دستور اوباما برای مجازات ناقضان تحریم های ایران و سوریه

حق نشر عکس AFP
Image caption فرمان اجرایی آقای اوباما به دولت آمریکا امکان می دهد به طور جدی تر با ناقضان تحریم های ایالات متحده برخورد کند

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا سه شنبه با صدور یک فرمان اجرایی به وزارت دارایی این کشور دستور داد ضمن شناسایی شخصیت های حقیقی و حقوقی خارجی نقض کننده تحریم های ایران و سوریه، از دسترسی آنها به نظام مالی و بازرگانی آمریکا جلوگیری شود.

به گفته دیوید کوهن، معاون وزیر دارایی آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی این فرمان اجرایی برای کسانی که به دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران و سوریه اقدام کرده اند، تبعات سنگینی به همراه خواهند داشت.

آقای کوهن گفت: "هر کسی که سعی می کند از تحریم های ما فرار کند به مردم ایران و سوریه لطمه زده و آنها پاسخگو خواهند شد."

دولت آمریکا پیش تر اعلام کرده بود که همزمان با گسترش تحریم ها علیه ایران و سوریه، این دو کشور از موسسه های مالی غیربانکی و دیگر موسسه ها برای مبادلات پولی خود استفاده کرده اند.

به گفته تحلیلگران، پیش از صدور فرمان اجرایی باراک اوباما در روز سه شنبه، ایالات متحده از توانایی اجرایی کمی برای اقدام علیه شرکت ها و افراد خارجی نقض کننده تحریم ها برخوردار بود.

این شرکت ها و افراد با این فرمان از دسترسی به بازار پرسود آمریکا محروم خواهند شد.

ایالات متحده تاکنون برای مقابله با برنامه اتمی ایران و نقض حقوق بشر در این کشور تحریم های مختلفی را علیه صنعت نفت و گاز، بانک مرکزی و نیروهای نظامی و امنیتی آن وضع کرده است.

آمریکا به تازگی تحریم های سختگیرانه ای را علیه نظام مالی ایران وضع کرده است تا این کشور را از درآمد صادرات نفت خام محروم کند.

حکومت سوریه هم به خاطر سرکوب گسترده مخالفان هدف تحریم های شدید آمریکا قرار است.

کاخ سفید به تازگی تحریم های جدیدی را علیه فروشندگان فناوری شنود دیجیتال به دو کشور وضع کرد.

مطالب مرتبط