بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ چهارشنبه بیست اردیبهشت

روزنامه های امروز صبح تهران اخبار مربوط به گرانی بهای بنزین و گاز را با اهمیت دیده، از علت جنجال سازی های مداوم دولت نوشته اند. گمانه زنی پیرامون ریاست آینده مجلس و رییس جمهور آینده یکی دیگر از مطالب این روزنامه هاست که در زمینه خارجی از حماس انتقاد کرده و درباره مذاکرات آینده هسته ای نیز پیش بینی هائی کرده اند.

همزمان بحث گرانی ها همه گیر است."احتمال گرانی ۷۰ درصدی قیمت بنزین" تیتر اول تهران امروز است، "افزایش ۷۰ درصدی قیمت گاز و بنزین در فاز دوم" گزارش اصلی جهان صنعت است، ابتکار در عنوان اول خود پرسیده "بالاخره بنزین چقدر گران می شود" و دنیای اقتصاد از "پرواز زمستانی اوراق مشارکت" خبر داده است.

دورخیزها برای ریاست آینده دولت

حق نشر عکس NA

تهران امروز در گزارشی با عنوان "سودای بازگشت به بهشت" نوشته دولت در یک اقدام غیر متعارف ورود زود هنگامی به انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا که سال آینده برگزار می شود، خواهد داشت. نشانه های این ورود هم از آغازین روزهای امسال دیده می شود؛ جایی که رسانه دولت تخریب مدیریت شهری را به یک ماموریت ویژه و روزانه خود تبدیل کرده و استانداری تهران نیز اساسا وظیفه ای جز تخریب شهرداری برای خود نمی بیند.

به نوشته این گزارش آنگونه که بررسی تحرکات رسانه ای و خبرهای موثق حکایت می کنند، سیبل مدیریت شهری در حملات دولتی‌ها به اصولگرایان اهمیتی بیش از گذشته یافته است. اتاق فکر دولت،تعیین راهبردهای «دوران پس از خرداد سال ۹۱» را شدت بخشیده و در تازه ترین تحرکات، تدارک گسترده ای برای بازگشت احمدی نژاد به سنگر مدیریت شهری تهران در نظر گرفته است.

تهران امروز در نهایت گمانه زنی کرده: یکی از اولویت های راهبردی دولتی ها به پیروزی در انتخابات شورای شهر و به دست گیری مجموعه شهرداری تهران تغییر یافته است. در جلسه اخیر این طیف بر این نکته تاکید شده است که ادامه حیات جریان انحرافی با تکیه دوباره احمدی‌نژاد بر کرسی شهردار تهران و همچنین کسب جایگاه ریاست‌جمهوری توسط یکی از اطرافیان وی امکان‌پذیر می‌باشد!

ابتکار با اشاره به فعالیت هائی که برای انتخاب رییس مجلس آینده صورت می گیرد نوشته این انتخاب اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده ‌است چرا که در نگاه کارشناسان، به عنوان پیش ‌درآمد ریاست جمهوری یازدهم ارزیابی می‌شود.

این مقاله با اشاره به فعالیت ها برای نشاندن حداد عادل بر صندلی ریاست قوه مقننه و به دنبال آینده در ریاست جمهوری آینده نوشته در نقطه مقابل، طرفداران آقایان قالیباف، لاریجانی و محسن رضایی و شاید اقلیت اصلاح‌طلب با همین برداشت تلاش دارند که مانع شکل‌گیری چنین اتفاقی شوند و با تمام انرژی، حول علی لاریجانی گرد آمده‌اند و به ریاست ایشان می‌اندیشند.

به نوشته این روزنامه ولی نکته مغفول در تحلیل‌های کنونی، نادیده انگاشتن سهم و وزن دولتی ها و طرفداران آقای احمدیی نژاد در انتخابات آینده است. شاید در رویارویی کنونی، هواداران دولت پشت سر آقای حداد عادل قرار بگیرند اما بعید است این همراهی تا انتخابات ریاست جمهوری یازدهم ادامه یابد.

