صالحی: امیدواریم نشست بغداد موفقیت‌آمیز باشد

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای صالحی گفته است با توجه به این که نشست استانبول نشستی موفقیت آمیز بود. امیدواریم که نتایج به دست آمده در نشست بغداد هم موفقیت آمیز باشد

علی اکبرصالحی وزیر امور خارجه ایران ابراز امیدواری کرده که دور بعدی مذاکرات با کشورهای گروه ۱+۵ درباره برنامه هسته‌ای این کشورکه قرار است در بغداد برگزار شود، با "موفقیت" همراه باشد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای صالحی امروز یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه درباره موضوعات مورد بحث در نشست بغداد گفت: "با توجه به این که نشست استانبول نشستی موفقیت آمیز بود. امیدواریم که نتایج به دست آمده در نشست بغداد هم موفقیت آمیز باشد".

وزیر امور خارجه ایران درباره محورهای مورد بحث در نشست بغداد گفت که قرار است چارچوب این گفتگوها تا قبل از زمان اجلاس توسط آقایان سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و علی باقری، معاون هیات مذاکره کننده برنامه هسته ای ایران و معاونان کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، تهیه شود.

آقای صالحی همچنین تاکید کرد که در استانبول روند بسته شدن پرونده "مصنوعی" هسته ای ایران آغاز شده است.

گفت و گوهای اتمی ایران با کشورهای ۱+۵ (شامل پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل یعنی آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه به علاوه آلمان) پس از ۱۴ ماه توقف، روز شنبه ۱۴ آوریل (۲۶ فروردین) به میزبانی ترکیه در شهر استانبول برگزار شد. دو طرف گفت و گوهای اخیر را "مثبت و سازنده" ارزیابی کرده‌اند و قرار است دور دوم این مذاکرات روز سوم خرداد در بغداد، پایتخت عراق برگزار شود.

در همین حال علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی روز گذشته (شنبه ۹ اردیبهشت ماه) اعلام کرد که ایران در نامه ای رسمی آمادگی خود را برای مذاکره با آژانس اعلام کرده و این مذاکرات روزهای ۲۵ و ۲۶ اردیبهشت ماه (۱۴ و ۱۵ مه) انجام می شود.

آقای سلطانیه گفت که تصمیم ایران به برگزاری دور تازه مذاکرات با آژانس "نشانگر روح همکاری با این نهاد بین‌المللی و عزم سیاسی ایران برای حل و فصل و رفع ابهامات است."

این در حالی است که بی نتیجه بودن مذاکرات در سال‌های اخیر و گزارش های آژانس بین المللی در مورد احتمال وجود ابعاد نظامی در برنامه های هسته ای ایران باعث شده است که شورای امنیت سازمان ملل و کشورهای غربی یک رشته تحریم های بین المللی و یکجانبه علیه ایران به اجرا بگذارند.

شورای امنیت سازمان ملل با تصویب قطعنامه هایی از ایران خواسته است بخشی از فعالیت های هسته ای خود، به خصوص در زمینه غنی سازی اورانیوم را متوقف کند و برای وادار کردن این کشور به اجرای این قطعنامه ها، یک رشته تحریم های الزام آور بین المللی را علیه این کشور به اجرا گذاشته اما دولت ایران این قطعنامه ها را غیرقانونی دانسته و از اجرای آنها خودداری کرده است.