معاون اول رئیس جمهوری ایران عازم لبنان شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ایران دو کشور لبنان و سوریه را "خط مقدم مقاومت" علیه اسرائیل می داند

محمدرضا رحیمی، معاون اول محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران برای دیدار با مقام های لبنانی عازم این کشور شده است.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، می گوید که آقای رحیمی در بیروت، پایتخت لبنان، با رئیس جمهوری، نخست‌وزیر و رئیس مجلس این کشور دیدار و با آنان درباره موضوعات منطقه‌ای و بین المللی گفت‌و‌گو خواهد کرد.

سفر رسمی معاون اول رئیس جمهوری ایران به لبنان به دعوت نخست‌وزیر این کشور انجام می شود و دو روز به طول می انجامد.

سعد حریری، نخست وزیر وقت لبنان، پاییز سال ۱۳۸۹ به ایران سفر کرد و رسانه های دولتی ایران می گویند که سفر آقای رحیمی به لبنان در پاسخ به دیدار دو سال پیش نخست‌وزیر این کشور صورت می گیرد.

هرچند پست نخست وزیری در بازنگری قانون اساسی ایران حذف شده، اما درو پرتکل های تشریفاتی ایران و دیدار های رسمی، معاون اول رئیس جمهوری همتراز نخست‌وزیر محسوب می شود.

در برنامه اعلام شده محمدرضا رحیمی در سفر به لبنان، دیدار با حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله‌لبنان عنوان نشده و مشخص نیست که آیا او با آقای نصرالله دیدار خواهد داشت یا نه.

به دلیل شرایط امنیتی در مورد رهبران حزب‌الله لبنان، به خصوص حسن نصرالله، برنامه های کاری آنها معمولا از پیش اعلام نمی شود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption سفر محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهور ایران به لبنان دو روزه است

ایران دو کشور لبنان و سوریه را "خط مقدم مقاومت" علیه اسرائیل می داند.

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، اواسط زمستان گذشته برای اولین بار به صراحت اعلام کرد که "ایران انواع کمک های مالی و مادی" را در اختیار این گروه قرار می دهد اما در عین حال اظهار داشت که "حزب‌الله لبنان از ایران دستور نمی گیرد."

پیش از آن، مقام های ایرانی تاکید داشتند که حمایت جمهوری اسلامی از حزب‌الله لبنان، "سیاسی و معنوی" است.

سید حسن نصرالله گفته بود که "ما از سال ۱۹۸۲ به این سو، از ایران کمک‌های مالی، مادی و سیاسی دریافت کرده ایم . . . پیش از این ما نمی توانستیم همه ماجرا را بگوییم و در باره نیمی از آن سکوت اختیار می کردیم."

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در اواخر سال ۱۳۹۰ خورشیدی در خطبه های نماز جمعه تهران گفت که "ایران به هر گروهی که با رژیم صهیونیستی مقابله کنند کمک می کند و هیچ ابایی هم از اعلام آن ندارد."

رهبران ایران در عین حال از بقای حکومت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه دفاع می کنند هر چند از بیش از یک سال پیش، این حکومت با اعتراضات فزاینده مردم روبرو بوده و با استفاده از نیروهای دولتی، در صدد سرکوب خونین این اعتراضات برآمده است.

ایران و حزب الله لبنان در حمایت از حکومت بشار اسد، اشتراک نظر دارند.

دبیرکل حزب الله زمستان گذشته گفته بود که بشار اسد "هنوز از حمایت ارتش و بخش بزرگی از جمعیت سوریه برخوردار است."

ایران هم می گوید از اصلاحات در سوریه حمایت می کند البته به شرطی که رهبری آن به دست آقای اسد باشد.