از هر ۱۰۰۰ نفر یک نفر در ایران به سرطان مبتلاست

سلول سرطانی حق نشر عکس spl
Image caption سالانه ۶۳ هزار نفر در ایران به سرطان مبتلا شده که از این تعداد ۴۶ هزار نفر جان خود را از دست می‌دهند.

محمد علی محققی، معاون آموزشی وزرات بهداشت ایران اعلام کرد :"به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر، حدود ۱۰۰ نفر سالانه در ایران به سرطان مبتلا می‌شوند، براساس این آمار مردان بیش از زنان سرطان می‌گیرند."

گزارش وزارت بهداشت به این معنا است که از هر ۱۰۰۰ نفر یک نفر در ایران به سرطان مبتلا است.

همچنین براساس گزارش شبکه ملی تحقیقات سرطان، سالانه ۶۳ هزار نفر در ایران به سرطان مبتلا شده که از این تعداد ۴۶ هزار نفر جان خود را از دست می‌دهند.

آمارهای منتشر شده در زمینه میزان ابتلا به سرطان متفاوت است و در برخی موارد حتی میزان مبتلایان به سرطان در کشور حدود ۷۵ هزار نفر اعلام شده با این حال ایران در میان ده کشور اول مبتلایان به سرطان قرار ندارد. گزارش سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد که میانگین ابتلا به سرطان در برخی کشورها تقریبا سه برابر ایران است.

شایع ترین انواع سرطان در ایران پس از سرطان پوست به ترتیب سرطان پستان در زنان، سرطان معده در مردان، سرطان مثانه، کولون و رکتوم و سرطان مری است.

کاظم زنده دل، دبیر شبکه ملی تحقیقات و سرطان نیز با اشاره به گزارش سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که بیشترین آمار سرطان از کشورهای میان درآمد گزارش شده که ایران نیز از جمله این کشورها است.

نرخ ابتلا به سرطان (به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر)
نام کشور نرخ ابتلا
دانمارک ۳۲۱.۱
فرانسه ۳۰۰.۴
امریکا ۳۰۰.۲
اسرائیل ۲۸۸.۳
آلمان ۲۸۲.۱
بریتانیا ۲۶۹.۴
ژاپن ۲۰۱.۱
ترکیه ۱۴۴.۸
هند ۹۸.۵
گزارش سازمان بهداشت جهانی

پیش‌تر انوشیروان محسنی بندپی نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس طی اظهاراتی عنوان کرده بود که سن سرطان در ایران به‌دلیل افزایش آلودگی در شهرها افزایش یافته است و دلیل آن بی‌توجهی به معضل آلودگی هوا است

سرطان در ایران سومین عامل مرگ و میر است.

افزایش مرگ و میر ناشی از سرطان و کاهش سن ابتلا به آن در ایران باعث حساس شدن جامعه پزشکی ایران شده و بارها وزارت بهداشت نسبت به شیوع این بیماری در سنین جوانی و میانسالی هشدار داده است.

بهزاد رحمانی، عضو هیئت مدیره انجمن جراحان عمومی ایران گفته است که "ایران بر روی کمربند سرطان قرار دارد و سرطان ریه مرگ آورترین سرطان در کشور محسوب می‌شود."

در همین حال براساس آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی که در چهارم فوریه سالجاری به مناسب روز جهانی سرطان منتشر شد.حدود ۷۰ درصد از مرگ و میرهای ناشی از سرطان در کشورهای "کم درآمد یا میان درآمد" جهان اتفاق می افتد.

در این گزارش آمده است آمار مرگ و میر سرطان تا سال ۲۰۳۰ در جهان به ۱۳ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر افزایش خواهد یافت.

سازمان بهداشت جهانی در مراسم روز جهانی سرطان امسال اعلام کرد در سال ۲۰۰۸، هفت میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جان خود را در اثر ابتلا به سرطان از دست داده اند؛ سرطان ریه، معده، روده بزرگ، پستان و دهانه رحم در صدر جدول هستند.

براساس آمار، ۱۰ کشور دنیا که بیشترین آمار مبتلایان به سرطان را دارند به ترتیب دانمارک، ایرلند، استرالیا، نیوزیلند، بلژیک، فرانسه، آمریکا، نروژ، کانادا و جمهوری چک است.

مطالب مرتبط