رفیقدوست:'با ورود سپاه به سیاست و تجارت مخالفم'

محسن رفیقدوست حق نشر عکس ISNA
Image caption محسن رفیقدوست گفته است: "اگر سپاه نباشد، کشور هم نیست"

محسن رفیقدوست، رییس پیشین بنیاد مستضعفان و وزیر سپاه ایران در مقطع جنگ با عراق، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایسنا گفته است که انقلاب هنوز تمام نشده و سپاه باید پابرجا باشد تا از انقلاب اسلامی در برابر دشمنان دفاع کند.

آقای رفیقدوست در این مصاحبه گفته است: "سپاه تنها یک نیروی نظامی نیست بلکه یک نیروی عقیدتی، سیاسی و نظامی است".

او فرماندهان سپاه را افراد ارزشمندی دانسته که مجلس سنای آمریکا به دلیل اثرگذاری‌ آنان خواستار ترورشان است.

آقای رفیقدوست معتقد است: "اگر سپاه نباشد، کشور هم نیست". وی افزوده است: "فشارهایی که به اسم سپاه به کشور تحمیل می‌شود، ربطی به سپاه ندارد".

اشاره او به تحریم‌هایی است که شورای امنیت سازمان ملل و برخی از دولت‌های غربی علیه ایران وضع کرده‌اند. آقای رفیقدوست اظهار امیدواری کرده است که این تحریم‌ها به زودی رفع شوند.

وی تحولات اخیر کشورهای عربی را، که از آن با عنوان "بهار عربی" یاد می‌شود، تحت تاثیر انقلاب ایران دانست.

او همچنین با ذکر اینکه خود در جریان سازماندهی آموزش حزب‌الله لبنان بوده است، گفت از پشتیبانی سپاه از دولت سوریه، حزب‌الله لبنان و حماس حمایت می‌کند.

'سپاهی نباید سیاسی شود'

آقای رفیقدوست با "دموکراسی‌بازی" خواندن نظام‌های سیاسی سایر کشورها، دموکراسی ایران را بی‌همتا دانسته و گفته است که: "نقش مردم در انقلاب کاملا روشن است".

او یادآوری کرده است که از آغاز بنا بر عدم مداخله اعضای سپاه در سیاست بوده است. به گفته او آیت‌الله خمینی، رهبر انقلاب ایران، معتقد بوده است که اعضای سپاه نباید عضو جریان سیاسی باشند، اما باید سیاست را بفهمند.

آقای رفیقدوست گفته است که سپاه زیر نظر رهبری ایران قرار دارد و تنها باید از او اطاعت کند.

حق نشر عکس Fars
Image caption به گفته آقای رفیقدوست بسیجیان می‌توانند در فعالیت‌های سیاسی آزادانه عمل کنند

به اعتقاد او اگر عضوی از سپاه مایل به فعالیت سیاسی باشد باید از سپاه خارج شود.

آزادی عمل بسیجیان

با این وجود او از اظهارات فرماندهان سپاه علیه اصلاح طلبان حمایت کرده و گفته است آن بخشی از اصلاح طلبان که مورد انتقاد سپاه قرار گرفتند "اصلاح طلب ضد ولایت فقیه" و برانداز بوده‌اند و به همین دلیل مخالفت با آنان سیاسی‌کاری محسوب نمی‌شود.

پیشتر، در دی ماه گذشته، در یکی از اظهارنظرهای مرتبط، محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران ایران، با حمله به اصلاح طلبان گفته بود آنان در پی دگردیسی هویتی جمهوری اسلامی هستند.

به گفته آقای رفیقدوست سپاه در حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران، همچون وقایع ۱۸ تیر ۷۸ به وظایف خود عمل کرده است.

او افزود که شاید برخی در جریان برخورد با معترضان دچار هیجاناتی شده باشند، اما نباید اشتباهات آنان را به کل سپاه تعمیم داد.

وی همچنین ارجاع فعالیت‌های بسیج به سپاه را اشتباه دانست و گفت هرچند فرماندهان بسیج از اعضای سپاه هستند، اما خود بسیجی " یک فرد عادی است و حق دارد از هرکسی بخواهد حمایت کند".

به گفته او بسیجی‌ها از قشرهای مختلف جامعه هستند و در فعالیت به نفع گروه سیاسی مورد علاقه‌شان آزادند.

'با تجارت سپاه مخالفم'

آقای رفیقدوست در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفته همان طور که با ورود دولت به تجارت مخالف است، با فعالیت تجاری سپاه نیز مخالف است.

او می‌گوید با فعالیت‌های عمرانی سپاه موافق است.

به گفته وی "هیچ‌یک از پروژه‌هایی که سپاه تاکنون گرفته، از طریق رانت و رابطه نبوده است".

او با ذکر ضرورت شفافیت فعالیت‌های اقتصادی سپاه، گفته است هر چند اطلاع دقیقی از محل استفاده سود این فعالیت‌ها ندارد، می‌داند که این درآمدها صرف تحقیق، توسعه و پیشرفت خود سپاه می‌شود.

مخالفان بر این عقیده‌اند که سپاه در حال بدل شدن به یک قدرت انحصاری در اقتصاد ایران است و این امر را برای اقتصاد کشور مضر می‌دانند.