مخالفت علی لاریجانی با 'بنزین دو هزار تومانی' دولت

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

علی لاریجانی، رییس مجلس ایران، امروز جمعه ۱۵ اردیبهشت (۴ مه) گفت مجلس با کلیت طرح هدفمند کردن یارانه‌ها موافق است، اما نسبت به جزئیات اجرای آن حساسیت دارد.

آقای لاریجانی گفت دولت می‌خواهد قیمت گاز را ۲ برابر و قیمت گازوئیل را ۳ برابر کند و همچنین نرخ بنزین را به ۲۰۰۰ تومان برساند. به گفته او "قطعا مجلس روی این موضوع حساس است که تبدیل به اوج گرانی در کشور نشود".

آقای لاریجانی افزود که با توجه به گرانی فعلی افزایش قیمت‌ها نباید بیش از مبلغی باشد که به مردم پرداخت می‌شود.

او "بیکاری و معیشت مردم" را مهمترین دغدغه‌های مجلس دانست و گفت در اجرای مراحل بعدی هدفمند کردن یارانه‌ها باید به مشکل تولید نیز توجه شود.

رییس مجلس ایران همچنین از مذاکرات نمایندگان مجلس با دولت و رییس‌جمهور، محمود احمدی‌نژاد، خبر داد که طی آن نمایندگان نگرانی خود از گرانی را به دولت ابراز کرده‌اند.

در روز چهارشنبه جلسه‎ای میان اعضای کمیسیون تلفیق مجلس ایران و آقای احمدی‌نژاد برگزار شده بود.

به گفته موسی‌الرضا ثروتی، نماینده مجلس ایران، محمود احمدی‌نژاد از نمایندگان درخواست کرده است که دولت درباره زمان اجرای مرحله دوم هدفمند کردن یارانه‌ها و همچنین تعیین قیمت کالاها مختار باشد.

حق نشر عکس ISNA
Image caption علی لاریجانی، رییس مجلس ایران، از "گرانی" ابراز نگرانی کرد

او با ذکر این که دولت نتوانسته در مرحله اول هدفمند کردن یارانه‌ها کاملا به تعهدات خود عمل کند، گفته است رییس‌جمهور "چیزی فراتر از قانون می‌خواهد".

عماد حسینی، نماینده دیگر مجلس ایران، نیز گفته است دولت برای برداشتن قدم‌های بعدی هدفمند کردن یارانه‌ها مصمم است، اما مجلس با این امر مخالف است، چرا که "با برداشتن گام‌های محکم این اقشار مختلف مردم هستند که تحت فشار قرار می‌گیرند".

به گفته آقای حسینی ادامه بحث میان دولت و مجلس درباره هدفمند کردن یارانه‌ها به روز شنبه موکول شده است.

بودجه امسال که باید به طور معمول در پایان سال گذشته تصویب می‌شد، هنوز تصویب نشده و نمایندگان کمیسیون‌های مختلف مجلس اکنون در کمیسیون تلفیق مشغول بررسی لایحه بودجه هستند. یکی از مهمترین بحث‌های جلسات این کمیسیون موضوع نحوه اجرای مرحله دوم حذف یارانه‌ها است.

مجلس ایران به شدت نگران عواقب شروع مرحله دوم حذف یارانه‌ها است و به همین دلیل در سوم اردیبهشت ماه دو فوریت طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن دولت نمی‌تواند با سرعت و یکباره قیمت‌‎ها را افزایش دهد.

مطالب مرتبط