سازمان ها و فعالان حقوق بشر ایران: 'صدای دانشجویان در بند باشیم'

حق نشر عکس non
Image caption فعالان حقوق بشر ایران خواهان آزادی دانشجویان زندانی شده‌اند

جمعی از سازمان‌ها و فعالان حقوق بشر ایران، از جمله شیرین عبادی، وکیل و برنده جایزه صلح نوبل، کمپینی با عنوان 'صدای دانشجویان در بند باشیم' به راه انداخته‌اند.

هدف آنان جلب توجه جهانی نسبت به وضعیت دانشجویان زندانی در ایران است.

پیشتر دفتر تحکیم وحدت و سازمان ادوار تحکیم وحدت، از سازمان‌های مخالف حکومت ایران، خواستار اقدامی در این زمینه شده بودند.

مصطفی خسروی، از اعضای سازمان ادوار تحکیم وحدت و فعال این کمپین، به بی‌بی‌سی فارسی گفت دولت ایران نسبت به فشارهای معمول جهانی مقاوم شده و از این رو اتحاد همه "نیروهای دموکراسی‌خواه" برای رسیدن به نتیجه مطلوب ضروری است.

به گفته فعالان دانشجویی ایران هم اکنون ۲۹ فعال دانشجویی در زندان به سر می‌برند و شمار بیشتری نیز در انتظار اجرای حکم و یا برگزاری دادگاه هستند.

بهاره هدایت، مجید توکلی و علی ملیحی از جمله دانشجویانی هستند که در زندان به سر می‌برند.

به گفته آقای خسروی برخی از دانشجویان زندانی در تبعید و در "شرایط غیر قابل تحمل" نگهداری می‌شوند. به عنوان نمونه مجید دری، دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی محکومیت خود را در زندان بهبهان سپری می‌کند.

ضیا نبوی، از موسسان شورای دفاع از حق تحصیل نیز دوران حبس خود را در زندان کارون اهواز می‌گذراند. او در نامه‌هایی که توسط سایت‌های مخالف حکومت ایران منتشر شدند به شرح وضعیت خود و شرایط زندان کارون پرداخته است.

آقای نبوی در نامه‌ای که خطاب به محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، نوشته بود آورده است: "احساس من این است که کم کم زندگی‌ام از محتوای انسانی تهی می‌شود و به خلق و خوی حیوانی رجعت می‌کنم! منظورم این است که غریزه صیانت نفس و میل به زنده ماندن، کم کم به اصلی‌ترین محرک و دغدغه‌ام بدل شده است و گویی جز زنده ماندن هیچ مساله مهمی برایم وجود ندارد".

پس از اعتراضات سال ۸۸ به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری، دانشجویان ایران از گروه‌هایی بوده‌اند که بیشترین برخورد را با حکومت داشته‌اند.

آقای خسروی به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "جای دانشجو در دانشگاه است و نه زندان".

دولت ایران می‌گوید که دانشگاه‌های ایران نمی‌توانند پذیرای "طرفداران غرب" و "فعالان فتنه" باشند.

مطالب مرتبط