فضای سبز اوین

پوریا عالمی در ستون کاناپه اعتماد با عنوان "برویم فضای سبز اوین هواخوری" نوشته محمدباقر قالیباف دورخیز کرده که بپرد روی صندلی ریاست جمهوری، منتها چون هنوز خیلی مانده، فعلا تا روی کاناپه بیشتر نمی‌تواند بلند پروازی کند. او گفت: «حالا یک چیزی بگویم که اصلا جنبه‌ی تبلیغاتی زودرس ندارد – اما این حرف را به این شرط می‌گویم که سال دیگر بهم رای بدهید. باشه؟ آن حرفم هم این است که: زندان اوین فضای سبز خواهد شد.»

با این مقدمه در ادامه ستون کاناپه آمده: یعنی از فردا پس‌فردا برای هواخوری همگی باید برویم فضای سبز اوین، بعد آقایان باید بروند آن‌ طرف هواخوری، خانم‌ها این‌طرف؟ یا با هم؟ آیا بخشی از آن را پارک بانوان می‌کنند؟ یا بانوان را می‌فرستند همان پارک‌های بانوان که قبلا به بهره‌برداری رسانده‌اند؟ اگر آقایان این‌طرف و خانم‌ها آن طرف هوا بخورند، روزهای دوشنبه و پنجشنبه می‌توانند دسته‌جمعی و همراه خانواده هوا بخورند؟

در ادامه طنز اعتماد آمده اگر کسی همین‌طوری سرش را بیندازد پایین و برود هواخوری، هواخوری‌اش که تمام شد، همین‌طوری می‌تواند سرش را بیندازد و بیاید بیرون و برود خانه، یا باید زنگ بزند یکی برایش سند بیاورد؟ همراه داشتن پتوی یک‌نفره و لوازم شخصی برای استفاده از فضای سبز الزامی خواهد بود؟ و این‌هایی که الان آنجا شاغل هستند، بعد از تبدیل به فضای سبز و پارک، چه کار می‌کنند؟ می‌مانند و پارکبان می‌شوند؟

حق نشر عکس NA
Image caption کارتون شاهین هوشمند، جام جم

حماس، نمره قبولی نگرفت و بد عاقبت شد

در حالی که سه ماه بعد از آخرین سفر مقامات اصلی حماس به تهران، تمامی تصمیم گیری ها نشان از جدا شدن حماس از متحد قدیمی خود جمهوری اسلامی است اما روزنامه های نزدیک به حکومت سعی دارند این جدائی را پنهان نگاه دارند اما گاهی غیرممکن است چنان که روزنامه جمهوری اسلامی امروز در سرمقاله خود با اشاره به اهمیت سوریه برای مبارزه علیه اسرائیل نوشته حمایت از دولت سوریه معیار تنظیم روابط گروه‌های مبارز فلسطینی با دولت‌ها باشد، طبیعی است که عناصری همچون شیوخ قطر، شاه اردن و آل سعود جایگاهی در روابط جنبش‌های فلسطینی نخواهند داشت ولی بر عکس، با دولت سوریه، نزدیک‌ترین رابطه را داشته باشند.

روزنامه جمهوری اسلامی تاکید کرده ارزیابی کنونی از رهبران جنبش حماس اینست که آنها براساس توافقاتی که در قطر، قاهره و پایتخت اردن با دلالان اسرائیل و سران جنبش فتح کرده‌اند به نتیجه اسفبار کنارگذاشتن مقاومت و مبارزه مسلحانه و انتقال از میدان مبارزه و مقاومت به صحنه سیاست رسیده‌اند.

