نرگس محمدی برای تحمل ۶ سال زندان 'به اوین اعزام شد'

نرگس محمدی حق نشر عکس AFP
Image caption نرگس محمدی در خانه پدری‌اش در زنجان بازداشت و از آنجا به زندان در تهران منتقل شد

نرگس محمدی، نایب‌رئیس کانون مدافعان حقوق بشر، بعد از ظهر شنبه دوم اردیبهشت‌ماه توسط ماموران امنیتی در خانه پدری‌اش در زنجان بازداشت شد.

تقی رحمانی همسر این فعال حقوق بشر با اعلام این خبر به بی‌بی‌سی گفت: "به گفته اداره اطلاعات زنجان، همسرم به تهران فرستاده شده و ادعا شده که ایشان از حوزه تهران متواری بود و برگردانده شده است و طبق خبر فارس ایشان برای اجرای حکم به زندان فراخوانده شده است. البته اگر تلفنی هم او را می‌خواستند مراجعه می‌کرد. این آخرین خبری است که ما از او داریم و هیچ تلفن یا تماسی تاکنون نداشته است."

آقای رحمانی اضافه کرد: "این جایزه‌ای است که آقایان به فعالان حقوق بشری و دموکراسی‌خواهی می‌دهند که می خواهند بین ایران و حقوق بشر و بین دموکراسی و مذهب آشتی برقرار کنند."

تقی رحمانی، فعال ملی مذهبی که اخیرا از ایران خارج شده و در پاریس زندگی می‌کند در خصوص وضعیت فرزندانش پس از بازداشت همسرش گفت: "وضعیت مناسبی نیست، اعضای خانواده از آنها نگهداری می‌کنند. البته این بلا سر خیلی‌ها آمده و فعالان حقوق بشر در ایران تحت فشار هستند."

تقی رحمانی همچنین با اشاره به بیماری فلج عضلانی خانم محمدی گفت: "شرایط زندان برای او خطرناک است. اقامت در زنجان کمی حال او را بهتر کرده بود، اما شرایط زندان ممکن است به وخامت حال او منجر شود."

بر اساس گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر "نرگس محمدی به بند زنان سیاسی زندان اوین انتقال یافته است."

به گفته برخی از اعضای خانواده‌های زندانیان سیاسی زن که امروز یکشنبه 3 اردیبهشت از سالن ملاقات زندان اوین باز گشته اند، زندانیان این ملاقات امروز گفته‌اند که زمانی که آنها برای ملاقات به سالن اعزام می‌شدند، نرگس محمدی در حال انتقال به بند بوده است.

نرگس محمدی که دادگاه تجدیدنظر شش سال حبس او را تایید کرده، دارای دو فرزند دوقلوی ۶ ساله است.

اتهامات خانم محمدی شامل "اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور" و "فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی" اعلام شده است.

مطالب مرتبط