بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ سه‌شنبه نوزده اردیبهشت

تیتر و عکس صفحه اول کیهان حق نشر عکس na
Image caption تیتر و عکس صفحه اول کیهان

روزنامه‌های امروز صبح تهران به شکست نیکلای سارکوزی در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه اهمیت بسیار داده و در مقالات متعدد به تحلیل علت این شکست پرداخته‌اند. مقالاتی درباره ابعاد گرانی و تورم کشور، توصیه‌هایی برای رسیدگی به بودجه بهداشت و درمان، پیش‌بینی بحران بزرگ بانکی در کشور از جمله مطالب این روزنامه‌ها که در گزارش‌هایی احتمال داده زندان اوین به پارک سبزی در شمال تهران تبدیل شود.

عامل شکست سارکوزی، آمریکا یا اقتصاد

کیهان در صفحه اول خود با تیتر بزرگ خبر داده که مردم فرانسه با رای دادن به رقبیب سارکوزی به آمریکا نه گفتند و تابعیت از آمریکا را علت شکست رییس جمهور فعلی فرانسه دانسته‌اند اما تهران امروز در سرمقاله خود با عنوان چرا سارکوزی شکست خورد؟ نوشته:

زمانی که نیکلای سارکوزی در سال ۲۰۰۷ به مقام ریاست‌جمهوری فرانسه رسید وعده‌های اقتصادی بسیاری را به مردم فرانسه داد و خود را مکلف به اجرای وعده‌های خود کرد. او به مردم فرانسه قول داد که بر بحران بیکاری در فرانسه فائق آید، رشد اقتصادی این کشور را به میزان قابل قبولی افزایش دهد، سطح عمومی قیمت‌ها را کاهش داده و نظام تامین اجتماعی و آموزش را سر و سامان بخشد.

پیروز ایزدی عضو هیات علمی مرکز تحقیقات استراتژیک در تهران امروز نوشته، این در حالی بود که سارکوزی پس از رسیدن به مقام ریاست‌جمهوری نتوانست به وعده‌های اقتصادی خود وفادار بماند و به آنها جامه عمل بپوشاند. او همچنین با نخبگان اقتصادی عهد بسته بود که قدرت اقتصادی را در مقابل کشورهای حوزه یورو و همچنین در کل جهان افزایش دهد و فرانسه را به یکی از قدرت‌های اقتصادی بی‌بدیل جهان تبدیل کند. در این میان اما در سال ۲۰۰۹ بحران اقتصادی هم از راه رسید و کل اروپا را در‌نوردید.

حق نشر عکس na
Image caption تیتر و کارتون صفحه اول تهران امروز

اما علی ودایع در سرمقاله مردم سالاری نوشته انتخابات ریاست جمهوری فرانسه را از جهت دیگری مهم دیده و نوشته رئیس‌جمهور راست‌گرای فرانسه، از روز نخست حکمرانی با خود شیفتگی بیمارگونه، ریخت و پاش‌های کلان، حرکت‌های نمایشی مضحک کارلا برونی(همسرنیکلای) و در نهایت تحمیل ریاضت‌های مهلک اقتصادی بر مردم؛ در طول ۵ سال گذشته همواره سوژه نکوهش و انتقاد روزنامه‌ها بود. اما پای ثابت کاریکاتورهای جهان بدون هیچ مقاومتی از قدرت کنار رفت.

به نوشته این مقاله، انتقادات و دلخوری‌های همه از منفورترین رئیس‌جمهوری تاریخ فرانسه آنقدری هست که بسیاری برای پاکسازی الیزه پایکوبی کنند. اما نوع برخورد سارکوزی با این شکست تاریخی، شعور نیکلای کوچولو را در انتهای کار به رخ همه بکشد. نه سارکوزی برای ترک نکردن الیزه سماجت از خود نشان داد و نه اولاند همه عملکرد دولت سارکوزی را زیر سوال برد. همه چیز در اوج احترام بین سیاستمداران انجام شد.