تبلیغات بر سر مذاکرات بغداد

کیهان در سرمقاله خود به تحلیل این موضع پرداخته که آمریکائی ها چرا حاضر شدند در استانبول شروع به امتیاز دادن به ایران کنند، چرا نماینده فرانسه با اخم و عصبانیت از کاترین اشتون خواست این همه امتیاز به ایران واگذار نکند و اشتون برگه تذکر او را زیر میز گذاشت و با عبارت «همه چیز مثبت بود» به مذاکرات خاتمه داد؟

به نظر روزنامه تندرو صبح تهران خلاصه ترین جواب این است که اوباما برای چند ماه آینده اولویتی مهم تر از پیروزی در انتخابات نوامبر ندارد و برای اینکه در انتخابات پیروز شود باید حتما دو اتفاق بیفتد: اول این که جلوی بسیج اسرائیلی ها علیه خود را بگیرد و شرایطی بوجود بیاورد که آنها متقاعد شوند او موضوع ایران را به حال خود رها نکرده دوم این که بازار جهانی نفت را باثبات نگه دارد .

کیهان تحلیل کرده: آن طرفی که در موضع ضعیف تر قرار دارد، نیازمند ادامه مذاکرات است، خطوط قرمز خود را تعدیل کرده و اهرم های فشار خود را هم از دست داده آمریکاست؛ بنابراین اگر خواهان آن است که مذاکرات ادامه پیدا کند باید گام هایی جدی برای جبران گذشته، تادیه خسارت ملت ایران، جلب اعتماد ایران، تعطیل کردن راهبرد فشار و گام نهادن در وادی امتیاز دهی بر دارد.

روزنامه های مختلف تهران مستند به یک خبرگزاری داخلی نوشته اند که هند هم از تحریم نفت ایران سر باز زد. خبرگزاری داخلی این خبر را به نقل از شینهوا خبرگزاری چین آورده که به نقل از رسانه های هندی نوشته مانموهان سینگ، نخست‌ وزیر هند در دیدار با کلینتون اظهار داشته هند نسبت به تکثیر سلاح‌های هسته‌ای در جهان متعهد است اما می‌خواهد تامین انرژی و نفت این کشور نیز تضمین شده باشد.

به نوشته این روزنامه ها شینهوا در زیر این خبر نوشته این آشکارا به معنی آن است که هند به واردات نفت از ایران ادامه می دهد و جواب رد به آمریکا داده است. در حالی که روزنامه های دیگر خبر داده اند که هند هم واردات نفت از ایران را کاهش داد.

حمیدرضا عسگری در سرمقاله آفرینش نوشته همزمان با سفر هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا هیئتی هم از ایران برای انجام مراودات اقتصادی نیز عازم هند شده اند که هنوز خبری از نتایج آن مخابره نشده است. ایران بعد از عربستان با تامین ۱۲ درصد از نیاز پالایشگاه های هندی دومین صادرکننده نفت به این کشور است. اول سعودی اعلام کردند تامین کننده کمبود ناشی از تحریم نفت ایران خواهند بود که با تردید روبرو شد اما اتفاق بسیار جالب این بود که درحال حاضر تامین کننده و جایگزین نفت ایران نه عربستان بلکه کشور دوست و همسایه ما عراق است.

آفرینش با اشاره به این که اين اقدام عراق موجب از دست رفتن بازار نفتی ما می‌شود و در عین حال تحريم ها همچنان دردسر های زيادی را برای پرداخت پول منابع انرژی وارداتی از ايران ايجاد می کنند نوشته ادامه اين روند و حضور روز افزون عراق در عرصه انرژی ما را از وضعيت فعلی پايين‌تر خواهد برد مگر اينکه يک ابتکار ديپلماتيک در مورد مساله ايران اتفاق بيافتد. نقطه عطف اين ابتکار ضرورتاً بايد در مذاکرات بغداد نمايان شود.

جنجال برای پوشاندن فقر و بدن فروشی

مهدی عباسی در سرمقاله مردم سالاری با اشاره به این که دولت احمدی نژاد همچنان خبرساز است و جنجالی نوشته اين حاشيه‌ها در حالی صورت می گيرد که اوضاع اقتصادی کشور در شرايط مطلوب قرار ندارد و جراحی اقتصادی نتوانسته اوضاع را مساعد کند. بلکه تورم و گرانی آن ميزان رشد تصاعدی داشته که صدای همگان را درآورده است. توليد حاشيه به دنبال انحراف افکار عمومی از اقتصاد به نامه ها و اظهارات سياسی است.

