شمارش آرای مرحله دوم انتخابات مجلس ایران به پایان رسید

حق نشر عکس ISNA

بر اساس گزارش‌ها از ایران، شمارش آرای مرحله دوم انتخابات نهمین دوره مجلس ایران به پایان رسیده است و نمایندگان ۳۳ حوزه انتخابیه ایران مشخص شده‌اند.

وزارت کشور ایران روز شنبه، ۱۶ اردیبهشت، در دو اطلاعیه جداگانه، اسامی منتخبان مرحله دوم انتخابات نهمین دوره مجلس ایران را که "حائز اکثریت نسبی" آراء شده‌اند، اعلام کرده است.

هنوز نتایج دور دوم انتخابات مجلس در تهران رسما اعلام نشده است، ولی خبرگزاری‌های ایران گزارش داده‌اند که بیژن نوباوه، ‌اسماعیل کوثری، علی مطهری، محمود نبویان، احمد توکلی، محمدرضا باهنر، سیدمهدی هاشمی، علی‌اصغر زارعی، فاطمه رهبر و علیرضا زاکانی، ده نفری هستند که به ترتیب، توانسته‌اند بیشترین آرای حوزه انتخابیه تهران را به خود اختصاص دهند.

بر اساس گزارش‌ها، زهره طبیب‌زاده، روح‌الله حسینیان، حسین مظفر، فاطمه آلیا، مهدی کوچک‌زاده، غلامرضا مصباحی‌مقدم، لاله افتخاری، محمد سلیمانی، مجتبی رحماندوست، حمید رسایی، مهرداد بذرپاش، حسین طلا، الیاس نادران، علیرضا محجوب و حسین نجابت هم توانسته‌اند از حوزه انتخابیه تهران به مجلس نهم راه یابند.

خبرگزاری مهر گزارش داده است که نمایندگان منتخب تهران در دور دوم انتخابات مجلس با شمارش حدود یک میلیون و ۱۴۰ هزار رای مشخص شده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، نمایندگان ۳۲ حوزه انتخابیه دیگر ایران هم که دور دوم انتخابات مجلس ایران در آنها برگزار شده بود، مشخص شده‌اند.

بر اساس اعلام وزارت کشور ایران، ابراهیم کارخانه به عنوان نماینده همدان، مصطفی افضلی‌فرد به عنوان نماینده اردبیل، نمین، نیر و سرعین، مجید منصوری بیدکانی به عنوان نماینده لنجان و علی‌محمد احمدی به عنوان نماینده دهلران، دره‌شهر و آبدانان به مجلس ایران راه یافته‌اند.

در اصفهان حمیدرضا فولادگر، در شیراز حسین ذوالانوار، در مشهد و کلات جواد کریمی قدوسی و محمد حسین حسین‌زاده بحرینی به مجلس نهم راه یافته‌اند.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی و جبار کوچکی‌نژاد نمایندگان رشت و میرهادی قره‌سید رومیانی، رضا رحمانی و محمداسماعیل سعیدی نمایندگان تبریز در مجلس نهم ایران خواهند بود.

محمدسعید انصاری و حسین دهدشتی هم توانسته‌اند در حوزه انتخابیه آبادان بیشترین آراء را به دست آورند.

نتایج دومین دور انتخابات مجلس ایران نشان می‌دهد که محمدباقر شریعتی در بهبهان، عباس پاپی‌زاده پالنگان در دزفول، ناصر صالحی‌نسب در دشت آزادگان و هویزه، عباس قائیدرحمت در دورود و ازنا و حجت‌الله درویش‌پور در ایذه و باغملک بیشترین آراء را به دست آورده‌اند.

بنا بر این گزارش، در زابل، زهک و هیرمند، حلیمه عالی به مجلس نهم راه یافته است. محمود شکری به عنوان نماینده طوالش، رضوانشهر و ماسال، ابراهیم آقامحمدی به عنوان نماینده خرم‌آباد و دوره، عباس صلاحی به عنوان نماینده تفرش، آشتیان و فراهان و احمد آریایی‌نژاد به عنوان نماینده ملایر به مجلس نهم راه یافته‌اند.

پیش از این، همزمان با پایان یافتن رأی‌گیری مرحله دوم انتخابات مجلس در روز جمعه، ۱۵ اردیبهشت، صولت مرتضوی، رئیس ستاد انتخابات کشور، گفته بود که نتایج شمارش آرا ء در مدت ۲۴ ساعت اعلام خواهد شد.

او ابراز امیدواری کرده بود که نتایج نهایی تمام حوزه‌های انتخابیه تا پایان روز شنبه مشخص و اعلام شود.

مرحله دوم نهمین دوره انتخابات مجلس ایران برای برگزیدن ۶۵ نماینده، از صبح روز جمعه در ۱۴ هزار و ۳۲۳ شعبه اخذ رای در ۳۳ حوزه انتخابیه ایران برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر در این دور از انتخابات ۶۰ هزار ناظر شورای نگهبان و ۱۰ هزار نماینده کاندیداها بر روند برگزاری آن نظارت کرده‌اند که نزدیک به نیمی از آنها نمایندگان نامزدها در شعب اخذ رای شهر تهران بوده‌اند.

از مجموع ۳۰ نماینده تهران در مجلس ایران، فقط تکلیف ۵ نماینده در دور اول انتخابات روشن شد و ۲۵ نماینده دیگر در این حوزه انتخابیه، به علت به حد نصاب نرسیدن آراء در مرحله اول، در رقابت‌های دور دوم رأی‌گیری شرکت کردند.

بعد از پایان انتخابات و اعلام نتایج از سوی وزارت کشور به عنوان مجری برگزاری انتخابات، شورای نگهبان باید به عنوان ناظر، نتایج انتخابات را تائید کند.

مطالب مرتبط