وزارت خارجه مصر 'طرح ترور سفیر عربستان در قاهره' را تکذیب کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption عربستان سعودی اخیرا سفیر خود را از مصر فراخوانده است

خبرگزاری رسمی مصر خبر داده است که یک "مقام مسئول" در وزارت خارجه این کشور، طرح ترور سفیر عربستان سعودی در قاهره توسط سه شهروند ایرانی را تکذیب کرد.

خبرگزاری خاورمیانه به نقل از این "مقام مسئول" نوشته است که طرح ترور احمد قطان، سفیر عربستان در مصر "کاملا خلاف واقعیت" است و او از زمان به دست گرفتن سفارت عربستان در قاهره، هیچگاه هدف سوءقصدی نبوده است.

مقام های ایرانی هم در واکنش به انتشار این خبر، آن را "کاملا بی اساس" خوانده اند.

روز گذشته یکی از مشاوران سفارت عربستان در قاهره از طرح سه ایرانی برای ترور سفیر عربستان در مصر خبر داده بود که به گفته او این طرح توسط سرویس امنیتی مصر خنثی شد.

سامی جمال، مشاور حقوقی سفارت عربستان در قاهره گفته بود که مقام های مصری آن زمان جزئیات این طرح را با وزارت امور خارجه عربستان در میان گذاشتند، اما مقام های سعودی ترجیح دادند که در این باره سکوت کنند.

اما مجتبی امانی، رئیس دفتر حافظ منافع ایران در قاهره در این مورد گفت: "در پس پخش چنین شایعاتی اهداف مشکوکی قرار دارد تا مصر را به عرصه درگیری‌های سیاسی و تبلیغاتی تبدیل کند، اما ایران شدیدا با این امر که مصر عرصه این‌گونه درگیری‌ها باشد، مخالف است. ایران در مشکل اخیر ایجاد شده میان مصر و عربستان طرفدار (گروه و جناحی) نیست."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای امانی گفت که سفیر عربستان در قاهره خود این اخبار را تکذیب کرد و او نیز از هیچ مقام مسئولی نشنیده که این ادعا را تائید کرده باشد.

حق نشر عکس Isna
Image caption مجتبی امانی، رئیس دفتر حافظ منافع ایران در قاهره: تعطیل شدن سفارت و کنسولگری عربستان در قاهره هیچ ارتباطی با ایران ندارد

او گفت که تعطیل شدن سفارت و کنسولگری عربستان در قاهره هیچ ارتباطی با ایران ندارد و این مسئله به روابط قاهره و ریاض برمی‌گردد.

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز روز گذشته در واکنش به انتشار این خبر گفته بود: "ادعاهایی که اساس و پایه‌ای ندارد و در جهت طراحی کشورهایی است که منافع جهان اسلام را در نظر نمی‌گیرند، تنها می‌تواند رژیم صهیونیستی و حامیان آن را خوشحال کند."

ماه اکتبر سال گذشته هم آمریکا، ایران را متهم کرد که قصد داشته سفیر عربستان سعودی در واشنگتن را به قتل برساند و یک شهروند ایرانی را به ظن دست داشتن در طرح ترور سفیر عربستان بازداشت کرد. این اتهام با واکنش شدید مقام های ایرانی از جمله آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران رو به رو شد که کاملا این اتهام را مردود دانستند.

روابط عربستان سعودی و مصر در روزهای اخیر رو به تیرگی گذاشته است. اوایل این هفته در پی تظاهرات خشونت آمیزی که در قاهره در مخالفت با دستگیری یک وکیل مصری توسط مقامات سعودی برگزار شد، عربستان سعودی سفیرش در مصر را فراخواند و سفارتش را در این کشور تعطیل کرد.

بنا بر گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، این کشور همچنین کنسولگری های خود در اسکندریه و سوئز را بسته است.

حمد الجیزاوی، وکیل مصری که در اوایل ماه جاری برای زیارت به عربستان سعودی رفته بود، از سوی مقامات این کشور دستگیر شد.

مطالب مرتبط