ایران می گوید اطلاعات هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را استخراج کرده

نمایش هواپیمای آمریکایی توسط ایران حق نشر عکس Reuters
Image caption ایران این هواپیما را که به نظر می رسد هیچ آسیبی ندیده در تلویزیون نمایش داده است

ایران روز یکشنبه ادعا کرد که داده های یک فروند هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی که سال گذشته در این کشور ساقط شد را استخراج کرده است که از جمله شامل اطلاعات مورد استفاده هواپیما برای تجسس در مورد محل اقامت اسامه بن لادن پیش از مرگ او می شود.

ایران همچنین گفت که در حال ساختن نمونه ای از این هواپیماست.

یک سناتور آمریکایی در واکنش به خبر ساخت نمونه ای از هواپیما توسط ایران، آن را یک "بزرگنمایی" توصیف کرده است.

هواپیما در ماه دسامبر گذشته در شرق ایران به زمین افتاد و تصاویری که ایران پس از تصاحب هواپیما ارائه کرد نشان می داد که تقریبا هیچ آسیبی ندیده است.

ایران گفته که کنترل این هواپیمای "آر کیو- ۱۷۰ سنتینل" از نوع فوق محرمانه مجهز به ابزارهای تجسسی را در آسمانش به عهده گرفته و سالم به زمین نشانده است.

آمریکا می گوید که این هواپیما دچار اشکال شد و هر گونه ادعایی دایر بر بهره برداری ایران از اطلاعات حساس را کمرنگ جلوه داده است زیرا می گوید تدابیری برای محدود کردن اطلاعات حساس موجود در هواپیمایی از این نوع که در منطقه دشمن پرواز می کند اندیشیده شده است.

لئون پانه تا وزیر دفاع آمریکا یک بار ارزش فنی هواپیما برای ایران را ناچیز دانست.

مقام های آمریکایی ابتدا گفتند که هواپیما در منطقه مرزی ایران و افغانستان ناپدید شد اما بعدا تایید کردند که طی ماموریتی از سوی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا درحال نظارت بر تاسیسات نظامی و اتمی ایران بوده است.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در یک کنفرانس خبری علنا خواستار بازگرداندن هواپیما شد، اما ایران این درخواست را رد کرده است.

'دارایی ملی'

سردار امیر علی حاجی زاده فرمانده هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران روز یکشنبه به تلویزیون دولتی این کشور گفت که این هواپیما یک "دارایی ملی" برای ایران است و نمی تواند جزئیات کامل فنی اش را فاش کند.

اما او نمونه هایی از اطلاعاتی که ادعا کرد کارشناسان ایرانی از هواپیما استخراج کرده اند را ارائه کرد.

او گفت که تقریبا هیچ بخشی از هواپیما از چشم کارشناسان ایرانی پنهان نمانده و حتی بخشی از داده های پاک شده نیز بازیابی شده و رمزهای آن گشوده شده است.

او گفت یکی از ماموریت های سابق هواپیما تجسس مجتمع محل زندگی اسامه بن لادن رهبر سابق القاعده در پاکستان بوده است.

او ادعا کرد که این هواپیما دو هفته پیش از کشته شدن رهبر القاعده بر فراز مجتمع محل سکونت او پرواز کرده بود.

اسامه بن لادن در روزهای نخست ماه مه ۲۰۱۱ توسط کماندوهای آمریکایی به قتل رسید.

سردار حاجی زاده همچنین گفت که هواپیما در اکتبر ۲۰۱۰ برای "کارهای فنی" به کالیفرنیا منتقل و بعد در ۱۸ نوامبر همان سال به قندهار در افغانستان منتقل شد.

او گفت که این هواپیما پروازهایی از افغانستان انجام داد اما به علت وجود مشکلاتی در دسامبر ۲۰۱۰ به لس آنجلس منتقل شد تا حسگرهای آن مورد آزمایش قرار گیرد.

او گفت این اطلاعات را ارائه می کند تا به آمریکایی ها ثابت کند که ایران "تا چه اندازه به این هواپیما نفوذ کرده."

وزارت دفاع آمریکا گفت که در مورد امور اطلاعاتی اظهار نظر نمی کند.

جوزف لیبرمن سناتور آمریکایی روز یکشنبه به شبکه خبری فاکس آمریکا گفت که این ادعای ایران که درحال ساخت نمونه ای از این هواپیماست را "مشکوک" می داند.

این سناتور مستقل که ریاست کمیته امنیت ملی سنا را به عهده دارد گفت: "بزرگنمایی های ایران در این زمینه سابق دارد به خصوص حالا که آنها به دلیل تحریم های اقتصادی ما در حالت تدافعی هستند."

مطالب مرتبط