ایران: اجرای حکم اعدام ۸ ایرانی در عربستان متوقف شده است

حسن قشقاوی حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای قشقاوی می گوید که هشت تبعه ایرانی در عربستان اعدام نشده اند

حسن قشقاوی، معاون کنسولی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به انتشار اخباری مبنی بر اعدام هشت ایرانی در عربستان به اتهام قاچاق مواد مخدر، گفت که اجرای حکم اعدام این افراد متوقف شده است.

آقای قشقاوی امروز یکشنبه ۳ اردیبهشت (۲۲ آوریل) به خبرگزاری مهر گفت که بعد از تماس تلفنی علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران با سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان، "حکم اعدام هشت نفر از اتباع ایرانی دستگیر شده در عربستان متوقف شده است."

رسانه های ایرانی می گویند که این افراد حدود شش سال پیش در یک لنج ماهیگیری در نزدیکی مرز آبی عربستان به اتهام داشتن مواد مخدر دستگیر شده اند و برخی گزارش ها در هفته گذشته حاکی از اعدام این افراد بود.

این افراد که در شهر دمام عربستان زندانی هستند محکوم به اعدام شده اند.

وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه ۳۰ فروردین گفت "من در این خصوص با سعودالفیصل وزیر امور خارجه عربستان صحبت کردم و خوشبختانه روند اجرای حکم اعدام این هموطنان متوقف شده است."

پیش از این هم سفیر عربستان در تهران به وزارت خارجه احضار شده بود و آقای قشقاوی در آن ملاقات نسبت به وضعیت ایرانیان بازداشتی در عربستان ابراز نگرانی کرده و "خواستار اقدام فوری" مقامات عربستان شده بود.

ایران می گوید که توافق نامه ای در باره تبادل زندانیان به ریاض فرستاده تا مقامات عربستان سعودی در باره آن تصمیم بگیرند و وزیر امور خارجه ایران گفته که "امیدوارم با مبادله توافق نامه های دو جانبه بین ایران عربستان در باره تبادل زندانیان، زمینه آزادی این عزیزان فراهم شود."

روابط دو کشور ایران و عربستان در پی اتهام آمریکا علیه ایران مبنی بر طرح ریزی ترور سفیر عربستان در واشنگتن رو به تیرگی گذاشت و عربستان موضوع این اتهام را طی شکایتی از ایران به شورای امنیت سازمان ملل برد.

پیش از وارد شدن اتهام آمریکا به ایران، تنش میان ایران و عربستان بر سر حضور نیروهای نظامی سعودی در بحرین نیز افزایش پیدا کرده بود.