اعتراض احمدی‌نژاد به قانون نظارت بر نمایندگان مجلس ایران

محمود احمدی نژاد حق نشر عکس fars
Image caption رئیس جمهور ایران مجری قانون اساسی جمهوری اسلامی است

محمود احمدی نژاد، در نامه ای به رئیس هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوا در ایران، قانون مصوب مجلس درباره نظارت بر نمایندگان را خلاف قانون اساسی دانسته است.

این تازه ترین اختلاف در روابط میان مجلس و دولت ایران است که در سال جدید خورشیدی تنش های فزاینده ای داشته اند.

محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور ایران، مجری قانون اساسی است و مطابق قانون حق دارد نسبت به قوانین و نحوه اجرای آن اظهار نظر کند با این همه قانون به رئیس‌جمهور اختیاری برای رد کردن مصوبات مجلس نداده است.

آقای احمدی نژاد، پیش از این در مواردی که با قانون مصوب مجلس موافق نبود، آن را ابلاغ نمی کرد یا با تاخیر عمل می کرد. در این موارد رئیس مجلس راسا قوانین را به دستگاه‌های اجرای ابلاغ می کرد که با اعتراض دولت مواجه می شد.

درباره قانون نظارت بر نمایندگان مجلس، آقای احمدی نژاد در نامه ای به محمود هاشمی شاهرودی، رئیس هیات حل اختلاف نوشته است که این "مصوبه به دلیل ایجاد تبعیض بین آحاد مردم و نمایندگان آنها و اعطای درجه ای از مصونیت پارلمانی و تعلیق رسیدگی قضایی، مغایر قانون اساسی است."

هیات عالی حل اختلاف تابستان سال گذشته همزمان با بالا گرفتن اختلافات میان مجلس و قوه قضائیه با دولت، توسط آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران تشکیل و محمود هاشمی شاهرودی، رئیس پیشین قوه قضائیه به ریاست آن منصوب شد.

یکی از اولین موارد ارجاع داده شده به این هیات، نحوه اجاری قانون هدفمندی یارانه ها بود که مجلس و دولت درباره آن اختلاف نظر دارند.

اعتراض رئیس جمهور ایران به قانون نظارت بر نمایندگان مجلس، تازه ترین موضوع ارجاع شده به این هیات است.

طرح نظارت مجلس بر امور نمایندگان مجلس ۱۵ فروردین به تصویب نهایی نمایندگان مجلس رسید و برای تائید نهایی به شورای نگهبان فرستاده شد.

تهیه کنندگان این طرح، آن را "اقدام عملی" در پاسخ به سخنان دو سال پیش آیت الله خامنه‌ای، رهبر ایران خوانده بودند که گفته بود: "باید یک ساز و کار نظارتی در مجلس تعریف کنید که اگر کسی در مقام نمایندگی کوتاهی یا سوء استفاده کرد، بتوانید او را مواخذه کنید."

حق نشر عکس 1
Image caption محمود هاشمی شاهرودی از تابستان سال گذشته، رئیس هیات عالی حل اختلاف و تنظیم قوا شده است

مخالفان می‌گویند که این مصوبه به معنای محدود کردن اختیارات نمایندگان، به خصوص نمایندگان منتقد است و برای آزادی عمل نمایندگان برای اجرای وظایف خود مانع ایجاد می کند و استقلال آنها را زیر سئوال می‌برد. محمود احمدی نژاد هم به عنوان بلندپایه ترین مقام مخالف با این طرح، آن را مایه تبعیض میان نمایندگان و شهروندان دانسته است.

موافقان قانون نظارت بر نمایندگان در مقابل می‌گویند که طرح نظارت بر عملکرد نمایندگان مجلس، منجر به افزایش کارایی آنها شده و جلوی تخلفات احتمالی را می‌گیرد. علی لاریجانی، رئیس مجلس از جمله موافقان این طرح در زمان بررسی آن در صحن مجلس بود.

یک روز پیش از اعتراض رسمی دولت ایران به قانون نظارت بر نمایندگان، مجلس شورای اسلامی پرونده "تخلف‌های" دولت در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و همچنین برداشت شبانه از حساب بانک ها را به قوه قضائیه فرستاد تا بر اساس قانون، خارج از نوبت به آنها رسیدگی شود.

مجلس و قوه قضائیه ایران به ریاست علی لاریجانی و صادق لاریجانی، دولت را متهم به تخلفات قانونی می کنند؛ در برابر رئیس جمهور ایران هم می گوید که مجلس در نظارت بر کار دولت "پا را فراتر از قانون گذاشته است."

مطالب مرتبط