شرکت ملی نفت ایران: نفت ارزان برگ برنده ما در مقابل تحریم اروپاست

حق نشر عکس AP
Image caption شرکت ملی نفت ایران می گوید که از کاهش قیمت جهانی نفت استقبال می کند.

محسن قمصری معاون امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران گفته که از کاهش قیمت جهانی نفت استقبال می کند و نفت ارزان ایران برگ برنده این کشور در مقابل تحریم های اتحادیه اروپاست.

آقای قمصری به خبرگزاری مهر گفته است که آمریکا تلاش دارد بهای نفت را بالا نگهدارد ولی با "نفت ارزان (ایران) خیلی از رقبای ایران از بازار جهانی حذف خواهند شد."

این مقام نفتی اضافه کرده که "شرکت ملی نفت ایران قطعا از کاهش قیمت نفت استقبال می کند و با سقوط قیمت نفت برخی از رقبا از عرصه تولید نفت خارج خواهند شد و این موضوع قطعا به نفع ایران است."

برآوردهای وزارت نفت ایران نشان می دهد که میانگین هزینه تولید نفت ایران بین سه تا چهار دلار در هر بشکه است. البته هزینه تولید هر بشکه نفت در دریا حدود پنج دلار و هزینه تولید هر بشکه نفت در خشکی نزدیک به دو دلار برآورد شده است.

این در حالی است که هزینه تولید نفت در بسیاری از کشورها بسیار بالاست و با کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی تولید نفت در این کشورها دیگر توجیه اقتصادی نخواهد داشت.

در ماه ژانویه سال جاری، بیست و هفت کشور عضو اتحادیه تعداد بیشتری از موسسات و شهروندان ایرانی را هدف تحریم قرار دادند و ضمن تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی، اعلام کردند که واردات نفت از ایران را از اول ماه ژوئیه متوقف می کنند.

در ماه های اخیر، گزارش هایی از دشواری بخش نفت و گاز ایران در انجام معاملات خارجی از جمله صادرات نفت و دریافت بهای نفت صادراتی انتشار یافته که ناشی از اقدام شماری از کشورهای غربی در تشدید تحریم تجاری و مالی علیه برنامه هسته ای ایران بوده است.

در ماه فوریه سال جاری نیز دولت آمریکا اعلام کرد که بانک مرکزی ایران را مشمول تحریم قرار داده و در نتیجه، نه تنها ارتباط اشخاص حقیقی و حقوقی آمریکایی با این بانک غیرقانونی است، بلکه شرکت های غیرآمریکایی هم که از این تحریم تبعیت نکنند، در مبادلات تجاری با ایالات متحده با مشکل مواجه خواهند شد.

با تشدید تحریم های یکجانبه غرب علیه جمهوری اسلامی، در ماه های اخیر گزارش هایی هم از تصمیم برخی کشورهای غیراروپایی واردکننده نفت خام به کاهش یا قطع خرید نفت از ایران انتشار یافته است.

همچنین، گزازش شده است که برخی از خریداران نفت ایران به دلیل مشکلات بانکی، قادر به انتقال بهای نفت خریداری شده به این کشور نبوده اند و معاملات نفتی جمهوری اسلامی با آنها دچار اختلال شده است.

به گفته برخی ناظران، در حالیکه در گذشته تحریم های اقتصادی و تجاری علیه کشورهای مختلف به دلیل آمادگی بسیاری از موسسات بازرگانی برای فرار از تحریم، چندان موثر نبوده است، قطع ارتباط بانکی با ایران به معنی ناممکن بودن کسب عایدی از مبادلات تجاری و در نتیجه، عدم تمایل دو طرف به انجام این مبادلات بوده است.

حق نشر عکس Isna
Image caption شرکت ملی نفت ایران پیش بینی کرده که اگر مذاکرات ایران با غرب در پرونده هسته ای بی نتیجه باشد، قیمت جهانی نفت افزایش خواهد یافت

تحریم بانک مرکزی ادامه بر تمامی مبادلات اقتصادی از جمله مبادلات نفتی تاثیری منفی گذاشته است

عواقب تحریم نفتی ایران

در حالیکه بهای نفت در بازارهای جهان رو به افزایش است، شماری از کشورهای صادرکننده نفت، به خصوص عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده نفت خام در جهان است، برای جایگزین کردن نفت صادراتی ایران و جلوگیری از کمبود در بازارهای جهانی اعلام آمادگی کرده اند.

اقدام این کشورها این خطر را که تحریم نفتی و بانکی جمهوری اسلامی ممکن است باعث "قحطی نفت" و بروز بحران در اقتصاد جهانی شود تا حدود زیادی خنثی کرده و می تواند بر کارآیی فشار اقتصادی بر ایران افزوده باشد.

رستم قاسمی وزیر نفت ایران هفته گذشته در اعتراض به تصمیم عربستان بدون آنکه نامی از این کشور ببرد گفت "به عنوان کشوری عضو اوپک حق داریم به دیگر اعضا به دلیل تولید بیش از سقف تعیین شده، اعتراض کنیم."

آقای قمصری می گوید که "در شرایط تحریم هیچ کشوری نمی تواند جای نفت ایران را بگیرد و از همین رو آمریکا و کشورهای اروپایی روی نفت خام های غیر مرسوم و نامتعارف خود برای تحریم نفت ایران حساب باز کرده اند."

علاوه بر این، استفاده از ذخایر استراتژیک نفتی کشورهای غربی یکی از راههایی است که برای کاستن از افزایش احتمالی قیمت نفت به دلیل تحریم نفتی اعلام شده است اما مدیر کل امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران می گوید که "بالا ماندن قیمت نفت در بازارهای جهانی، سیاست آمریکا و تعدادی از کشورهای اروپایی است."

با تشدید تحریم های یکجانبه غرب علیه جمهوری اسلامی، در ماه های اخیر گزارش هایی از تصمیم برخی کشورهای غیراروپایی واردکننده نفت خام به کاهش یا قطع خرید نفت از ایران انتشار یافته است.

همچنین، گزازش شده است که برخی از خریداران نفت ایران به دلیل مشکلات بانکی، قادر به انتقال بهای نفت خریداری شده به این کشور نبوده اند و معاملات نفتی جمهوری اسلامی با آنها دچار اختلال شده است.

به گفته برخی ناظران، در حالیکه در گذشته تحریم های اقتصادی و تجاری علیه کشورهای مختلف به دلیل آمادگی بسیاری از موسسات بازرگانی برای فرار از تحریم، چندان موثر نبوده است، قطع ارتباط بانکی با ایران به معنی ناممکن بودن کسب عایدی از مبادلات تجاری و در نتیجه، عدم تمایل دو طرف به انجام این مبادلات بوده است.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران می گوید که اعتقادی به دور زدن تحریم های نفتی ندارم و "باید با تحریم های نفتی مقابله کرد."

بعد از مذاکرات هسته ایران با کشورهای عضو پنج بعلاوه یک، خوش بینی در باره نتیجه بخش بودن مذاکرات آتی هسته ای ایران در بغداد بیشتر شده است ولی آقای قمصری می گوید که "اگر مذاکرات ایران و گروه پنج بعلاوه یک در بغداد نیتجه ندهد افزایش قیمت جهانی نفت امری بدیهی و قابل پیش بینی خواهد بود."

مطالب مرتبط