کلینتون از هند خواست که خرید نفت از ایران را کاهش دهد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا که به هند سفر کرده است از مقامات این کشور خواست که برای کمک به انزوای ایران، میزان واردات نفت خام از این کشور را کاهش دهند.

خانم کلینتون که روز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه (۷ مه) وارد هند شد، گفته است: "یقینا هند در جهت کاهش خرید نفت از ایران گام برمی دارد و ما از اقداماتی که هند تاکنون در این مورد انجام داده، تقدیر می کنیم."

وزیر امور خارجه آمریکا اظهار امیدواری کرد که شاهد تلاش های بیشتری از سوی هند باشد و تأکید کرد که می توان منابع مناسب دیگری را جایگزین نفت ایران کرد.

او گفت: "به اعتقاد ما این بخشی از نقش هند در جامعه بین المللی است".

هند برای کاهش خرید نفت از ایران در بحبوحه تحریم های جهانی علیه این کشور تحت فشار قرار دارد.

قرار است آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا دور تازه ای از تحریم ها را از ۲۸ ژوئن (۱۱ تیرماه) علیه صنعت نفت ایران اعمال کنند.

حق نشر عکس BBC World Service

خانم کلینتون در اولین سفرش به هند همچنین گفت: "دلیل این که از هند، ژاپن، چین و سایر مشتریان نفت خام ایران خواسته می شود که از میزان واردات خود از ایران بکاهند این است که ما می خواهیم فشارها بر ایران ادامه داشته باشد".

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که عربستان سعودی و سایر کشورهای تولید کننده، نفت بیشتری وارد بازار خواهند کرد.

خانم کلینتون همچنین از هند خواسته است تا بازارهای اقتصادی اش را به روی سرمایه گذاران خارجی بیشتر باز کند.

با توجه به تصویب و امضای قانون تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی توسط کنگره و رئیس جمهوری آمریکا، کشورهایی که همچنان به مبادلات مالی با ایران ادامه دهند از سوی آمریکا تحت فشار قرار می‌گیرند.

از این رو واشنگتن در حال حاضر سرگرم بررسی این موضوع است که آیا هند را همانند ژاپن و کشورهای اتحادیه اروپا در صورت ادامه روابط تجاری با ایران از مجازات های پیش بینی شده در این قانون مستثنی کند یا خیر.

همزمان با سفر خانم کلینتون به هند، هیاتی تجاری از ایران با هدف ایجاد فرصت های بازرگانی و تجاری بیشتر بین دو کشور هم به هند سفر کرده است.

گفته شده سفر هیات ایرانی در چارچوب تلاش های این کشور برای مقابله با تحریم های اعمال شده است.

مطالب مرتبط