نسخه جدید طرح پزشک خانواده در ایران به اجرا در می‌آید

مرضیه وحید دستجردی حق نشر عکس Mehr
Image caption به گفته خانم دستجردی طرح پزشک خانواده در خدمت عدالت در زمینه سلامت است.

مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، امروز شنبه، دوم اردیبهشت(۲۱ آوریل) از آغاز اجرای نسخه ۰۲ طرح پزشک خانواده خبر داد.

مطابق این طرح، که اجرایش از امروز در شهرهای ایران آغاز می‌شود، خانواده‌ها از میان پزشکان معرفی‌شده، پزشک خود را برمی‌گزینند و مسئولیت هر خانواده به یک تیم پزشکی محول می‌شود. هر پزشک می‌تواند تا ۲۵۰۰ نفر را تحت پوشش قرار دهد.

همچنین سابقه پزشکی افراد در قالب پرونده‌ای الکترونیک نگهداری می‌شود که به ارائه مجدد مدارک و توضیحات نیازی نباشد.

به گفته خانم دستجردی بنا است "تمام ارجاعات از جمله تشخیص، تصویربرداری و ارجاع بیماران توسط سیستم پزشک خانواده صورت پذیرد" که سردرگمی بیماران و مراجعان کاهش یابد.

پیشتر اجرای طرح پزشک خانواده وزارت بهداشت با طرح مشابهی به نام "پزشک امین" در سازمان تامین اجتماعی تداخل پیدا کرده بود. اما در اجرای نسخه کنونی، وزارت بهداشت و وزارت کار، که تامین اجتماعی زیرمجموعه آن است، بنا است به صورت هماهنگ عمل کنند.

بنا به نسخه جدید این طرح دیگر لازم نیست که همه تیم پزشکی در یک ساختمان مستقر شوند. همچنین سهم بیشتری برای مطب‌های پزشکان و بخش خصوصی در نظر گرفته شده است.

وزیر بهداشت ایران گفته است که با اجرای این طرح "مردم برای معاینه و دارو هیچ هزینه‌ای را از جیب نمی‌پردازند".

او همچنین از تقویت دانشکده‌های دندانپزشکی و گسترش بیمه درمانی به خدمات دندانپزشکی خبر داد.

عبدالله عمادی، معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایسنا گفت: "کاهش هزینه‌های اداری و اجرایی، تغییر نگرش از بیمه درمانی به بیمه سلامت، کاهش پرداخت‌های مستقیم مردم و تخصیص بهینه منابع سلامت از جمله نتایج این طرح است".

حق نشر عکس Mehr
Image caption دانشجویان پزشکی به نحوه برگزاری آزمون پیش کارورزی اعتراض دارند

خانم دستجردی در جلسه امروز، که با حضور روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برگزار شد، با اشاره به تحریم‌ها اشاره کرد که آنان باید "کمربندها را محکم‌تر ببندند".

همزمان با این جلسه تعدادی از دانشجویان رشته های پزشکی و دندانپزشکی در اعتراض به نحوه برگزاری آزمون پیش کارورزی و علوم پایه و تبعیض در نمرات در مقابل وزارت بهداشت تجمع کردند.

آنها پیشتر نیز تجمع مشابهی در برابر مجلس ایران برگزار کرده بودند.

مطالب مرتبط