وزارت نفت ایران در پی حمله اینترنتی، ستاد بحران تشکیل داد

حق نشر عکس a
Image caption رئیس سازمان پدافند غیر عامل ایران پیشتر گفته بود که حوزه انرژی ایران هدف بیشترین حملات در دو سال گذشته بوده است

مقام های وزارت نفت ایران می گویند که در پی حمله سایبری به سامانه مخابراتی و وب سایت این وزارتخانه، ستاد بحران در وزارت نفت تشکیل شده است.

وب سایت اینترنتی وزارت نفت ایران که از روز یکشنبه سوم اردیبهشت دچار اختلال شده بود، در حال حاضر در دسترس قرار دارد اما مقام های ایرانی می گویند که حملات سایبری ادامه دارد و ستاد بحران در حال تلاش برای برخورد با آن است.

خبرگزاری مهر می گوید که سامانه اینترنتی وزارت نفت از روز یکشنبه در مناطق عملیاتی خارک، بهرگان، سیری، لاوان، قشم و کیش قطع شده اما این موضوع مشکلی در تولید و صادرات نفت خام به ویژه در منطقه خلیج فارس و پایانه های نفتی ایجاد نکرده است.

حمله اینترنتی، موجب قطع سرور اصلی وزارت نفت و چهار شرکت اصلی آن شد.

علی نیکزاد رهبر، سخنگوی وزارت نفت گفته است که "ویروس، مادربرد کامپیوتر‌ها را سوزانده و برای پاک کردن اطلاعات اقدام کرده است با این همه طلاعات اساسی این وزارتخانه صدمه ندیده است."

آقای نیکزاد رهبر گفته است که از همه اطلاعات اصلی و غیر اصلی، بک‌آپ [نسخه پشتیبان] وجود داشته است.

منشا اصلی این حمله سایبری به وزارت نفت ایران ویروس اینترنتی بوده اما هنوز مشخص نیست که این حمله از کجا و توسط چه کسانی سازماندهی شده است.

سرتیپ غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیر عامل ایران پیشتر گفته بود که حوزه انرژی ایران هدف بیشترین حملات در دو سال گذشته بوده است.

پیش از این تاسیسات اتمی ایران هدف یک ویروس اینترنتی قرار گرفته بود که به گفته مقام های سازمان انرژی اتمی ایران خساراتی به تاسیسات اتمی این کشور وارد کرده است.

پدافند غیرعامل به معنای کاهش آسیب‌پذیری در هنگام بحران‌، بدون استفاده از اقدامات نظامی و صرفا با بهره‌گیری از فعالیت های غیرنظامی، فنی و مدیریتی است.

سازمان پدافند غیرعامل ایران که از سال ۱۳۸۴ شروع به فعالیت کرد، از نمایندگان نیروهای مسلح، وزارتخانه ها و سازمان های دولتی مختلف تشکیل شده است.

این سازمان وظیفه ایجاد هماهنگی میان نهادهای مختلف حکومتی به منظور آماده سازی آنها برای مقابله غیرنظامی با حملات نظامی احتمالی را بر عهده دارد، تا درصورت انجام حمله علیه ایران، خسارت های وارد شده به زیر ساخت ها و تأسیسات را به حداقل برسد.

وزیر نفت ایران، اواسط فروردین ماه سال جاری خورشیدی و پیش از شدت گرفتن حملات سایبری به این وزارتخانه، طی حکمی جانشین خود در حوزه پدافند غیر عامل را که سمتی تازه در این وزارتخانه است، منصوب کرده بود.