دعوای داخلی سران قوا ابتکار

حسین شریعتمداری در یادداشت روز کیهان با اشاره به اختلافات داخلی که حتی بین اصولگرایان رقیب در انتخابات مجلس به وجود آمده، نوشته آمریکا برای بروز این اختلافات به مذاکرات هسته‌ای با ایران روی خوش نشان داد چون قبلا وزیر دفاعش گفته بود که تحریم‌ها باعث شده که ایرانیان با هم متحد شوند.

اما فضل الله یاری در سرمقاله ابتکار با اشاره به اختلافات آشکار سران سه قوه، نوشته اگرچه جلسات سران سه قوه و جلسات دیگری میان مسئولان کشور به صورت منظم برگزار می‌شود و پس از پایان نیز، عکس‌هایی در رسانه‌ها منتشر می‌شود که مسئولان مهربانانه چشم در چشم هم دوخته‌اند و خنده‌هایی از ته دل بر پهنای صورتشان نشانده‌اند اما هنوز ساعتی نگذشته‌ تیترهایی از سخنان همان مسئولان در رسانه‌ها منتشر می‌شود که گویی همه اعتبار و عملکرد طرف دیگر را نشانه رفته‌اند. گویی انتقادی است که به قصد شکست حریف در کارزاری انتخاباتی مطرح می‌شود.

به نوشته این مقاله نکته جالب در این میان، این است که هرکدام از مسئولانی که در این موارد مورد خطاب قرار می‌گیرند بلافاصله بانگ برمی‌آورند که «فضای عمومی ظرفیت طرح این انتقادات را ندارد» اما چندی بعد که نوبت خودشان فرا می‌رسد، «حق دانستن مردم» را بهانه قرار می‌دهند و به همان روشی عمل می‌کنند که خود منتقد آن بوده‌اند.

نکته جالب‌تری هم در این میان دیده می‌شود و آن، این است که اگر هرکدام از مردم عادی و یا رسانه‌ها چنین سخنانی را مطرح ‌کنند به اتهامی نخ‌نما و کهنه متهم می‌شوند: «سیاه‌نمایی و دامن زدن به اختلاف میان مسئولان».

به جای نامه به فکر گرانی باشید

مردم سالاری در صدر اخبار خود نوشته "احمدی نژاد در مقام تفسیر قانون اساسی" و ابتکار تیتر زده "هیات حل اختلاف به جای شورای نگهبان".

کیهان نوشته نامه جدید رئیس جمهور به رئیس «هیئت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوا» از ابعاد متعدد فاقد وجاهت حقوقی و سیاسی است.

این روزنامه بعد از اشاره به متن نامه محمود احمدی نژاد اظهارنظر کرده شایسته‌تر است دولت و رئیس جمهور محترم به جای گشودن باب چالش‌های تبلیغاتی شبه حقوقی (غیرحقوقی) با سایر قوا، تدابیری برای روان کردن سازوکارهای دولت در زمینه حل مشکلات مردم به ویژه مقابله با گرانی‌های لجام گسیخته و بستن گلوگاه‌های فساد در مراکز استراتژیک دولت- که منجر به فساد بزرگ ۳ هزار میلیارد تومانی شد- اتخاذ کنند تا مثلا فلان مقام اجرایی در هتل لاله، سفارش سردسته مفسدان اقتصادی را به مقامات ارشد وزارتی نکند و دستور اعطای رانت‌های کلان را با دور زدن وزارتخانه‌ها صادر ننماید.

خلاصه حرف کیهان این است که: سزاوار است که مشابه اقدام نمایندگان مجلس، اقدام جدی برای پاک نگاه داشتن دولت خدمتگزار از آلودگی‌های اقتصادی و مالی اتخاذ شود. اما اینکه مثلاً به فلان فرد متخلف که به اعتبار درخواست از رهبری، موردعفو قرار گرفته، حکم مشاورت داده شود، نقض غرض و لطمه به حقوق و منافع ملی است.

