مهلت ۲۰ روزه ابراهیم یزدی برای معرفی خود به زندان

ابراهیم یزدی حق نشر عکس fars
Image caption ابراهیم یزدی، هشتاد ساله، باید برای هشت سال به زندان برود

ابراهیم یزدی، وزیر امور خارجه دولت موقت و دبیرکل نهضت آزادی ایران، جهت اجرای حکم ۸ سال زندان فراخوانده شده است.

خلیل یزدی فرزند دکتر یزدی در گفتگو با بی بی سی فارسی گفت که دایره اجرای احکام زندان اوین روز دوشنبه ۲۸ فروردین ماه ۱۳۹۱ به کفیل آقای یزدی اطلاع دادند که او باید ظرف مدت ۲۰ روز جهت اجرای حکم زندان، خود را به زندان اوین معرفی کند.

خلیل یزدی، گفت حال پدر ۸۰ ساله اش خوب نیست و تحمل شرایط زندان با توجه به عمل جراحی قلب و سرطان بسیار مشکل خواهد بود: "اطلاع دارم تلاش هایی برای اجرا نشدن این حکم غیر منطقی در جریان بوده ولی به نظر می رسد نتیجه ای نداشته است."

ابراهیم یزدی، آبان ماه سال گذشته در یک شعبه دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به اتهام های "تاسیس و هدایت نهضت آزادی ایران" ، "اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور" و "فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی" محاکمه شد.

او در این جلسه با یادآوری اینکه نهضت آزادی ایران در سال ۱۳۴۰ شمسی تاسیس شده است، گفت دادگاه انقلاب صلاحیت رسیدگی به این اتهامات را ندارد.

محمدعلی دادخواه، وکیل دکتر یزدی هم گفته بود به خاطر "عدم صلاحیت دادگاه"، موکلش از ایراد هرگونه دفاع خودداری کرده است. ابراهیم یزدی در پی اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری دو بار بازداشت شد.

خلیل یزدی گفت آخرین بار پدرش را نهم مهرماه ۱۳۹۰ به خاطر شرکت در یک مراسم ختم در اصفهان و نماز خواندن با جمع بازداشت کردند و ۶ ماه او را در سلول انفرادی و یک خانه امن حبس کردند.

دکتر یزدی ۲۰ روز فرصت دارد تا خود را به زندان اوین معرفی کند. فرزندش به بی بی سی فارسی گفت هنوز هم امیدوار است مقامات قضایی از اجرای این حکم صرفنظر کنند.

نامه به حجتی کرمانی

ابراهیم یزدی وزیر خارجه دولت موقت مهدی بازرگان و عضو شورای انقلاب بود.

همزمان با احضارش به زندان اوین نامه ای از او منتشر شده که خطاب به محمد جواد حجتی کرمانی، روحانی حامی اصلاحات است و بخشی از جزییات بازداشت ها و روند صدور حکم ۸ سال زندان را شرح داده است.

آقای یزدی در نامه اش همچنین به شرایط کشور اشاره کرده و گفته که ادامه شرایط کنونی منجر به تحمیل "تغییر" بر کشور می شود. او از آقای حجتی کرمانی خواسته تا از آیت الله خامنه ای بخواهد کاری کند و اضافه کرده: "قبل از آن که از دست شما و مقام رهبری و من دیگر کاری بر نیاید."

آقای یزدی در این نامه، با یادآوری روند محاکمه رهبران نهضت آزادی ایران در زمان حکومت پهلوی و محاکمه خود، در سال گذشته، نوشته است: "من نه از زندان می‌ترسم و نه از مرگ، اما شما چه بخواهید و چه نخواهید، این دو محاکمه‌ را با هم مقایسه می‌کنند و جمهوری اسلامی در این مقایسه زیان می‌بیند."

مطالب مرتبط