'تهاتر کالا اقدام دولت ایران برای دور زدن تحریم ها'

حق نشر عکس AP
Image caption ایران که به دلیل تحریم های اعمال شده با مشکل عواید ناشی از صادرات نفت خام و سایر کالاها مواجه است، مبادله پایاپای را راهی برای مقابله با این مشکلات می داند

حسن غفوری فرد، عضو کمیسیون انرژی مجلس ایران، از صدور دستور تهاتر محصولات پتروشیمی با کالاهای اساسی به عنوان اقدامی مفید درجهت دور زدن تحریم ها نام برده است.

خبرگزاری مجلس شورای اسلامی، خانه ملت، به نقل از آقای غفوری فرد گفته است که با توجه به نیازکشور به کالاهای اساسی و گرانی های اخیر، تهاتر محصولات پتروشیمی با کالاهای اساسی اقدامی مناسب برای آرامش بازار و تامین نیاز داخلی است.

گفته شده ایران که به دلیل تحریم های اعمال شده با مشکل عواید ناشی از صادرات نفت خام و سایر کالاها مواجه است، مبادله پایاپای را راهی برای مقابله با این مشکلات می داند.

به گفته عضو کمیسیون مجلس ایران، صدور دستور تهاتر محصولات پتروشیمی با برخی کالاهای اساسی مثل برنج، گندم، چای و شکر تصمیم خوبی در جهت دور زدن تحریم ها بشمار می رود.

آقای غفوری فرد همچنین گفته است تهاتر محصولات پتروشیمی با کالاهای اساسی نیازی به مجوز مجلس نداشت و این اقدام باید در دولت تصمیم گیری می شد.

چندی پیش رئیس انجمن شکر پاکستان گفت که کشورش می‌تواند حداقل ۲۰۰ هزار تن شکر به ایران بفروشد و در مقابل، از ایران کود شیمیایی وارد کند.

اروگوئه هم گفته بود که در برابر دریافت نفت خام ایران، به این کشور برنج تحویل می‌دهد.

پیشتر نیز محمود بهمنی، رئیس بانک مرکزی ایران گفته بود که معاملات پایاپای از مدتی پیش با چین آغاز شده و چین بخشی از بدهی‌های نفتی خود را با صادرات کالا پرداخت کرده است.

در همین حال عنوان شده که وزارت خارجه هند پیشنهاد پرداخت پول نفت را از طریق صادرات گندم به ایران داده است و منتظر تصمیم نهایی ایران در این باره است.

مطالب مرتبط