کمپ‌های جدید ترک اعتیاد راه اندازی شد

اعتیاد در ایران حق نشر عکس ilna
Image caption ایران بیش از دو میلیون نفر مصرف کننده مواد مخدر دارد

فرید براتی، مدیرکل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی ایران اعلام کرده که ۱۰ کمپ جدید ترک اعتیاد ویژه زنان و مردان در فروردین ماه سال جاری در ایران راه اندازی شده است.

آقای براتی در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران گفته در حال حاضر بیش از ۳۰۰ کمپ مجاز سازمان بهزیستی برای ترک اعتیاد در حال فعالیت است.

مطابق قانون مبارزه با موادمخدر ایران اعتیاد جرم است، اما معتادانی که داوطلبانه برای درمان اعتیاد اقدام کنند مورد پیگرد قانونی قرار نخواهند گرفت.

این مقام سازمان بهزیستی چندی پیش نسبت به افزایش سو مصرف ماده روانگردان شیشه به صورت تزریقی، خطر شیوع بیماری‌های عفونی و رفتارهای پرخطر هشدار داده بود.

آقای براتی نسبت به افزایش سو مصرف هروئین در ایران گفته است: "براساس ارزیابی انجام شده از کلینیک‌ها و مراکز درمان اعتیاد شاهد افزایش مصرف این ماده مخدر هستیم."

براساس آمار‌های رسمی منتشر شده، ایران حدود دو میلیون مصرف کننده مواد مخدر دارد. این افراد به انواع مواد مخدر (هروئین، تریاک، شیره و مواد اعتیاد آور با ریشه یا خواص مشابه مرفین) اعتیاد دارند.

برخی از کارشناسان معتقدند باید برای راه اندازی کلینیک‌های ترک اعتیاد بودجه مناسب در نظر گرفته شود اما کمبود بودجه و نیروی متخصص را از مشکلات این مسیر عنوان می کنند. گروهی نیز می‌گویند" نگاه قهری" به این موضوع از مشکلات پیش رو برای مقابله با اعتیاد در ایران است.

این موضوع به ویژه پس از سخنان مصطفی محمد نجار وزیر کشور و دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدرمورد توجه بیشتری قرار گرفت.

او در خردادماه سال گذشته گفت که در پنج استان ایران برای معتادانی که "داوطلب ترک نباشند" اردوگاه های ترک اجباری اعتیاد راه اندازی می شود.

آقای نجار تاکید کرد: "اگر معتادان به مراکز درمانی مراجعه نکنند، باید توسط نیروی انتظامی برای درمان به اردوگاه‌های ترک اجباری منتقل شوند".

در همین حال آنتونیو دلئو، مدیر دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم مرتبط سازمان ملل متحد در ایران، سال گذشته گفت که ایران با ۲.۲۶ درصد میزان شیوع مصرف مواد اعتیادآور از نوع مخدرها، رتبه دوم جهان را به خود اختصاص داده است.

به گفته آقای دلئو، بیش از ۷۰ درصد از حاملان ویروس اچ آی وی (عامل زمینه ساز بیماری ایدز) در ایران معتادانی هستند که این ویروس را از طریق تزریق سرنگ آلوده دریافت کرده‌اند.

همچنین احمد شجاعی رئیس سازمان پزشکی قانونی ایران چندی پیش اعلام کرد که از جمعیت ۷۰ میلیونی ایران، ۱۰ میلیون به طور مستقیم با معضل اعتیاد دست به گریبان هستند.

سازمان پزشکی قانونی سال گذشته اعلام کرد روزانه ۱۰ نفر ایرانی بر اثر مصرف مواد مخدر جان خود را از دست می‌دهند، این یعنی هر سال سه هزار و ۶۵۰ نفر تنها بر اثر سو مصرف مواد در ایران می میرند.

طی سالهای اخیر، بسیاری از کارشناسان درمان اعتیاد، از کمبود امکانات رسمی برای درمان اعتیاد سخن گفته اند و مدعی اند که چنانچه با امکانات فعلی تمامی معتادان ایرانی بخواهند اعتیاد خود را ترک کنند، به آخرین داوطلب، چندین سال بعد نوبت استفاده از امکانات درمانی می رسد.

جدول مرگ و میر معتادان ایران ( آمار سازمان پزشکی قانونی)
استان مرگ بر اثر سو مصرف مواد مخدر در سال ۱۳۹۰ مرگ بر اثر سو مصرف مواد مخدر در سال ۱۳۸۹ درصد رشد
اصفهان ۲۷۰ ۱۹۷ ۳۷
تهران و البرز ۸۳۷ ۷۵۶ ۱۰
خراسان رضوی ۱۱۴ ۹۷ ۱۷
فارس ۱۷۹ ۲۴۸ ۲۷-
هرمزگان ۴۲ ۳۶ ۱۶
آذربایجان شرقی ۹۰ ۶۶ ۳۶
سیستان و بلوچستان ۴۷ ۴۷ ۰
آذربایجان غربی ۸ ۱۳ ۳۶-
اردبیل ۳۸ ۲۶ ۴۶
ایلام ۱۱ ۱۸ ۳۸-
بوشهر ۱۲ ۲۱ ۴۲-
چهارمحال بختیاری ۳۶ ۲۶ ۳۸
خراسان جنوبی ۱۷ ۷ ۱۴۲
خراسان شمالی ۱۸ ۲۱ ۱۴-
خوزستان ۱۱۰ ۱۶۷ ۳۴-
زنجان ۳۰ ۲۱ ۴۲
سمنان ۳۲ ۲۰ ۶۰
قزوین ۳۳ ۲۵ ۳۲
قم ۳۵ ۸ ۳۳۷
کردستان ۱۰ ۳۶ ۷۲-
کرمان ۸۰ ۹۴ ۱۴-
کرمانشاه ۱۴۰ ۱۶۹ ۱۷-
کهگیلویه و بویراحمد ۱۲ ۱۲ ۰
گلستان ۳۴ ۳۰ ۲-
گیلان ۸۲ ۸۴ ۲-
لرستان ۱۴۰ ۱۶۲ ۱۳-
مازندران ۲۳ ۱۱ ۱۰۹
مرکزی ۲۰ ۱۱ ۸۱
همدان ۱۶۵ ۱۷۰ ۳-
هرمزگان ۴۲ ۳۶ ۱۶
یزد ۴۵ ۳۴ ۳۲

مطالب مرتبط