حق نشر عکس NA
Image caption تیتر و صفحه اول جهان صنعت

با این تحلیل مردم سالاری نوشته انتصاب‌های جنجالی، اظهارات حاشيه‌ساز، نامه‌های واکنش‌دار و خلاصه تمام حاشيه‌ها فقط انرژی مديريتی کشور را تلف می کند. گذر از روزهای سخت اقتصادی که با تورم و گرانی نمود پيدا کرده، نياز به يک عزم جدی دارد. عزمی که هنوز نشانه‌های آن در دولت ديده نمی‌شود و تنها حاشيه‌های جديد سياسی، اتفاقاتی است که به گوش می ‌رسد.

مريم نظری در گزارشی در تهران امروز نوشته : شما حاضريد برای آنكه بخشی از كمبودهای مالی‌تان را جبران كنيد، بخشی از وجودتان را بفروشيد؟ اين اتفاق هر روز در گوشه و كنار شهر ما رخ می ‌دهد و هزاران نفر حاضرند برای به دست آوردن مقداری پول، چوب حراج به كليه خود بزند. اگر اين موضوع را قبول نداريد، كافی است سری به خيابان فرهنگ حسينی تهران بزنيد تا با چشم خودتان ببينيد كه اوضاع از چه قرار است.

به نوشته این گزارش آمار رسمی در دست نيست؛ اما تامين كليه از بدن يک انسان زنده، مدلی است كه طی دهه‌های اخير در ايران حرف اول را می ‌زند چرا كه حتی اگر خانواده بيماران مرگ مغزی راضی به اهدای كليه آن‌ها شوند، تعداد اين بيماران كفاف اين همه بيمار كليوی را نمی ‌دهد. رئيس انجمن خيريه حمايت از بيماران كليوی به تهران امروز می گويد: در تمام جهان تامين كليه از بدن يک انسان زنده برای پيوند، به مدل ايرانی معروف شده است.

اقتصاد موفق يعنی چی؟

محمدحسين روانبخش در ستون طنز مردم سالاری پرسیده " اقتصاد موفق يعنی چی" و خود جواب داده: وقتی دولت مردم دوست، سکه بهار آزادی را پيش فروش می‌کند، قيمت سکه مثل موشک زمين به هوا، برود بالا، اما زمانی که موعد تحويل سکه‌ها به مردم فرا می ‌رسد، قيمت آن مثل موشک هوا به زمين سقوط آزاد کند!

اقتصاد موفق يعنی... ببخشيد، ببخشيد، گلاب به رويتان ،حساب ذخيره ارزی خالی است، یعنی يک سال گوجه فرنگی روی دست کشاورزان باد کند و قيمت سيب‌زمينی و پياز سر به فلک بزند، آن وقت سال بعد که کشاورزان سيب‌زمينی و پياز کاشتند، قيمت گوجه فرنگی سر به فلک بزند و سيب‌زمينی و پياز روی دست کشاورزان باد کند!

اقتصاد موفق يعنی... در کشور گرسنه وجود نداشته باشد، اما روز به روز خانواده های بيشتری زير خط فقر بروند! اقتصاد موفق يعنی... اگر همه اجناس گران شدند، عامل آن افزايش قيمت جهانی همه کالاها در بازار جهانی توسط استکبار جهانی و در راستای دشمنان جهانی دولت (اعم از انس و جن) اعلام شود ، اما اگر روزی روزگاری، قيمت کالايی کمی کاهش يافت، عامل آن فقط و فقط نتيجه تلاش و سرافرازی و مديريت مثال زدنی دولتمردان اعلام گردد!

اقتصاد موفق يعنی... اعلام شود پول نفت را سر سفره مردم می‌آوريم، امابه مرور نان را هم از سفره‌های مردم جمع کنيم! و خلاصه: اقتصاد موفق يعنی... اقتصاد امروز ما!

کارتون روز

حق نشر عکس NA
Image caption کار علی کاشی، مردم سالاری