مصر 'طرح سه ایرانی برای قتل سفیر عربستان در قاهره را خنثی کرد'

حق نشر عکس Reuters
Image caption عربستان سعودی سفیرش را از مصر فراخوانده و سفارتش را در این کشور تعطیل کرده است

بر اساس گزارش روزنامه های عرب زبان، یک مشاور سفارت عربستان سعودی در مصر می گوید که سرویس امنیتی مصر سه ماه پیش موفق شد، طرح سه شهروند ایرانی را برای کشتن سفیر عربستان در قاهره خنثی کند.

بنا بر این گزارش ها سامی جمال، مشاور حقوقی سفارت عربستان در مصر روز سه شنبه اول مه (۱۲ اردیبهشت) به روزنامه الحیات گفته است که "سه ایرانی در رابطه با طرح به قتل رساندن احمد قطان، سفیر عربستان در مصر دستگیر شدند."

به گفته او مقام های مصری آن زمان جزئیات این طرح را با وزارت خارجه عربستان در میان گذاشتند، اما مقام های سعودی ترجیح دادند که در این باره سکوت کنند.

در واکنش به این خبر رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران در کنفرانس خبری روز سه شنبه این ادعا را "بی پایه و اساس" خواند و از مقام های کشورهای منطقه خواست که "با هوشیاری به فکر تأمین منافع ملی خود و منافع جهان اسلام" خود باشند.

آقای مهمان پرست گفت: " ادعاهایی که اساس و پایه‌ای ندارد و در جهت طراحی کشورهایی است که منافع جهان اسلام را در نظر نمی‌گیرند، تنها می‌تواند رژیم صهیونیستی و حامیان آن را خوشحال کند. به ویژه اینکه با مشاهده بیداری اسلامی در منطقه شاهد تحرک مردم برای مشارکت در سرنوشت شان، کسب استقلال واقعی، قطع وابستگی به آمریکا و قدرت‌های متحد آمریکا هستیم و این نوید منطقه‌ای بسیار مقتدر در خاورمیانه را می‌دهد."

ماه اکتبر سال گذشته هم آمریکا، ایران را متهم کرد که قصد داشته سفیر عربستان سعودی در واشنگتن را به قتل برساند و یک شهروند ایرانی را به ظن طرح برای ترور سفیر عربستان بازداشت کرد. اتهامی که با واکنش شدید مقام های ایرانی از جمله آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران رو به رو شد که کاملا این اتهام را مردود دانستند.

روابط عربستان سعودی و مصر در روزهای اخیر رو به تیرگی گذاشته است. اوایل این هفته در پی تظاهرات خشونت آمیزی که در قاهره در مخالفت با دستگیری یک وکیل مصری توسط مقامات سعودی برگزار شد، عربستان سعودی سفیرش در مصر را فراخواند و سفارتش را در این کشور تعطیل کرد.

بنا بر گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، این کشور همچنین کنسولگری های خود در اسکندریه و سوئز را بسته است.

حمد الجیزاوی، وکیل مصری که در اوایل ماه جاری برای زیارت به عربستان سعودی رفته بود از سوی مقامات این کشور دستگیر شد.

مطالب مرتبط