وزارت امور خارجه ایران سفیر سوئیس در تهران را فراخواند

حق نشر عکس Reuters
Image caption سفیر سوئیس در ایران گفته است که مراتب اعتراض ایران را به دولت آمریکا منعکس و نتیجه را اعلام خواهد کرد

وزارت امور خارجه ایران در اعتراض به آنچه "اظهارات مداخله‌جویانه" معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره سفر محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران، به جزیره ابوموسی خوانده شده، حافظ منافع آمریکا در ایران را فراخوانده است.

لیویا لئو آگوستی، سفیر سوئیس در تهران، به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران فعالیت می‌کند.

وزارت امور خارجه ایران روز شنبه، دوم اردیبهشت (۲۱ آوریل)، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که سفیر سوئیس جمعه شب به وزارت امور خارجه ایران فراخوانده شده و مدیرکل آمریکای شمالی وزارت امور خارجه به او گفته است که "جزیره ابوموسی همانند سایر جزایر ایرانی خلیج فارس، جزء لاینفک جمهوری اسلامی ایران" است و سفر محمود احمدی‌نژاد به این جزیره نیز همانند سفرهای استانی او بوده است.

او همچنین اظهارات مقام آمریکایی را دخالت در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران خوانده و خواهان توضیح دولت آمریکا در این زمینه شده است.

بنا بر اطلاعیه وزارت امور خارجه ایران، سفیر سوئیس در ایران در پاسخ به این اعتراض گفته است که "مراتب را به دولت آمریکا منعکس و نتیجه را اعلام خواهد کرد."

سفر محمود احمدی‌نژاد به جزیره ابوموسی در روز چهارشنبه، ۲۳ فروردین (۱۱ آوریل)، واکنش مقامات رسمی امارات متحده عربی را به دنبال داشت و یک روز بعد از این سفر، امارات متحده عربی سفیر خود را از تهران "برای مشورت" فراخواند.

محمود احمدی‌نژاد در جریان "سفر استانی هیات دولت ایران" به استان هرمزگان، به جزیره ابوموسی در آب‌های ساحلی خلیج فارس رفته بود.

روابط دو کشور ایران و امارات متحده عربی بر سر مالکیت جزایر ایرانی تنب کوچک، تنب بزرگ و ابوموسی در خلیج فارس همواره با تنش همراه بوده است.

به دنبال بالا گرفتن تنش لفظی دو کشور در روزهای گذشته، وزارت امور خارجه آمریکا نیز روز سه‌شنبه، ۱۷ آوریل (۲۹ فروردین) در بیانیه‌ای، حمایت خود را از یافتن "راه‌حلی صلح‌آمیز بین امارات متحده عربی و ایران بر سر جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک" اعلام کرد.

در این بیانیه تصریح شده بود: " تلاش‌های امارات متحده عربی در این خصوص، مورد تایید آمریکاست و آمریکا از ایران می‌خواهد که به ابتکار امارات متحده عربی برای حل موضوع از طریق مذاکرات مستقیم، دیوان بین‌المللی دادگستری، یا هر مرجع مناسب دیگری، به صورت مثبت پاسخ دهد."

وزارت امور خارجه آمریکا اضافه کرده بود: "اقدام‌هایی نظیر دیدار احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران، از جزیره ابوموسی تنها تلاش‌ها برای حل این مساله را پیچیده‌تر می‌کند."

سه جزیره ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک در خلیج فارس، تا سال ۱۹۷۱ میلادی تحت‌الحمایه بریتانیا بود و بعد از عقب‌نشینی نیروهای نظامی بریتانیا از خلیج فارس، این جزایر به کنترل ایران درآمد.

ایران می‌گوید که این جزایر از نظر تاریخی به این کشور تعلق دارد و در مقابل، امارات متحده عربی مدعی حاکمیت بر آنهاست.

پیش از این، شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی، سفر محمود احمدی‌نژاد به جزیره ابوموسی را نقض آشکار حاکمیت امارات خوانده و گفته بود که این سفر باعث نمی‌شود "وضعیت حقوقی این جزایر که بخشی از سرزمین ملی امارات متحده عربی محسوب می‌شوند، تغییر کند."

ایران می‌گوید که مالکیتش بر این جزایر قابل مذاکره نیست، اما در عین حال برای گفتگو با امارات برای رفع آنچه "سوتفاهم‌ها" خوانده، آماده است.

مطالب مرتبط