نبرد حذفی انتخابات مجلس ایران در دور دوم

حق نشر عکس mehr
Image caption چشم ها بیشتر به تهران دوخته شده، جایی که ۲۵ کرسی از ۳۰ کرسی اش فعلا بی نماینده است

در ایران، امروز رای دهندگان در شهرهایی که بخشی از کرسی هایشان در مجلس بی نماینده ماند، مثل تهران، به پای صندوق های رای رفتند تا دست به انتخاب بزنند.

حکومت ایران اعلام کرد که در دور اول، میزان مشارکت رای دهندگان بالای شصت درصد بوده، رقمی که تا حدی جنجال برانگیز شد، بویژه با فضایی که پس از انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ و اعتراضات پس از آن بر ایران حاکم بود.

بهرحال در انتخابات امروز، کسی که بیشترین رای را بیاورد به مجلس می رود.

انتخابات دور دوم مجلس از برخی جهات مهم است، هم ترکیب باقی مانده از مجلس را تکمیل می کند و هم به جناح بندی های سیاسی در مجلس شکل نهایی می بخشد.

آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران خواستار بصیرت ورزی مردم شده و گفته "ملت ایران یکبار دیگر با حضور در صحنه، هوشیاری، بصیرت و موقع شناسی مثال زدنی خود را در دنیا به نمایش خواهد گذاشت".

غلامعلی حداد عادل که برخی از وی به عنوان چهره ای برای ریاست مجلس بعدی یاد می کنند هم خواسته تا مردم یک بار دیگر مردانگی کنند و کار ناتمام دور اول را تمام.

حق نشر عکس MEHR
Image caption غلامعلی حداد عادل که برخی از وی به عنوان چهره ای برای ریاست مجلس بعدی یاد می کنند هم خواسته تا مردم یک بار دیگر مردانگی کنند و کار ناتمام دور اول را تمام

چشم ها بیشتر به تهران دوخته شده، جایی که ۲۵ کرسی از ۳۰ کرسی اش فعلا بی نماینده است. سراج الدین میردامادی تهران را مهم ترین وجه انتخابات امروز می داند و می گوید :"تهران میدان نبرد ژنرال های اصولگراست که طی ماههای اخیر سخت با هم درگیر بودند."

در مرحله دوم انتخابات، تکلیف ۶۵ کرسی باقیمانده از ۲۹۰ کرسی مجلس ایران روشن خواهد شد.

نزدیک به ۱۵ هزار نفر برای بازرسی و نظارت بر این مرحله از انتخابات به کار گرفته شده‌اند.

مرحله دوم انتخابات در ۳۳ حوزه انتخابی از ۱۸ استان برگزار می‌شود. افرادی که در دور اول انتخابات در یکی از این حوزه‌ها رای داده‌اند، تنها مجاز به رای دادن در همان حوزه هستند.

مطابق قانون انتخابات ایران هر نامزدی که در دور دوم رای گیری بیشترین آرا را به خود اختصاص دهد، پیروز انتخابات خواهد بود.

مرحله اول انتخابات مجلس ایران، روز جمعه دوازدهم اسفند سال گذشته خورشیدی برگزار شد.

درست است که انتخابات کنونی مجلس بدون حضور اصلاح طلبان بوده و حداقل به جرات می توان گفت که حاکمیت نتوانست بخش مهمی از فعالان سیاسی و افکار عمومی را به پای صندوق های رای بیاورد و ترجیح داد تا سنگین وزن های اصلاح طلب را پشت میله های زندان نگه دارد. اما بهرحال باز هم چشم ها منتظرند تا ببینند نتیجه چه خواهد شد.

یک مورد از این چشم انتظاری ها به سرنوشت یک نماینده شاخص تهران مربوط است: علی مطهری که از رفتن به مجلس در دور اول باز مانده است.

بیان صریح آقای مطهری مانند درخواستش برای محاکمه قضایی محمود احمدی نژاد در کنار آقایان موسوی و کروبی که ماه‌هاست در حصر خانگی اند، از وی چهره ای ساخته که خیلی از محافظه کاران چشم دیدنش را نداشته باشند.

حق نشر عکس Mehr
Image caption بیان صریح آقای مطهری مانند درخواستش برای محاکمه قضایی محمود احمدی نژاد در کنار آقایان موسوی و کروبی که ماه‌هاست در حصر خانگی اند، از وی چهره ای ساخته که خیلی از محافظه کاران چشم دیدنش را نداشته باشند

در مرحله بررسی صلاحیت های اولیه هم رد شد و به گفته خودش با نظر مثبت آیت الله خامنه ای بود که تایید صلاحیتش کردند.

احمد سلامتیان نماینده دور اول مجلس پس از انقلاب، معتقد است که راهیابی چهره هایی مثل آقای مطهری به میزان مشارکت مردم باقیمانده در صحنه و برخی معادلات پشت پرده بستگی خواهد داشت.

البته انتخابات امروز نکته جالب دیگری هم دارد. اینکه محمد خاتمی رئیس جمهوری دوران اصلاحات که در دور اول انتخابات مجلس در دماوند بود و رای داد، امروز چه خواهد کرد.

حال آقای خاتمی رای بدهد یا ندهد، از نظر ناظران، انتخابات امروز و کیفیت برگزاری اش که در آن یک بخش عمده از سیاسیون مشمول جراحی حذفی شده اند، نوعی شکست برای سیستم جمهوری اسلامی ایران است.

از نگاه تحلیلگران، در فضایی که کشورهای عربی شاهد رفتن رهبرانی مثل حسنی مبارک و علی عبدالله صالح بوده اند، حاکمان ایران دارند به سمت بستن بیشتر فضای سیاسی کشور حرکت می کنند.

به اعتقاد ناظران، رهبران جمهوری اسلامی ایران از مردم می خواهند با شرکت در انتخابات، موقع شناسی و بصیرت داشته باشند، اما در عین داشتن این بصیرت و شعور سیاسی، چشم خود را روی محدودیت ها و رفع آزادی هایشان ببندند.

مطالب مرتبط