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته ناتوانی دولت در مهار تورم دیگر بر همگان اثبات شده است. حتی خود دولت هم به بی برنامه بودن برای کنترل بازار اعتراف می‌کند و معلوم نیست در این آشفته بازار اقتصادی، چه کسی قرار است جوابگوی فشار مضاعف بر مردم باشد؟

انتقاد از اوضاع نابسامان اقتصادی فقط به منتقدان دولت ختم نمی‌شود و صدای بسیاری از یاران دیروز و امروز دولت نیز از گرانی بلند شده است. تریبون‌های نماز جمعه از تورم گلایه‌مندند و فرمانده کل سپاه هم از نارضایتی از عملکرد دولت سخن به میان می‌آورد. حال در چنین شرایطی شاهد حاشیه سازی‌های جدید از سوی دولت با انتصاب‌های جنجال برانگیز و اظهارات واکنش برانگیز هستیم. خبرگزاری آریا در گزارشی ویژه به موضوع گرانی و تورم در کشور پرداخته است. در این نوشتار آمده است:

وقتی وارد مغازه می‌شویم گویی وارد تالار بورس شده‌ایم زیرا قیمت‌ها به صورت متناوب بالا می‌رود. این روزها صدای همه از گرانی‌ها در آمده است از امام جمعه موقت تهران تا حوزه علمیه قم و از رئیس مجلس تا رئیس جمهور که در جمع استانداران به گرانی‌های اخیر اذعان کرده است.

فاجعه امروز و فاجعه بزرگ‌تر فردا

فرشاد مومنی در مقاله‌ای در اعتماد با اشاره به مصوبه مجلس برای اختصاص ۶۶ هزار میلیارد تومان برای درآمد یارانه‌ها در فاز دوم هدفمندی نوشته این واکنش مجلس از یک نظر قابل درک است؛ از این جهت که قانون هدفمند کردن یارانه‌ها با شکست روبه‌رو شده و نتایج نامطلوبی به بار آورده و از سوی دیگر، آنچه را که وعده داده بودند، محقق نشده است. در شرایطی که دولت با مساله‌ای شبیه به رفتار سیاست‌زده کل بار هزینه‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی را به گردن مجلس انداخته و با توجه به اینکه مطالبه دولت دو برابر آن چیزی است که مجلس پذیرفته، داوری این است که مجلس از توانایی محدود خود استفاده کرده و زیاده‌خواهی دولت را ۵۰ درصد کاهش داده است.

مقاله اعتماد نتیجه‌گیری می‌کند، یکی از پیامدهای فاجعه‌بار انسانی شوک‌درمانی در سال ۹۰ این بوده که از جنبه انسانی فقط به واسطه هزینه‌های کمرشکن درمانی دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بر تعداد فقرای کشور افزوده شده است.در حالی که این رقم در سال ۸۹، یعنی سال قبل از شوک درمانی چیزی حدود ۷۰۰ هزار نفر بوده است. بدون تردید این انتخاب به معنای آن است که هزینه‌های کمرشکن درمان به طور قطع در سال ۹۱ تعداد بیشتری از ایرانیان را به زیر خط فقر خواهد کشاند.

حسین عبده‌تبریزی در مقاله‌ای در شرق اظهار نظر کرده از مجموع متغیرهای امروز اقتصاد ایران، هیچ موردی نگران‌کننده‌تر از وضعیت جاری نظام بانکی کشور نیست. در شرایطی که حجم پول طی هفت‌سال گذشته قریب به هفت برابر افزایش یافته است، کمتر بانکی را می‌توان یافت که طی این مدت، سپرده‌هایش تا این حد رشد کرده باشد. این بدان معناست که به استثنای یک یا دو بانک، دیگر بانک‌های دولتی یا خصوصی سهم خود را از بسط پولی دریافت نکرده‌اند؛ یعنی اگر معیار وسعت و قدرت بانک‌ها، حجم سپرده‌هایشان باشد، اکثریت قریب‌ به اتفاق بانک‌های دولتی و خصوصی ایرانی طی این دوره تضعیف شده‌اند.

