هشدار ایران در مورد واکنش احتمالی به 'ادعاهای نسنجیده امارات'

حق نشر عکس ISNA
Image caption رامین مهمانپرست گفته است که روابط با همسایگان جزء اولویت های سیاست خارجی ایران است

سخنگوی وزارت خارجه ایران با اشاره به طرح تعدادی از نمایندگان مجلس در مورد بازنگری در روابط با امارات گفته است اگر چه اولویت دولت توسعه روابط با دیگر کشورهاست، اما برخی" ادعاهای نسنجیده" ممکن است باعث شود که مجلس ایران تصمیماتی را اتخاذ کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روزسه شنبه ۱۲ اردیبهشت ماه (اول ماه مه) در جریان کنفرانس خبری هفتگی اش درباره رابطه این کشور با امارات گفت که پیشنهاداتی مبنی بر کاهش روابط سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی از جمله اعزام توریست به امارات از سوی برخی از نمایندگان مجلس مطرح شده است.

آقای مهمان پرست با تاکید بر این که روابط با همسایگان جزء اولویت های سیاست خارجی ایران است، افزود: "اما اگر در برخی اظهارات ادعاها و مطالبی به صورت نسنجیده مطرح شود، توصیه جدی می کنیم که خودداری کنند چون نمایندگان مجلس ایران به عنوان نمایندگان مردم ممکن است براثر ادامه برخی گستاخی ها تصمیماتی را در رابطه با همکاری با برخی کشورها داشته باشند."

سخنگوی وزارت امور خارجه در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به ورود جنگنده های آمریکایی اف-۲۲ به پایگاهی در امارات گفت که کشورهای منطقه باید برای تامین امنیت به همکاری های جمعی و بومی روی بیاورند و توسل به کشورهای خارجی و تجهیزات آنها نه تنها تامین کننده امنیت نیست، بلکه منطقه را به خطر می اندازد.

رسانه های آمریکایی هفته گذشته اعلام کردند که نیروی هوایی آمریکا چندین فروند جنگنده اف-۲۲ را که در زمره پیشرفته ترین جنگنده ها بشمار می رود در پایگاهی در حدود ۲۰۰ مایلی ایران مستقر کردند.

گفته شده که جنگنده های اف-۲۲ تاکنون در عملیات جنگی مورد استفاده قرار نگرفته اند. این هواپیماهای رادار گریز برای نبردهای هوایی طراحی شده اند، اما درصورت لزوم می توانند در حملات هوا به زمین هم مورد استفاده قرار بگیرند.

این جنگنده ها در حالی در امارات مستقر شده اند که اختلاف ایران و امارات بر سر جزایر سه گانه ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک در پی سفر محمود احمدی نژاد به جزیره ابوموسی و فراخوانی سفیر امارات از تهران بالا گرفته است.

روابط امارات متحده عربی و ایران طی سال‌های اخیر به دلیل اختلاف بر سر مالکیت این سه جزیره تنش آمیز بوده است.

مطالب مرتبط