رئیس سازمان بازرسی سخنان الهام را 'سخیف' خواند

پورمحمدی حق نشر عکس isna
Image caption مصطفی پور محمدی رئیس سازمان بازرسی کل کشور، سخنان غلامحسین الهام را در باره عضویت افراد بیکار در مجمع را سخیف توصیف کرد

در پی سخنان غلامحسین الهام در باره عضویت افراد بیکار در مجمع تشخیص مصلحت نظام، مصطفی پور محمدی رئیس سازمان بازرسی کل کشور این سخنان را "سخیف" توصیف کرده است.

آقای پور محمدی که نزدیک به سه سال در دولت اول محمود احمدی نژاد (از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷) وزیر کشور بود، به خبرنگار مهر گفته که "اظهارات آقای الهام سخیف بود چرا که مجمع جایگاه والایی دارد و هم در زمان امام خمینی و هم در زمان مقام معظم رهبری شخصیت های ارزشمند و بزرگواری در آن حضور داشتند و این نهاد مسئولیت سنگینی نیز بر عهده دارد."

غلامحسین الهام، وزیر پیشین دادگستری و سخنگوی سابق دولت آقای احمدی نژاد در گفتگویی با سایت رجا نیوز در باره انتصاب برخی افراد در مجمع تشخیص مصلحت گفته که به نظرش آیت الله خامنه ای می خواهد "از همه چهره‌های سیاسی موجود جامعه، به‌خصوص افرادی که احتمال می‌رود به مجلس نتوانند ورود کنند، استفاده کنند. بیکاری برای سیستم، مزاحمت ایجاد می‌کند. در مجمع تشخیص مصلحت، انتصاب خود افرادش هم یک جور مصلحت است. هم مصلحت است و هم باید از اطلاعات آنها در یک جائی در نظام استفاده شود که می‌شود."

این سخنان بعد از آن مطرح شده که آیت الله علی خامنه ای در روز ۲۴ اسفند ماه سال گذشته با صدور حکمی اکبر هاشمی رفسنجانی را به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابقا و اعضای دوره جدید این نهاد را معرفی کرده بود.

بر اساس تصمیم رهبر ایران، از میان اعضای سابق مجمع، میرحسین موسوی، محمد امامی کاشانی، محمد ری شهری، محمد رضا توسلی، بیژن نامدار زنگنه و محمد هاشمی (برادر اکبر هاشمی رفسنجانی) در دوره جدید حضور ندارند. به جای اعضای برکنار شده، محمود هاشمی شاهرودی، محمود محمدی عراقی، غلامرضا مصباحی مقدم، محمدحسین صفار هرندی، حسین محمدی، صادق واعظ زاده و احمد وحیدی به عضویت این شورا در آمده اند.

طبق اصل ۱۱۰ قانون اساسی، رهبر ایران باید پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام، سیاست‌های کلی حکومت را تعیین کند.

بعد از شروع فعالیت دوره تازه مجمع، رهبر ایران در روز بیستم فروردین "ضمن قدردانی از زحمات آقای هاشمی رفسنجانی و اعضای دوره قبلی مجمع"، بر "جایگاه بسیار مهم مجمع تشخیص مصلحت نظام" تاکید کرد.

با این حال آقای الهام گفته بود که "تثبیت آقای هاشمی را هم رهبری بر تغییر وی ارجح می‌بینند، ولی معلوم است که مجمع کارآیی خود را از دست داده است."

سخنان آقای الهام با واکنش تندی در میان اصولگرایان رو به رو شد به گونه ای که محمدرضا باهنر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نایب رئیس مجلس گفته که اگر تعبیر آقای الهام در خصوص عضویت افراد بیکار در مجمع تشخیص مصلحت برای جلوگیری از مزاحمت آنان برای نظام درست بود "الان خود آقای الهام باید عضو مجمع باشد. چرا که او عملا هیچکاره است."

مطالب مرتبط