آخرین ساعات تبلیغات مرحله دوم انتخابات مجلس در ایران

آخرین ساعات تبلیغات مرحله دوم انتخابات نهمین دوره مجلس ایران در حال سپری شدن است.

مرحله دوم رای گیری انتخابات مجلس نهم در ایران از ساعت هشت صبح جمعه ۱۵ اردیبهشت (۴ مه) به وقت محلی آغاز می‌شود.

با نزدیک شدن به زمان برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس، آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران در یک سخنرانی عمومی، از مردم ایران خواسته است که "روز جمعه یکبار دیگر بصیرت و موقع شناسی خود را به نمایش" بگذارند و در انتخابات شرکت کنند.

مطابق قانون انتخابات ایران، نامزدهای انتخاباتی تا ۲۴ ساعت پیش از شروع رای‌گیری مجاز به تبلیغات انتخاباتی هستند.

در مرحله دوم انتخابات، تکلیف ۶۵ کرسی باقیمانده از ۲۹۰ کرسی مجلس ایران روشن خواهد شد.

نزدیک به ۱۵ هزار نفر برای بازرسی و نظارت بر این مرحله از انتخابات به کار گرفته شده‌اند.

مرحله دوم انتخابات در ۳۳ حوزه انتخابی از ۱۸ استان برگزار می‌شود. افرادی که در دور اول انتخابات در یکی از این حوزه‌ها رای داده‌اند، تنها مجاز به رای دادن در همان حوز هستند.

بیست و پنج نماینده تهران در دوره دوم تعیین می شوند

در استان تهران از سی کرسی نمایندگی، فقط تکلیف ۵ نماینده در دور اول انتخابات روشن شد. ۲۵ نماینده دیگر تهران به علت به حد نصاب نرسیدن آرائشان در مرحله اول، در دور دوم رای گیری انتخاب خواهند شد.

مطابق قانون انتخابات ایران هر نامزدی که در دور دوم رای گیری بیشترین آرا را به خود اختصاص دهد، پیروز انتخابات خواهد بود.

مرحله اول انتخابات مجلس ایران، روز جمعه دوازدهم اسفند سال گذشته خورشیدی برگزار شد. وزارت کشور ایران آمار شرکت کنندگان در مرحله اول آن را بیش از ۶۴ درصد اعلام کرد.

حق نشر عکس ISNA
Image caption مجلس ایران دویست و نود کرسی دارد

انتخابات مجلس نهم در غیاب گروه ها و چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب برگزار می‌شود که اعلام کرده اند به دلیل نبود شرایط برگزاری انتخابات آزاد، از حضور در آن خودداری کرده اند.

عمده رقابت برای به دست آوردن کرسی های مجلس نهم میان گروه‌های مختلف "اصولگرا" در جریان است.

جبهه متحد اصولگرایان به محوریت محمدرضا مهدوی کنی رئیس مجلس خبرگان رهبری و جبهه پایداری انقلاب اسلامی به محوریت محمدتقی مصباح یزدی، روحانی نزدیک به آیت الله خامنه‌ای، دو ائتلاف اصلی محافظه‌کاران در انتخابات مجلس نهم هستند.

در روزهای اخیر جدال بر سر ریاست مجلس نهم بالا گرفته است. جبهه متحد اصولگرایان خواهان تداوم ریاست علی لاریجانی، رییس فعلی مجلس و از نزدیکان رهبر ایران است، در حالی که جبهه پایداری از ریاست غلامعلی حداد عادل، نماینده تهران و از خویشاوندان آیت‌الله علی خامنه‌ای، دفاع می‌کند.

مجلس ایران ۲۹۰ کرسی دارد و مطابق برنامه، نهمین دوره قانونگذاری آن هفتم خرداد سال ۱۳۹۱ به ریاست مسن‌ترین فردی که در جریان برگزاری انتخابات رای آورده، افتتاح می شود.

مطالب مرتبط