سفیر تازه ایران در افغانستان کیست؟

ابوالفضل ظهره وند حق نشر عکس AP
Image caption ابوالفضل ظهره وند، سفیر پیشین ایران در ایتالیا بود

ابوالفضل ظهره وند، سفیر پیشین ایران در ایتالیا، به عنوان "سفیر فوق العاده و تام الاختیار" ایران در افغانستان منصوب شده و کار خود را آغاز کرده است.

آقای ظهره وند پیش از این در افغانستان ماموریت دیپلماتیک داشته است. او از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۶یعنی دوره ای از ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی، سرکنسول ایران در مزار شریف بوده اما پس از پایان دوره ماموریتش که با ریاست جمهوری محمد خاتمی همزمان بود، مشاور معاون وزارت خارجه ایران شد.

او پیش از آنکه سفیر ایران در افغانستان شود، مشاور محمود احمدی نژاد در امور افغانستان و معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی بود اما نام او برای اولین بار اوایل دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد خبرساز شد.

در ماه های نخست ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد، برخلاف ابراز مخالفت منوچهر متکی، وزیر خارجه وقت، آقای ظهره وند به عنوان سفیر ایران عازم رم پایتخت ایتالیا شد.

سفرا در ایران معمولا به پیشنهاد وزیر خارجه و تایید رئیس جمهور انتخاب می شوند اما درباره سفیر پیشین ایران در ایتالیا به اذعان وزیر خارجه وقت این کشور، وضع به این صورت نبود.

یک سفر جنجالی در رم

محمود احمدی نژاد در بهار سال ۱۳۸۷ برای شرکت در اجلاس رهبران دولت های عضو سازمان خواروبار و کشاورزی سازمان ملل متحد (فائو) که در رم پایتخت ایتالیا برگزار می شد، دعوت شد. این اولین سفر اروپایی آقای احمدی نژاد از زمان آغاز ریاست جمهوری اش در سال ۱۳۸۴ بود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سفر محمود احمدی نژاد به رم با تظاهرات مخالفان رو به رو شد

برنامه ریزی های این سفر و واکنش مقام های میزبان به اظهارات آقای احمدی نژاد سفر او به رم را به یکی از جنجالی‌ترین مسافرت‌های رئیس جمهور ایران و یکی از مهمترین موضوعات پیرامونی اجلاس فائو بدل کرد.

آقای احمدی نژاد در بدو ورود به فرودگاه رم گفت که "مردم اروپا بیش از همه از صهیونیسم آسیب دیده اند و اکنون هم هزینه های سیاسی و اقتصادی این رژیم دروغین [اسرائیل] به دوش مردم اروپا افتاده است."

پس از انتشار صحبت های آقای احمدی نژاد، وزیردفاع ایتالیا اظهارات او را "خلاف تاریخ و عقل سلیم" خواند و رئیس مجلس ایتالیا هم در اعتراض به اظهارات رئیس جمهور ایران، ملاقات خود با ابوالفضل ظهره وند، سفیر وقت ایران در رم را لغو کرد.

سفر ناکام، ماموریت ناتمام

هرچند دعوت از محمود احمدی نژاد برای شرکت در این نشست، از جانب دبیرکل فائو صورت گرفته بود اما دولت ایتالیا در هنگام ورود او به رم از برگزاری مراسم استقبال رسمی که معمول است، خودداری کرد.

نخست وزیر ایتالیا مهمانی شامی هم به افتخار سران دولت های شرکت کننده در نشست فائو برگزار کرد اما منابع خبری ایتالیایی گفتند که از میان سران شرکت کننده، تنها محمود احمدی نژاد و رابرت موگابه رهبر زیمبابوه به این مهمانی دعوت نشدند.

آقای احمدی نژاد پیش از آنکه تهران را به مقصد رم ترک کند مواضع شدیدی علیه اسرائیل از جمله نابودی قریب الوقوع این کشور مطرح و اعلام کرده بود که در حاشیه نشست فائو، دیدارهایی با برخی سران دولت های شرکت کننده در نشست خواهد داشت.

منابع رسمی از برنامه دیدار رئیس جمهور ایران با سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر وقت ایتالیا و پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیک های جهان داده بودند.

زمانی که رئیس جمهور ایران از رم به تهران بازگشته بود، فقط موفق به ملاقات با نخست وزیر ژاپن، معاون رئیس جمهور کوبا و بازرگانان ایتالیایی شده بود. آقای احمدی نژاد فقط در یک روز از نشست سه روزه فائو شرکت داشت.

رسانه های منتقد دولت ایران چند ماه پیش از انجام این سفر، از نارضایتی منوچهر متکی، وزیر وقت امور خارجه ایران از عملکرد آقای ظهره‌وند خبر داده بودند و حتی بحث استعفای آقای متکی یا تغییر او در اعتراض و اختلاف با سفیر ایران در رم در روزنامه های تهران مطرح بود.

