رقابت‌ها بر سر انتخاب رئیس مجلس آینده ایران

حق نشر عکس Isna
Image caption رئیس و اعضای هیأت رئیسه مجلس ایران پس از تشکیل مجلس، در انتخابات داخلی برای مدت یک سال انتخاب می‌شوند

در حالی که کمتر از یک ماه به افتتاح دوره نهم مجلس ایران مانده و دور دوم انتخابات برای تعیین ۶۵ نماینده باقیمانده هنوز برگزار نشده، رقابت غیررسمی میان گروه‌های سیاسی برای تعیین رئیس آینده مجلس شدت گرفته است.

در یکی از تازه ترین تحرکات، مرتضی آقاتهرانی، دبیر کل جبهه پایداری که یک ائتلاف سیاسی نزدیک به محمدتقی مصباح یزدی است، گفته که رئیس مجلس نهم نباید از "ساکتین فتنه" باشد.

جبهه پایداری رقیب اصلی جبهه متحد اصولگرایان است.

جبهه متحد اصولگریان به رهبری محمدرضا مهدوی کنی فعالیت می کند و علی لاریجانی رئیس فعلی مجلس در فهرست انتخاباتی این گروه قرار داشته است.

رئیس و اعضای هیات رئیسه مجلس ایران، پس از تشکیل مجلس در انتخابات داخلی برای مدت یک سال انتخاب می شوند.

دبیرکل جبهه پایداری گفته است که رئیس مجلس غیر از اینکه نباید از "ساکتین فتنه" باشد "باید ولایتمدار هم باشد."

"خواص ساکت" اصطلاحی است که آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در جریان اعتراضات مردمی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری به کار برد.

منظور آیت الله خامنه ای از خواص ساکت، سیاستمدارانی بود که در جریان اعتراضات، موضع مخالف با آن نگرفتند و در برابر رهبران مخالف دولت یعنی میرحسین موسوی و مهدی کروبی سکوت کردند.

در جریان اعتراضات به نتایج انتخابات، برخی از سیاستمداران از رقبای خود با تعابیری همچون خواص ساکت یاد می کردند.

رقبای سیاسی علی لاریجانی، رئیس مجلس هشتم هم در دوره ای به دلیل سکوت او در برابر رفتار معترضان و رهبران مخالف دولت، از او انتقاد کردند.

آقای لاریجانی پس از فروکش کردن اعتراضات، گزارش ها مبنی بر فرستادن پیام تبریک برای پیروزی میرحسین موسوی را تکذیب کرد.

در حال حاضر جبهه پایداری از ریاست غلامعلی حداد عادل بر مجلس نهم حمایت می کند.

آقای حداد عادل در ششمین دوره انتخابات مجلس، با باطل اعلام شدن رای یک کاندیدا به مجلس راه یافت و ریاست فراکسیون اقلیت را به عهده داشت، اما در مجلس هفتم به ریاست مجلس رسید.

آقای حدادعادل زمستان سال گذشته خورشیدی در جریان یک سخنرانی به مناسبت تظاهرات طرفداران حکومت در برابر مخالفان دولت، با اشاره به بیانیه حضور میرحسین موسوی در انتخابات ریاست جمهوری گفته بود "از همان بیانیه اعلام رسمی نامزدی انتخابات، بوی فتنه به مشام می‌رسید."

علی لاریجانی از قم و غلامعلی حداد عادل از تهران، در دور اول انتخابات که روز دوازدهم اسفند ۱۳۹۰ برگزار شد، به مجلس نهم راه یافتند.

مطالب مرتبط