افزایش صادرات نفت ایران به ترکیه در ماه مارس

حق نشر عکس AP
Image caption آمار واردات نفت ایران به ترکیه در ماه مارس حاکی است که ترکیه در این ماه بالاترین میزان خرید نفت خام از ایران را از ماه ژوئیه سال 2011 میلادی داشته است.

صادرات نفت ایران به ترکیه در ماه مارس سال جاری با افزایش همراه بوده است. براساس گزارش سایت رسمی مرکز آمار ترکیه، میزان نفت صادراتی به ترکیه در ماه مارس ۱.۱۷۴ میلیون تن برآورده شده که این میزان حدود ۲۷۰ هزار بشکه در روز برآورد شده است.

آمار صادرات نفت ایران به ترکیه در ماه مارس حاکی از آن است که ترکیه در این ماه بالاترین میزان خرید نفت خام از ایران را از ماه ژوئیه سال ۲۰۱۱ میلادی داشته است.

این آمار همچنین نشان می دهد که به نسبت ماه مشابه در سال گذشته، واردات نفت از ایران ۹۰ درصد افزایش داشته است.

با توجه به این که تحریم خرید نفت از ایران در اول ماه ژوئیه (۱۱ تیرماه) به اجرا گذاشته می شود، احتمالا شرکت توپراس به عنوان بزرگترین وارد کننده نفت ترکیه قصد داشته که تا قبل از این تاریخ بیشترین خرید نفتی را از ایران داشته باشد.

پیشتر تانر ییلدیز، وزیر نفت ترکیه گفته بود که آن کشور در پایان ماه مارس از منابع مختلفی نفت مورد نیازش را تامین می کند.

آقای ییلدیز همچنین گفت که "ترکیه خرید نفت از بعضی از کشورهای آفریقایی نظیر لیبی و نیجریه را آغاز کرده است."

وزیر نفت ترکیه از عراق هم به عنوان یکی از تامین کنندگان نفت ترکیه نام برد.

ایران یکی از منابع مهم نفت هند

هند روز سه شنبه ۸ مه ( ۱۹ اردیبهشت ) اعلام کرد که ایران همچنان "یکی از منابع مهم تامین نفت" آن کشور بشمار می رود.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا که در حال دیدار از هند است در ملاقات با مقامات این کشور از آنها خواست تا میزان واردات نفت از ایران را کاهش دهند.

حق نشر عکس AP
Image caption هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در ملاقاتش با مقامات هند آنها خواست تا میزان واردات نفت ایران را کاهش دهند.

هند سال گذشته ۱۲ درصد نفت مورد نیازش را از ایران خریداری کرده بود.

وزیر امور خارجه هند با تاکید بر این که ایران همچنان یکی از منابع مهم تامین نفت آن کشور خواهد بود در مورد کاهش خرید نفت از ایران گفت که در نهایت، خرید هند براساس تصمیم پالایشگاهها خواهد بود که واردات نفت را براساس نیازهای تجاری، فنی و امکانات مالی خود انجام می دهند.

عربستان سعودی تولید نفت را افزایش می دهد

علی نعیمی، وزیر نفت عربستان سعودی روز سه شنبه ۸ مه (۱۹ اردیبهشت) گفت که کشورش برای افزایش تولید نفت آماده است.

آقای نعیمی که به ژاپن سفر کرده گفت که تولید روزانه عربستان در حال حاضر حدود ده میلیون بشکه است، اما آن کشور ظرفیت تولید ۲.۵ میلیون بشکه نفت دیگر را هم دارد.

او با اشاره به قیمت بالای نفت، تاکید کرد که عربستان توانایی تامین تقاضاهای جدید را دارد.

چین در مقابل نفت ایران، یوان می پردازد

محمد رضا فیاض، سفیر ایران در امارات متحده عربی گفته است که چین هزینه های خرید نفت از ایران را با یوان، واحد پول کشورش پرداخت می کند.

ایران معمولا در مقابل فروش نفت دلار دریافت می کند، اما تحریم های اخیر آمریکا و کشورهای اروپایی، هر گونه داد و ستدی را با پرداخت دلار دشوار کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سفیر ایران در امارات گزارش چاپ شده در روزنامه فاینشنال تایمز را که در آن ادعا شده شرکت یونی پک وابسته به شرکت سینوپک که شرکت نفتی دولتی چین است، از طریق واحد تجاری موسوم به ژوهایی ژن رونگ اقدام به خرید نفت از ایران کرده است.

در همین حال چین در تلاش است تا استفاده از یوان را به عنوان رقیبی برای دلاردر تبادلات تجاری بین المللی افزایش دهد.

با نزدیک شدن به زمان تحریم صنعت نفت ایران، امریکا کشورهای چین، هند و کره جنوبی را برای کاهش خرید نفت از ایران تحت فشار قرار داده است.

چین در سه ماهه اول سال جاری میزان نفت وارداتی از ایران را به نصف کاهش داده است.

هنوز معلوم نیست که کاهش خرید نفت از ایران درسال جاری ادامه خواهد داشت یا نه.

مطالب مرتبط