با اعلام زمان حضور آقای احمدی نژاد در رم، بسیاری از رسانه های ایتالیایی از حضور او در کنفرانس رم انتقاد کردند و از دولت ایتالیا خواستند از دیدار مستقیم با رئیس جمهور ایران خودداری کند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای احمدی نژاد فقط در یک روز از نشست سه روزه فائو شرکت داشت

همزمان با حضور محمود احمدی نژاد در رم، تظاهراتی در این شهر علیه او برپا شد.

حزب رادیکال های ایتالیا و شماری از گروه های یهودی و هوادار اسرائیل و طرفدار حقوق بشر اعلام کرده بودند که در اعتراض به حضور او در این شهر دست به تظاهرات خواهند زد.

سفیر وقت ایران در ایتالیا گفته بود که "اگر مشکلی در این سفر پیش آمده، باید معاونت منطقه ای و بین الملل وزارت خارجه پاسخگو باشد" اما اظهارات ابوالفضل ظهره وند درباره برنامه سوء قصد به جان آقای احمدی نژاد یک بار دیگر مسافرت رم را این باز پس از پایان سفر، جنجال آفرین کرد.

"سوء قصد با اشعه ایکس"

حدود یک ماه پس از سفر رئیس جمهور ایران، آقای ظهره وند در گفت‌و‌گو با ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ، گزارش های مربوط به سوء قصد به جان آقای احمدی نژاد در سفر به رم را تایید کرد و گفت این موضوع "توهم توطئه نیست و صحت دارد."

ابوالفضل ظهره وند گفته بود "گروهی قصد داشتند هنگام اقامت آقای احمدی نژاد در رم، با استفاده از تابش مقادیر بسیار زیاد اشعه ایکس، او را دچار مسمومیت کنند."

آقای ظهره وند به خطر جانی بالا رفتن میزان اشعه ایکس از ۱۵۰۰ واحد به بالا اشاره کرده و گفته بود "وقتی رئیس جمهوری وارد محل شد، میزان اشعه دستگاه بیشتر شد و به بالای ۱۰۰۰ رسید، به طوری که آثار ناشی از شدت اشعه در محیط داخل ساختمان کاملا احساس می شد."

با این حال اظهارات سفیر وقت ایران نشان می داد که علیرغم این احساس خطر، برای تغییر اقامتگاه رئیس جمهور اقدامی نشده است.

کمتر از سه هفته بعد از سفر محمود احمدی نژاد به رم، ابوالفضل ظهره از ایتالیا به تهران فراخوانده شد.

پیش از آنکه فراخوانی آقای ظهره وند رسما تایید شود، او در گفت و گویی با سایت خبری تابناک از تغییر خود به درخواست آقای احمدی نژاد خبر داده و وجود انتقادها نسبت به عملکردش در وزارت امور خارجه را تایید کرده بود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption از میان چهل و چهار رهبر شرکت کننده در اجلاس رم، فقط محمود احمدی نژاد و رابرت موگابه رهبر زیمباوه به ضیافت شام دولت ایتالیا دعوت نشدند

رسانه های ایران از ابوالفضل ظهره وند به عنوان یکی از نزدیکان محمود احمدی نژاد و مجتبی ثمره هاشمی نام می برند.

او در زمانی که سفیر ایران در رم بود با حمایت از رئیس شرکت تولید پوشاک بنتون که به ایران سفر کرده بود، نیز خبرساز شد.

با چشمگیر شدن فعالیت فروشگاه های شرکت بنتون در تهران، منتقدان حضور کالاهای غربی، با اتهام "صهیونیست" بودن رئیس این شرکت حضور و سرمایه‌گذاری آن را در ایران به باد انتقاد شدید گرفتند.

در این زمان که ماموریت آقای ظهره‌وند به عنوان سفیر ایران در ایتالیا تازه آغاز شده بود، او با انتشار بیانیه ای رسمی، رئیس این شرکت را "یک کاتولیک معتقد" خواند و از سرمایه گذاری این شرکت ایتالیایی در ایران حمایت کرد.

اینک ابوالفضل ظهره وند سفیر ایران در افغانستان شده است. او اواخر پنجشنبه گذشته، هفتم اردیبهشت (۲۶ آوریل) استوارنامه خود را در ارگ ریاست جمهوری افغانستان، تسلیم حامد کرزی، رئیس جمهور این کشور کرده است.

آقای ظهره وند در جریان دیدار با رئیس جمهور افغانستان، گفته که دو کشور ظرفیت های فراوانی برای توسعه همکاری ها دارند و امیدوار است که در دوره ماموریتش بتواند در این زمینه موفق باشد.

مطالب مرتبط