یک موسسه آمریکایی از احتمال 'شست‌وشوی' ساختمانی در پارچین خبر داد

سایت ISIS حق نشر عکس ISIS
Image caption یکی از تصاویری که ISIS همراه گزارش خود منتشر کرده است

موسسه علوم و امنیت بین المللی (ISIS) می گوید که تصاویر ماهواره ای جدید تأیید کننده نگرانی هایی است که آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد "فعالیت های" اخیر در تأسیسات پارچین در ایران ابراز کرده بود.

به گفته این موسسه، آثار این فعالیت ها در تصاویر ماهواره ای در اطراف ساختمانی دیده می شود که ظن آن می رفت محل استقرار محفظه های انفجاری ای باشد که 'آزمایش های مرتبط با تسلیحات اتمی' در آنها انجام شده است.

موسسه علوم و امنیت بین المللی در گزارشی که همراه تصاویر ماهواره ای مذکور در سایت اینترنتی خود منتشر کرده، نوشته است: "در تصاویر مربوط به ۹ آوریل ۲۰۱۲ اقلامی دیده می شود که بیرون ساختمان ردیف شده اند. ماهیت این اقلام معلوم نیست".

در گزارش مذکور آمده است که وجود این اقلام در خارج از ساختمان مذکور ممکن است نشانه تخلیه آن ساختمان باشد.

این موسسه همچنین نوشته است که وجود یک حاشیه تیره در کنار ساختمان می تواند نشانه جریان آب باشد و شاید نشانه آن باشد که ساختمان شسته شده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش های رسمی خود ظن انجام 'آزمایش های مرتبط با تسلیحات اتمی' در پارچین را مطرح کرده و از ایران خواسته بود که اجازه بازرسی از این تأسیسات را به آژانس بدهد.

ایران تا کنون این اجازه را صادر نکرده ولی گفته است که آمادگی دارد در مورد درخواست های آژانس، از جمله این بازرسی، مذاکره کند.

یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اخیرا گفته بود که اطلاعاتی در دست دارد که نشان دهنده در جریان بودن فعالیت هایی در پارچین است.

ایران همواره گفته است که برنامه تحقیقات هسته ای اش صلح آمیز است و در جهت تولید برق و تامین نیازهای کشور برای رادیو ایزوتوپهای دارویی انجام می شود.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، گزارش اخیر موسسه علوم و امنیت بین‌المللی را یک "شوخی" تعبیر کرده است.

مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته اند که در ملاقات با طرف ایرانی در هفته آینده، درخواست بازرسی از مجتمع پارچین را به عنوان یک اولویت مطرح خواهند کرد.

مطالب مرتبط