واکنش 'شدید' ایران به انتقال احتمالی مجاهدین به کشورهای همسایه

حق نشر عکس IRNA
Image caption رامین مهمان‌پرست: اگر طراحی صهیونیستی - آمریکایی باشد که آنها (اعضای سازمان مجاهدین خلق)در کشورهای منطقه مستقر شوند ما حساسیت بالایی نسبت به این موضوع داریم

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است که در صورتیکه اعضای مجاهدین خلق در کشوری همسایه اسکان داده شوند، ایران بشدت واکنش نشان خواهد داد.

برخی منابع خبری ایران از جمله شبکه انگلیسی زبان پرس تی وی، وابسته به صدا و سیمای ایران از احتمال اسکان اعضای این سازمان در جمهوری آذربایجان و چند کشور دیگر در نزدیکی ایران خبر داده اند.

آقای مهمان‌پرست در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در این باره گفت: "اگر طراحی صهیونیستی - آمریکایی باشد که آنها (اعضای سازمان مجاهدین خلق)در کشورهای منطقه مستقر شوند ما حساسیت بالایی نسبت به این موضوع داریم و به شدت واکنش نشان خواهیم داد و انتظار داریم کشورهای همسایه متوجه این حساسیت ما باشند و با اقدامی که تبعات منفی بالایی برای آنها دارد، کاری نکنند که روابط خوب ایران با آنها دچار خدشه شود."

چندی پیش شبکه پرس تی وی در وبسایت خود نوشت که در پی تصمیم دولت عراق مبنی بر اخراج اعضای مجاهدین، اعضای این سازمان احتمالا در کشورهای جمهوری آذربایجان، اردن، پاکستان، قطر و عربستان سعودی ساکن می شوند.

خبر احتمال انتقال اعضای سازمان مجاهدین به جمهوری آذربایجان هنوز از سوی مقام های رسمی این کشور تائید نشده است. با این حال برخی از خبرنگاران در جمهوری آذربایجان این خبر را شایعه خوانده و احتمال صحت آن را بسیار ضعیف می دانند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption روابط ایران و جمهوری آذربایجان در ماه های گذشته همراه با تنش بوده است.

دولت عراق مدت هاست خواهان بسته شدن کمپ اشرف شده، اردوگاهی که اعضای سازمان مجاهدین خلق نزدیک به بیست و پنج سال در آن ساکن بوده اند.

ایران می گوید سازمان مجاهدین خلق از کمپ اشرف برای فعالیت های خرابکارانه در ایران استفاده می کند.

حدود دو ماه پیش سازمان مجاهدین خلق اعلام کرد که آماده است همه ساکنان کمپ اشرف را از عراق خارج کند و به جای اسکان در اردوگاه لیبرتی در نزدیکی بغداد موقتاً در اردوگاهی در مرز اردن مستقر کند.

دولت آمریکا چندی پیش با همکاری سازمان ملل متحد موفق شد انتقال ساکنان کمپ اشرف به اردوگاهی دیگر به نام کمپ لیبرتی در نزدیکی بغداد را عملی کند.

سال گذشته نیروهای امنیتی عراق به این اردوگاه حمله کردند و در درگیری هایی که بین آنها و ساکنان اردوگاه روی داد، ۳۴ نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق کشته و ۷۰ نفر از آنان زخمی شدند.

کنترل اردوگاه اشرف که تا سال ۲۰۰۹ به عهده آمریکا بود، از آن تاریخ به عراق سپرده شده است.

روابط ایران و جمهوری آذربایجان در ماه های گذشته همراه با تنش بوده است. با این حال مقام های دو کشور می گویند که روابط خوبی باهم دارند.

روابط سیاسی و اقتصادی اسرائیل و جمهوری آذربایجان یکی از عوامل تنش میان دو ایران و آذربایجان بوده است. ایران بارها این نگرانی را مطرح کرده است که اسرائیل برای حمله به تاسیسات هسته ای ایران از خاک آذربایجان استفاده خواهد کرد.

اما مقام های آذربایجانی همواره در اختیار قرار دادن پایگاه‌های هوایی خود به اسرائیل برای حمله به ایران را رد کرده اند.

مطالب مرتبط