خانه کارگر: سه هفته پیش درخواست مجوز راهپیمایی داده بودیم

کارگران حق نشر عکس ISNA
Image caption در چند سال گذشته اجازه برگزاری راهپیمایی در روز کارگر به کارگران داده نشده است

یک روز بعد از آنکه وزارت کشور ایران اعلام کرد هیچ درخواستی برای صدور مجوز راهپیمایی روز کارگر دریافت نکرده است، خانه کارگر متن درخواستی را که منتشر کرد که روز ۲۱ فروردین به معاونت سیاسی وزارت کشور نوشته شده بود.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ستاد هفته کارگر در این نامه از وزارت کشور خواسته بود که با "انجام راهپیمایی روز کارگر" در روز دوشنبه یازدهم اردیبهشت "در یکی از خیابان های اصلی تهران" موافقت کند.

بنابر این گزارش، نامه با امضای دبیر کل خانه کارگر و دبیر ستاد مرکزی هفته کارگر به وزارت کشور فرستاده شده بود.

این در حالی است که روز گذشته محمود عباس‌زاده مشکینی، دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب گفته بود که درخواستی از خانه کارگر برای راهپیمایی روز کارگر دریافت نکرده است.

آقای عباس زاده مشکینی گفته بود که در صورت درخواست خانه کارگر برای راهپیمایی روز کارگر، کمیسیون ماده ۱۰ احزاب در مورد آن تصمیم‌گیری خواهد کرد.

پیش از این و به دنبال انتقاد فعالان و تشکل‌های کارگری از صادر نشدن مجوز راهپیمایی روز جهانی کارگر، محمد نجار، وزیر کشور ایران، از خانه کارگر خواسته بود تا برای برگزاری این راهپیمایی به وزارت کشور درخواست بدهد.

علی دهقان‌کیا، عضو هیات مدیره کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران، روز پنجشنبه ۲۴ فروردین، گفته بود که بعد از دوران ریاست‌جمهوری محمد خاتمی، کارگران به سختی مجوز قانونی برگزاری تجمع گرفته‌اند.

اول ماه مه در بسیاری از کشورهای جهان روز کارگر نامیده می‌شود و اتحادیه‌های کارگری به مناسبت این روز راهپیمایی برگزار می‌کنند، مراسم روز جهانی کارگر در ایران به طور معمول، در روز یازدهم اردیبهشت برگزار می‌شود.

آقا دهقان کیا، با انتقاد از دولت گفته بود که دولت در پنج سال گذشته مجوز راهپیمایی روز کارگر، را به "دلایل سیاسی"نداده است.

حسن صادقی، معاون دبیرکل خانه کارگر نیز گفته که روز کارگر صرفا یک روز نمادین نیست بلکه "این روز، روز طرح و پی گیری مطالبات معوقه کارگران است که تمام کارگران دنیا این روز را گرامی داشته و در ایران نیز از بعد انقلاب دولتها هر یک با دیدگاه سیاسی خاص تلاش کردند تا حتی الامکان کارگران بتوانند در این روز هم سو با جامعه جهانی کارگران، ابراز وجود کنند."

معاون دبیر کل خانه کارگر با بیان این که "متاسفانه از سال ۸۶ ما شاهد عدم همکاری از جانب دولت برای این روز مهم هستیم" ابراز امیدواری کرده بود که دولت امسال اجازه برگزاری راهپیمایی را در روز کارگر بدهد.

مطالب مرتبط