اعلام نتایج انتخابات در برخی استان‌های ایران

حق نشر عکس farsnews.com
Image caption مرحله دوم انتخابات در ۳۳ حوزه انتخابیه از ۱۸ استان برگزار شد

با پایان شمارش آرا در برخی از استان های ایران اسامی نمایندگان راه یافته به مجلس شورای اسلامی اعلام شد.

در اصفهان حمیدرضا فولادگر، سکینه عمرانی و مجید منصوری بیدکنی به عنوان راه یافتگان به مجلس معرفی شده اند.

بهرام بیرانوند از لرستان، احمد آریانزاده از استان همدان و مصطفی افصلی فرد از استان اردبیل کسانی هستند که در دور دوم انتخابات مجلس در حوزه های انتخاباتی خود بیشترین آرا را کسب کردند.

ساعاتی پیش صفرعلی براتلو، رئیس ستاد انتخابات تهران گفته بود که با اتمام دور دوم رای گیری در حوزه های تهران، شهر ری، اسلامشهر و شمیرانات کار شمارش آرای این سه حوزه آغاز شده و نتایج همزمان با ارسال آمار به این ستاد رسما اعلام می شوند.

آقای براتلو که در ساعات پایانی روز جمعه (۱۵ اردیبهشت - چهارم مه) و دقایقی پس از پایان یافتن مهلت رای گیری در تهران و حومه با خبرنگاران سخن می گفت میزان مشارکت مردم در دور دوم انتخابات مجلس را نسبت به دور نخست "بیشتر" ارزیابی کرد.

این در حالی است که سالهای گذشته معمولا دور نخست انتخابات مجلس در ایران با مشارکت بیشتر رای دهندگان همراه بوده است.

مرحله دوم انتخابات برای برگزیدن ۶۵ نماینده مجلس شورای اسلامی از بامداد روز جمعه در مراکز رای گیری ۳۳ حوزه انتخابیه در سراسر ایران آغاز شده بود.

مقامات بلندپایه، از جمله آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، ضمن دادن رای در این انتخابات، از مردم درخواست کردند به طور گسترده در مراکز رای گیری حضور یابند.

آیت‌الله خامنه ای پس از رای دادن گفت که مردم مرحله دوم انتخابات را هم مثل مرحله اول جدی بگیرند.

به گفته رهبر ایران "هر چه آرای نمایندگان مردم در مجلس بیشتر باشد قوت قلب، توانایی و اعتبار آنها بیشتر است و بهتر می توانند کار کنند."

مرحله اول انتخابات مجلس ایران، روز دوازدهم اسفند سال گذشته برگزار شد.

پیش تر، وزارت کشور ایران آمار شرکت کنندگان در مرحله اول را بیش از ۶۴ درصد اعلام کرد.

مرحله دوم انتخابات در ۳۳ حوزه انتخابیه از ۱۸ استان برگزار شد و افرادی که در دور اول انتخابات در یکی از این حوزه‌ها رای داده‌اند، مجاز به رای دادن در همان حوزه بودند.

حق نشر عکس AP
Image caption آیت الله خامنه ای: هر چه آرای نمایندگان مردم در مجلس بیشتر باشد قوت قلب، توانایی و اعتبار آنها بیشتر است و بهتر می توانند کار کنند

محور رقابت های مرحله دوم شهر تهران است به خاطر این که از مجموع ۳۰ نماینده، فقط تکلیف ۵ نماینده در دور اول انتخابات روشن شده بود و ۲۵ نماینده دیگر تهران به علت به حد نصاب نرسیدن آرا در مرحله اول، در دور دوم رای گیری انتخاب خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، ۶۰ هزار ناظر شورای نگهبان و ۱۰ هزار نماینده کاندیداها بر روند برگزاری انتخابات نظارت کردند که نزدیک به نیمی از آنها نمایندگان نامزدها در شعب اخذ رای شهر تهران بودند.

مطابق قانون انتخابات ایران هر نامزدی که در دور دوم رای گیری بیشترین آرا را به خود اختصاص دهد، پیروز انتخابات خواهد بود.

مصطفی محمد نجار، وزیر کشور اعلام کرده که نتایج انتخابات ۲۴ ساعت بعد از رای گیری اعلام می شود.

به گفته وزیر کشور، در هفت حوزه انتخابیه، انتخابات به صورت رایانه ای برگزار می شود.

بعد از پایان انتخابات و اعلام نتایج از سوی وزارت کشور به عنوان مجری برگزاری انتخابات، شورای نگهبان باید به عنوان ناظر نتایج انتخابات را تائید کند.

انتخابات مجلس نهم در غیاب گروه ها و چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب برگزار می‌شود که اعلام کرده اند به دلیل نبود شرایط برگزاری انتخابات آزاد، از حضور در آن خودداری کرده اند.

عمده رقابت برای به دست آوردن کرسی های مجلس نهم میان گروه‌های مختلف "اصولگرا" در جریان است.

جبهه متحد اصولگرایان به محوریت محمدرضا مهدوی کنی، رئیس مجلس خبرگان رهبری و جبهه پایداری انقلاب اسلامی به محوریت محمدتقی مصباح یزدی، روحانی نزدیک به آیت الله خامنه‌ای، دو ائتلاف اصلی محافظه‌کاران در انتخابات مجلس نهم هستند.

مطالب مرتبط