مقاله شرق در نهایت پیش بینی می‌کند وقتی شرایط نامناسب، ظاهر بیرونی یابد، بحران بانکی وسیعی بخش‌های واقعی اقتصاد ایران را به‌طور جدی تهدید خواهد کرد. سودهای قابل‌پرداخت نظام بانکی نهایتا از کیسه چه کسی پرداخت خواهد شد؟ وقتی پول پرقدرت با سرعت کمتری تولید شود و ابعاد بسط پولی با چنین وسعتی ادامه نیابد، بانک‌ها با مشکل نقدینگی مواجه خواهند شد. در این شرایط، ناچار دست به دامن بانک مرکزی خواهند زد. بانک مرکزی هم قلم روی کاغذ برده و پول پرقدرت خلق خواهد کرد. مبلغ صدهزار‌میلیارد تومان سود نظام بانکی در سال ۱۳۹۱ را فقط از یک محل می‌شود پرداخت کرد: از محل خلق پول‌های جدید.

پارک سبز به جای زندان اوین

حق نشر عکس na

اعتماد درگزارش اصلیخود نوشته بعضی هنوز هم از کنار دیوارهای آن‌که می‌گذرند، تن‌شان می‌لرزد، ولی بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند صورت‌شان را آن طرف کنند، سمت شهر بی‌در و پیکر تهران که مثل نهنگی دهان‌دریده، در زیر پای اوین می‌غرد و دود می‌کند. اما اوین همینجاست، در یکی از شمالی‌ترین محلات تهران، زندانی معروف با دیوارهای غیرقابل‌نفوذ. این زندان در رویدادهای پس از انتخابات ۸۸ به اوج شهرت خود رسید و افکار عمومی به آن‌سوی دیوارهای بازداشتگاه اوین، جلب شد.

به گزارش این روزنامه اکنون شهردار تهران می‌گوید این شهرک کوچک شش هزار نفره، به زودی فضای سبز می‌شود.

اما اعتماد نوشته وجود قول شهردار تهران برای سبز شدن زندان اوین، هنوز سازمان زندان‌ها، درباره انتقال این زندان به مکان دیگر، نظر قطعی نداده است. پیگیری‌های «اعتماد» منجر به پاسخی مبهم از سوی مسوولان این سازمان شد. آنها در گفت‌وگو با «اعتماد» تاکید کردند موضوع انتقال اوین به مکانی دیگر، مدت‌هاست توسط شهرداری تهران پیگیری می‌شود، ولی هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است.

جامعه گل و بلبلی‌

محمدحسین روانبخش درستون طنزمردم سالاری نوشته ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که وقتی گرانی در آن بیداد می‌کند، مسوولان دولتی نه تنها کاری برای آن نمی‌کنند، بلکه اعلام می‌کنند جن و انس در مقابل دولت ایستاده‌اند. ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که بیمارهایی داریم که به دلیل بی پولی از بیمارستان اخراج شده، در حاشیه اتوبان رها می‌شوند!

-ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که در زمان افتتاح یک پروژه نفتی توسط یک سرپرست غیر‌قانونی، انفجار رخ می‌دهد و چند نفر نا قابل کشته می‌شوند اما با صلابت و اعتماد به نفس مثال‌زدنی، مراسم افتتاح به جای دیگری برده شده و ادامه می‌یابد و بعد هم آب از آب تکان نمی‌خورد!

- ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که پروژه آب شیرین شهر قم را چند هفته پس از بهره‌برداری، دوباره افتتاح می‌کنیم و پس از چند هفته دیگر، دوباره آب آن شهر، شور می‌شود و همین جور شور می‌ماند!

- ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که...این قدر خوشبختیم!

کارتون روز

حق نشر عکس na
Image caption کارتون هادی رحمتی، اعتماد

مطالب مرتبط