سفیر عربستان در مصر: سه ایرانی در ارتباط با طرح ترور من دستگیر شدند

احمد قطان حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای قطان تلویحا گفته است که ایرانیان بازداشت شده قصد ترور شیخ الازهر و مفتی سابق مصر را هم داشته‌اند

احمد قطان، سفیر عربستان سعودی در قاهره به رغم انکار قبلی یک مقام مصری، تأکید کرده است که توطئه‌ای برای ترور او در قاهره کشف شده و سه ایرانی در ارتباط با این توطئه بازداشت شده‌اند.

آقای قطان که به تازگی به مصر باز گشته است، شنبه شب ۵ مه (۱۶ اردیبهشت) در یک برنامه تلویزیونی در کانال دوم شبکه الحیات گفت که از ایرانیان بازداشت شده برگه کاغذی به دست آمده بود که روی آن نام او، شیخ الازهر و فرید واصل، مفتی سابق مصر نوشته شده بود.

آقای قطان در مورد هویت این سه ایرانی، ارتباط احتمالی آنها با حکومت ایران یا سرنوشت آنها پس از دستگیری توضیحی نداد.

این در حالی است که خبرگزاری رسمی مصر روز چهارشنبه گذشته (۲ مه) به نقل از یک "مقام مسئول" در وزارت امور خارجه این کشور، خبر چنین توطئه ای را تکذیب کرده بود.

خبرگزاری خاورمیانه به نقل از این "مقام مسئول" نوشته بود که طرح ترور آقای قطان "کاملا خلاف واقعیت" است و او از آغاز دوره سفارتش در قاهره تا کنون هدف هیچ سوءقصدی نبوده است.

مقام های ایرانی هم در واکنش به انتشار این خبر، آن را "کاملا بی اساس" خوانده بودند.

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته بود: "این ادعاها اساس و پایه‌ای ندارد و در جهت طراحی کشورهایی است که منافع جهان اسلام را در نظر نمی‌گیرند. این حرف ها تنها می‌تواند رژیم صهیونیستی و حامیان آن را خوشحال کند."

یکی از مشاوران سفارت عربستان در قاهره روز سه شنبه اول مه از طرح سه ایرانی برای ترور سفیر عربستان در مصر خبر داده بود که به گفته او این طرح توسط سرویس امنیتی مصر خنثی شد.

سامی جمال، مشاور حقوقی سفارت عربستان در قاهره گفته بود که مقام های مصری در همان زمان جزئیات این طرح را با وزارت امور خارجه عربستان در میان گذاشتند، اما مقام های سعودی ترجیح دادند که در این باره سکوت کنند.

حق نشر عکس Isna
Image caption مجتبی امانی، رئیس دفتر حافظ منافع ایران در قاهره گفته بود که سفیر عربستان خبر کشف توطئه علیه خود را تکذیب کرده است

اما مجتبی امانی، رئیس دفتر حافظ منافع ایران در قاهره در این مورد گفت: "در پس پخش چنین شایعاتی اهداف مشکوکی قرار دارد تا مصر را به عرصه درگیری‌های سیاسی و تبلیغاتی تبدیل کند، اما ایران شدیدا با این امر که مصر عرصه این‌گونه درگیری‌ها باشد، مخالف است. ایران در مشکل اخیر ایجاد شده میان مصر و عربستان طرفدار (هیچ یک از دو طرف) نیست."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای امانی گفت که سفیر عربستان در قاهره خود این اخبار را تکذیب کرده و او نیز از هیچ مقام مسئولی نشنیده که این ادعا را تائید کرده باشد.

او گفت که تعطیل شدن سفارت و کنسولگری عربستان در قاهره هیچ ارتباطی با ایران ندارد و این مسئله به روابط قاهره و ریاض برمی‌گردد.

در ماه اکتبر سال گذشته هم آمریکا، ایران را متهم کرد که قصد داشته سفیر عربستان سعودی در واشنگتن را به قتل برساند و یک شهروند ایرانی را به ظن دست داشتن در طرح ترور سفیر عربستان بازداشت کرد. این اتهام با واکنش شدید مقام های ایرانی از جمله آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران رو به رو شد که این اتهام را کاملا مردود دانستند.

روابط عربستان سعودی و مصر در هفته گذشته پر تلاطم بود. عربستان سعودی اوایل هفته در پی تظاهرات خشونت آمیزی که در قاهره در مخالفت با دستگیری یک وکیل مصری توسط مقامات سعودی برگزار شد، سفیرش در مصر را فراخواند و سفارتش را در این کشور تعطیل کرد.

اما آقای قطان پس از حدود یک هفته به قاهره باز گشت.

مطالب مرتبط