس صبر کند.

با این حال به گفته محمدرضا باهنر، نایب‌رییس مجلس ایران، دولت 'مبلغی را به صورت مجازی' به حساب خانوارهای دریافت‌کننده یارانه نقدی واریز کرده است که البته هنوز قابل برداشت نیست. او گفت که باید با بررسی این اقدام "مشخص شود که از منابع غیرقانونی تامین نشده باشد".

هدفمند کردن یارانه‌ها همواره از موارد چالش‌برانگیز میان مجلس و دولت بوده است. منتقدان سیاست‌های آقای احمدی‌نژاد اجرای این طرح را موجب افزایش تورم، کسری بودجه و نابسامانی اقتصادی می‌دانند.

دولت آقای احمدی‌نژاد در پی بالا بردن بهای برخی کالاها و خدمات و در مقابل افزایش میزان یارانه نقدی پرداختی به تعدادی از خانوارهای ایرانی است.

این تصمیم دولت با مخالفت شدید مجلس ایران روبه‌رو شده است؛ تا جایی که علی لاریجانی، رییس مجلس ایران، در نامه‌ای به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری‌اسلامی، خواستار مداخله وی و پیشگیری از اجرای مرحله دوم هدفمند کردن یارانه‌ها شده است.

آقای لاریجانی معتقد است این اقدام 'طوفان تورم' به بار خواهد آورد.

محمود احمدی‌نژاد پیشتر از عزم دولت خود برای 'اجرای پر قدرت' مرحله دوم هدفمند کردن یارانه‌ها خبر داده و از همه خواسته بود برای این مرحله آمادگی کامل داشته باشند.