'تصمیم گیری درباره رابطه با انگلیس قطعا با مجلس ایران و نمایندگان نیست'

حق نشر عکس Reuters
Image caption سفارت ایران در لندن در روز خروج دیپلمات های ایرانی از بریتانیا

رئیس ایرانی گروه دوستی پارلمان ایران و بریتانیا گفته است که یکی از مسئولان پارلمان بریتانیا اخیرا تقاضا کرده که روابط دو کشور مجددا ترمیم شود.

حسین نجابت، به ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران گفته است که تصمیم‌گیری در این رابطه "قطعا با مجلس یا نمایندگان نیست."

آقای نجابت گفته است که موضوع روابط با بریتانیا "در سطح عالی مطرح شده و شورای امنیت ملی، وزارت خارجه و مسئولان ارشد نظام در این باره تصمیم خواهند گرفت که چه برخوردی با این کشور داشته باشند."

در ادبیات سیاسی ایران، معمولا برای اشاره غیر مستقیم به آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی از عناوینی همچون "مسئولان ارشد نظام" یا "مسئولان عالی" یاد می‌شود.

مجلس ایران پس از ماه ها تهدید، در اواخر پاییز سال گذشته خورشیدی، با تصویب طرحی، روابط سیاسی ایران و بریتانیا را از سطح سفیر به کاردار کاهش داد.

در حالی که رئیس گروه پارلمانی ایران و بریتانیا می گوید تصمیم گیری درباره روابط با بریتانیا با مجلس نیست، علاالدین بروجردی، رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس ایران، این طرح را ابتکاری در پاسخ به "خصومت های بریتانیا در برابر ایران" عنوان کرده بود.

این طرح پس از آن به تصویب مجلس ایران رسید که دولت بریتانیا، بانک مرکزی ایران را با هدف تحت فشار قرار دادن ایران بر سر برنامه اتمی این کشور تحریم کرد.

دولت ایران با طرح مجلس برای کاهش سطح روابط با بریتانیا مخالف بود و معاون پارلمانی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور این کشور در روز رای گیری درباره این طرح، در مخالفت با آن سخنرانی کرده بود.

پس از تصویب این طرح در مجلس ایران، شماری که خود را "دانشجویان بسیجی" می خواندند، وارد اماکن دیپلماتیک بریتانیا در تهران شدند و به سفارتخانه و اقامتگاه دیپلماتیک این کشور خسارات گسترده ای وارد کردند.

Image caption حمله مهاجمان بسیجی به اماکن دیپلماتیک بریتانیا در تهران

مهاجمان با به زیر کشیدن پرچم بریتانیا و آرم سلطنتی این کشور، برخی از اسناد سفارت را به آتش کشیدند. شواری امنیت سازمان ملل همان شب با صدور بیانیه‌ای، این واقعه را محکوم کرد.

دامنه حملات به سفارت بریتانیا و اقامتگاه دیپلمات های این کشور در باغ قلهک به حدی بوده که پیش از ابلاغ قانونی کاهش سطح روابط در ایران، کابینه بریتانیا با تشکیل جلسه اضطراری، دیپلمات های خود را برای سومین بار طی سی و دو سال اخیر از ایران خارج کرد و حکم به اخراج دیپلمات های ایرانی از بریتانیا داد.

اخراج دیپلمات های ایرانی از لندن، پس از خروج کامل دیپلمات های بریتانیایی از ایران و پیش از واکنش تلافی جویانه احتمالی ایران صورت گرفت.

حسین نجابت، رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و بریتانیا گفته است که "در حال حاضر دیپلمات‌های ایرانی در حد حداقلی و برای انجام کارهای کنسولی در این بریتانیا حضور دارند که این فعالیت‌ها نیز به کندی صورت می‌گیرد."

ایران مدت ها پیش از تصویب طرح کاهش روابط با بریتانیا، با تمام شدن مدت ماموریت سفیر خود در لندن، در این کشور سفیر نداشت و نمایندگی خود را به وسیله کاردار اداره می کرد.

هم اکنون بریتانیا هیچ دیپلماتی در تهران ندارد و سفارت این کشور و کنسولگری آن اکنون تعطیل است.

با این همه ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا و علی اکبر صالحی همتای ایرانی او تاکید کرده اند که این وضعیت به معنای قطع کامل روابط دو کشور نیست بلکه مناسبات تهران و لندن در "پایین ترین سطح سیاسی ممکن" قرار دارد.

مطالب مرتبط