رهبر ایران: با دزدان کیسه ملت برخورد شود

آیت الله خامنه ای حق نشر عکس fars
Image caption آقای خامنه‌ای در حالی به ضرورت برخورد با فساد اشاره کرده که دادگاه رسیدگی به پرونده بزرگترین فساد مالی ایران در حال برگزاری است و بعضی مقامات دولتی در آن متهم شده‌اند

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران "قاچاق و سوء استفاده از سرمایه مالی" بانکها را اخلال اقتصادی توصیف کرده و گفته که باید با خائنان و دزدان کیسه ملت برخورد شود.

آقای خامنه ای امروز یکشنبه ۱۰ اردیبهشت (۲۹ آوریل) در دیدار از کارخانجات تولیدی داروپخش در جمع کارگران گفت که تقویت تولید ملی برای مبارزه درست با اخلال اقتصادی ضروری است و "اقدام کسانی که با یک عنوان و برای کاری خاص، تسهیلات کلان بانکی می گیرند، اما در جایی دیگر از این تسهیلات استفاده می کنند، مصداق خیانت و دزدی از کیسه ملت است و باید با این افراد برخورد شود."

این سخنان همزمان با برگزاری هشتمین جلسه دادگاه بزرگترین پرونده فساد مالی ایران مطرح می شود که در آن وزیر سابق راه در دولت محمود احمدی نژاد نیز به فساد متهم شده است و برخی از مقامات دولتی در این جلسه حضور پیدا کرده اند.

نماینده دادستان از علی نیکزاد، وزیر فعلی راه و شهرسازی و نمایندگان مجلس و مراجع نظارتی خواسته است که برای روشن شدن پرونده و "افشای جرایم آن دوره" به دادگاه کمک کنند.

همزمان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور از نحوه رسیدگی به بزرگترین پرونده فساد مالی ایران انتقاد کرده و گفته است: "بانکی که تخلف در آن صورت گرفته، الآن در حاشیه است و رئیس خاطی این بانک نیز طلبکارانه علیه دولت موضع می گیرد".

ظاهرا اشاره آقای احمدی نژاد به محمد جهرمی مدیر عامل سابق بانک صادرات است که در دولت اول آقای احمدی نژاد، وزیر کار بود. آقای جهرمی بعد از افشای سوءاستفاده کلان مالی در یک شعبه این بانک در خوزستان که بعدها به فساد بزرگ مالی ایران شهرت یافت، از سمتش کنار گذاشته شد.

نکته ای که آیت الله خامنه ای در سخنان امروز خود بر آن انگشت گذاشته در سالهای اخیر بارها مطرح شده است، به خصوص در برنامه بنگاههای زودبازده که بزرگترین برنامه اشتغال دولت آقای احمدی نژاد بود و گزارشها نشان می دهد که بخش زیادی از وام هایی که از منابع بانکها برای تولید و ایجاد اشتغال پرداخت شده بود در کارهای دیگری نظیر خرید واحدهای مسکونی هزینه شده است.

رهبر ایران همچنین با اشاره به تحریم های بین المللی و این که در سالهای اخیر بارها "تمرکز توطئه های دشمن بر سر مسائل اقتصادی" را تذکر داده، گفته است: "نشانه های این توطئه بزرگ در شرایط کنونی هر روز بیشتر آشکار می شود، اما ملت ایران با همان عزم راسخی که موانع دیگر را از سر راه برداشته، انشاء الله این مانع را هم از سر راه بر می دارد."

به گفته آقای خامنه ای، برای غلبه بر توطئه دشمن باید کارگران، سرمایه داران و مدیران دولتی و خصوصی همت کنند و "مردم نیز با مصرف تولید داخلی عزم خود را برای مقابله با دشمن آشکار کنند."

در دیدار رهبر ایران از کارخانجات تولید داروپخش، مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت و درمان، عبدالرضا شیخ الاسلامی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مهدی عضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت حضور داشتند.

مطالب مرتبط