سوئیس بانک مرکزی ایران را تحریم نکرد

بانک مرکزی ایران حق نشر عکس CBI
Image caption دولت سوئیس از تحریم بانک مرکزی به خاطر "اهمیتی که برای اقتصاد ایران دارد" خودداری کرده است

دولت سوئیس ضمن تشدید تحریم های تجاری علیه شهروندان و موسسات ایرانی، از تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی خودداری ورزیده است.

وزارت اقتصاد سوئیس اعلام کرده است که در راستای افزایش فشار برای وادار کردن حکومت ایران به قبول خواست جامعه جهانی و تبعیت از قطعنامه های مصوب شورای امنیت در مورد توقف برخی از برنامه های هسته ای، یازده شرکت و شهروند جمهوری اسلامی را به فهرست اشخاص حقیقی و حقوقی تحت تحریم افزوده است.

وزارت اقتصاد سوئیس این اقدامات را در راستای هماهنگی با تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران توصیف کرده اما افزوده است که در این زمینه "استثنائی در مورد بانک مرکزی جمهوری اسلامی منظور شده و این بانک به دلیل اهمیتی که برای اقتصاد ایران دارد، مشمول تحریم قرار نگرفته است."

در ماه ژانویه سال جاری، بیست و هفت کشور عضو اتحادیه تعداد بیشتری از موسسات و شهروندان ایرانی را هدف تحریم قرار دادند و ضمن تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی، اعلام کردند که واردات نفت از ایران را از اول ماه ژوئیه متوقف می کنند.

اتحادیه اروپا همچنین هر گونه ارتباط موسسات و شهروندان کشورهای عضو با فعالیت های نفتی در ایران را ممنوع کرده است.

سوئیس عضو اتحادیه اروپا نیست و تنها ملزم به تبعیت از تحریم های سازمان ملل است اما وزارت اقتصاد سوئیس بر هماهنگنی با اتحادیه اروپا در زمینه اقدامات تنبیهی علیه برنامه های اتمی جمهوری اسلامی تاکید کرده هر چند در زمینه تحریم نفتی ایران، گفته است که "در مورد این موضوع بعدا تصمیم گیری خواهد شد."

حق نشر عکس Isna
Image caption دولت سوئیس "بعدا" در مورد پیوستن به تحریم نفتی ایران تصمیم گیری خواهد کرد

دولت سوئیس، که پیشتر در تبعیت از قطعنامه های مصوب شورای امنیت سازمان ملل شماری از شهروندان و شرکت های ایرانی را تحریم کرده بود، اسامی افراد و موسساتی را که به فهرست تحریم ها افزوده اعلام نکرده است.

تصمیم سوئیس به خودداری از تحریم بانک مرکزی در حالی اتخاذ می شود که بانک های سوئیسی بارها متهم شده اند که افراد و موسسات نزدیک به حکومت ایران امکان می دهند تا از طریق حساب های خود در این بانک ها، به فعالیت های تجاری خارجی ادامه دهند و به این ترتیب، تحریم های مالی غربی را تضعیف کنند.

به همین دلیل، امکان دارد برخی ناظران غربی تصمیم اخیر سوئیس را مورد انتقاد قرار دهند و آن را اقدامی بدانند که فشار ناشی از قطع ارتباط بانکی با ایران را کاهش می دهد.

تصمیم سیاسی؟

در ماه دسامبر سال گذشته، ایالات متحده در واکنش به گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که از تایید صلح آمیز بودن برنامه های اتمی ایران خودداری کرده بود، در تشدید تحریم های تجاری و اقتصادی علیه جمهوری اسلامی، بانک مرکزی ایران را تحریم و ارتباط شهروندان و موسسات آمریکایی با این بانک را غیرقانونی اعلام کرد.

ایالات متحده همچنین به شرکت ها و شهروندان سایر کشورها نیز هشدار داد که در صورتی که از تحریم های وضع شده ایران تخطی کنند، ارتباط تجاری و مالی خود با آمریکا را به مخاطره می اندازند.

گفته می شود که محدودیت های تجاری و مالی اخیر علیه ایران باعث کاهش در صادرات نفتی شده و مهمتر از آن، انتقال عواید حاصله از صادرات را نیز به دلیل موانع بانکی با مشکلات عمده ای مواجه ساخته است.

حق نشر عکس ISNA
Image caption گفته می شود تحریم ارتباط بانکی با ایران ادامه مبادلات بازرگانی را با دشواری مواجه کرده است

به گفته برخی ناظران، در حالیکه تجربه گذشته نشان می دهد که معمولا اعمال تحریم صادرات و واردات کالا و خدمات علیه یک کشور دشوار بوده و مانع از معاملات غیررسمی و "قاچاقی" نمی شود، تحریم موسسات مالی به خصوص ارتباط های بانکی، با قطع نقل و انتقال پول، می تواند تاثیری فلج کننده داشته باشد.

تصمیم اخیر وزارت اقتصاد سوئیس به معنی آن است که شرکت های ثبت شده در سوئیس می توانند پس از پایان ماه ژوئن و آغاز تحریم نفتی جمهوری اسلامی توسط اتحادیه اروپا نیز به معاملات نفتی با ایران ادامه دهند هر چند با توجه به شدت تحریم های مالی و بانکی علیه ایران، فعالیت در این زمینه احتمالا بسیاری محدود خواهد بود.

همچنین، ایران تامین کننده اصلی نفت مورد نیاز سوئیس نیست.

دلیل خودداری سوئیس از تشدید تحریم های خارجی علیه ایران مشخص نیست اما به گفته برخی ناظران، این موضعگیری بیشتر تحت تاثیر ملاحظات سیاسی اتخاذ شده است تا تدابیر اقتصادی.

سوئیس طی دویست سال گذشته همواره کوشیده است تا بی طرفی خود را در منازعات بین المللی حفظ کند و به این ترتیب، از موقعیت ویژه ای به عنوان رابط و میانجی در مخاصمات بین کشورها برخوردار بوده است.

در حال حاضر، سفارت سوئیس در تهران مسئولیت حفاظت از منافع ایالات متحده در ایران را برعهده دارد و به این ترتیب، یکی از مجاری عمده ارتباط بین دو کشوری است که از بیش از سی سال پیش تا کنون، دارای روابط دیپلماتیک نبوده اند.

در خبری دیگر در مورد تحریم تجاری ایران، خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که با آغاز زمان تحریم نفتی اروپا علیه ایران در اول ماه ژوئیه، شرکت های ژاپنی و تایوانی واردت نفت خود از ایران را به شکل قابل توجهی تقلیل خواهند داد.

مطالب مرتبط