رئیس سابق سازمان خصوصی سازی ایران اتهام ارتشاء را رد کرد

زنگنه حق نشر عکس MEHR
Image caption در هفتمین جلسه دادگاه پرونده فساد مالی اتهام ارتشا به آقای زنگنه، رئیس سابق سازمان خصوصی سازی مطرح شده بود

رئیس سابق سازمان خصوصی سازی ایران با رد اتهاماتی که در دادگاه رسیدگی به فساد بزرگ اقتصادی علیه او مطرح شده بود گفت که "قیمت گذاری شرکت ها توسط هیئت واگذاری انجام می شد و سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات نیز در جریان قیمت گذاری و فروش شرکت ها بودند."

غلامرضا حیدری کرد زنگنه، رئیس سابق سازمان خصوصی سازی روز سه شنبه دوازدهم اردیبهشت (اول ما می) به خبرگزاری فارس گفت: "اصلا بحث ارزان فروشی و گرانفروشی مطرح نبود. چون اگر شرکتی در نوبت اول یا دوم به فروش نمی رفت تجدید ارزیابی مجدد آن انجام می شد."

خبرگزاری های ایران پیش تر گزارش داده بودند که مهدی فراهانی، نماینده دادستان تهران در هفتمین دادگاه محاکمه فساد اقتصادی گفته است که ۱۵۰ پرونده برای متهمان فساد مالی مفتوح است و از جمله "برای آقای ک.ز، رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی و معاون سابق وزیر امور اقتصادی و دارایی، به اتهام رشاء و ارتشاء پرونده تشکیل شده است".

آقای فراهانی در ادامه گفته بود که گروه صنعتی آریا با زد و بند با سازمان خصوصی سازی تعدادی از شرکت های دولتی را خریداری کرده بود.

شرکت خصوصی سازی، چهار شرکت (فولاد اکسین خوزستان، گروه ملی صنعتی فولاد ایران، ماشین سازی لرستان و تراورس) را به گروه صنعتی آریا واگذار کرده بود.

اما اکنون رئیس سابق سازمان خصوصی سازی می گوید: "در مورد گروه ملی فولاد، سو استفاده از سیستم بانکی و جعل گشایش اعتبار داخلی در دادگاه مطرح است و تاکنون هیچ کسی در مورد خصوصی سازی مسئله ای را مطرح نکرده است."

به گفته آقای زنگنه در جلسه ای که فراخوانده شده بود، توضیح داده است که "دلایل خرید شرکت ها توسط متقاضیان به سازمان خصوصی سازی مربوط نیست و ما مسئول پولشوئی دیگران نیستیم."

در هفتمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده‌ای که بزرگ‌ترین پرونده فساد مالی در ایران خوانده شده است، نماینده دادستان تهران گفته بود که برخی مسئولان دولتی، نمایندگان مجلس و اعضای هیات‌مدیره چند بانک در ارتباط با این پرونده متهم شده‌اند.

در این پرونده، گروهی از فعالان اقتصادی و دست‌اندرکاران سیستم بانکی متهم هستند که با صدور غیرقانونی اسناد اعتباری (ال‌سی) به ارزش حدود سه هزار میلیارد تومان، به کسب سود پرداخته‌اند.

برخورد با 'دزدان کیسه ملت'

حق نشر عکس fars
Image caption آقای خامنه ای در حالی به ضرورت برخورد با فساد اشاره کرد که در دادگاه رسیدگی به پرونده بزرگترین فساد مالی بعضی از مقامات دولتی متهم شده اند

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران روز یکشنبه دهم اردیبهشت "قاچاق و سوء استفاده از سرمایه مالی" بانک‌ها را اخلال اقتصادی توصیف کرده و گفته بود که باید با خائنان و دزدان کیسه ملت برخورد شود.

این سخنان همزمان با برگزاری هشتمین جلسه دادگاه بزرگترین پرونده فساد مالی ایران مطرح شد که در آن وزیر سابق راه در دولت محمود احمدی نژاد نیز به فساد متهم شد و برخی از مقامات دولتی در این جلسه حضور پیدا کرده اند.

همزمان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور از نحوه رسیدگی به بزرگترین پرونده فساد مالی ایران انتقاد کرده و گفته بود: "بانکی که تخلف در آن صورت گرفته، الآن در حاشیه است و رئیس خاطی این بانک نیز طلبکارانه علیه دولت موضع می گیرد".

ظاهرا اشاره آقای احمدی نژاد به محمد جهرمی، مدیر عامل سابق بانک صادرات است که در دولت اول آقای احمدی نژاد، وزیر کار بود. آقای جهرمی بعد از افشای سوءاستفاده کلان مالی در یک شعبه این بانک در خوزستان که بعدها به فساد بزرگ مالی ایران شهرت یافت، از سمتش کنار گذاشته شد.

مطالب مرتبط