بررسی روزنامه های صبح پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت

کارتون از علی درخشی_روزنامه شرق حق نشر عکس non
Image caption کارتون از علی درخشی_روزنامه شرق

صفحات اول و یادداشت های روزنامه های آخر هفته ایران نشانگر نوعی تغییر حال و هوا در روزنامه هاست. از میزان تیتر های انتقادی از دولت کاسته شده و بیشتر در سرمقاله ها لحن محافظه کارانه تری دیده می شود.

چند روزنامه به مساله تصویب بودجه بدون تغیین سقف اشاره کرده اند.

روزنامه دنیای اقتصاد در عنوان اصلی خود نوشته " موافقت با بودجه بدون رقم؟" و روزنامه جهان صنعت با روتیتر افزایش اتکا به نفت‌ ، نوشته " کلیات بودجه ۹۱ بدون سقف تصویب شد."

روزنامه تهران امروز در خبر اول خود بر اساس مذاکرات بودجه نوشته است " ناکامی ۹۲ درصدی در اشتغال ۵/۲ میلیونی." اما در این میان روزنامه کیهان تیتر زده است "بحث های داغ بودجه در خانه ملت."

روزنامه اعتماد به این سخن اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت توجه کرده که "جلوگیری از انتقاد آن را زیر زمینی می‌کند." تصویر بزرگ صفحه اول روزنامه اعتماد نشانگر بیرون آمدن رییس مجمع تشخیص مصلحت از پشت پرده است.

روزنامه شرق در تیرت اول خود نوشته است استفاده از "ای‌میل"و "پسوند ملی ‌اجباری شد" و از منع استفاده از "ای‌میل"‌های خارجی مانند "یاهو" و "جی‌میل" برای اپراتورها خبر داده است.

سرانجام بحثی که نباید کش پیدا کند

روزنامه کیهان ، یادداشت روزی دارد با عنوان آنتی ویروس فساد بانکی.

حسام الدین برومند در این یادداشت می نویسد " برخورد دستگاه قضایی با این پرونده و قاطعیت مشهود و محسوس در رسیدگی بی ملاحظه به جرایم متهمان، پاسخ روشنی به برخی از دغدغه‌هاست اما این سوال کلیدی و مهم در میان مردم و افکار عمومی مطرح است که؛ "جلوی این تخلفات و فسادهای کلان بانکی چه زمانی گرفته می شود؟"

سرمقاله نویس کیهان سپس به قوه قضاییه گفته است که به "معاونت پیشگیری از وقوع جرم" ماموریت دهد تا با توجه به شرایط خطیر کنونی پیش نویس لایحه‌ای را پیرامون جلوگیری از فسادهای کلان بانکی تهیه کند تا قوه قضاییه از طریق دولت به مجلس شورای اسلامی برای تصویب یک قانون راهگشا ارسال نماید. همچنین سرمقاله نویس روزنامه کیهان نوشته لازم است از سطح بحث و گفت و گو در باره ماجرایی که رخ داده " عبور کرده" و به راه حل‌های قانونی برای آینده اندیشیده شود.

ضرر مردم ایران

روزنامه مردمسالاری، یادداشتی دارد با عنوان " نتیجه‌ساده‌ از حضور احمدی‌نژاد در جلسات مجمع تشخیص "به قلم محمدحسین روانبخش.

آقای روانبش با ابراز نامیدی از اثر بخش بودن رییس جمهوری در جلسات تشخیص مصلحت، می نویسد " با چنین وضعی واضح است که تلاش بعضی از اهالی سیاست و کسانی که مصالحی را پیش چشم دارند، نیز کار چندان موثر و مفیدی نیست و چیزی را تغییر نمی‌دهد." سرمقاله نویس مردمسالاری در توضیح نامیدی خود می نویسد " ذهنیات و شیوه رفتاری دولتمردان به گونه‌ای نیست که جای امیدی باقی گذاشته باشد.می گویند جلوی ضرر را از هر جا بگیری منفعت است و متاسفانه مردم ایران در این سالها بسیار ضرر کرده‌اند."

معامله نفت با طلا

طلا بهتر از<span >«یوان»، عنوان یادداشت نرسی قربان برای روزنامه شرق است.

این کارشناس برجسته بازار نفت می نویسد" دریافت پول نفت صادراتی به‌چین با "طلا" یا "یوان" از چند زاویه قابل تحلیل است. در یک زاویه، گرفتن "یوان" چینی، وقتی کم‌مشکل است که بتوانیم آن را در بازارهای آسیایی یا نقاط دیگر دنیا به ارزهای معتبر تبدیل کنیم. اگر این امکان وجود نداشته باشد باید بنویسیم فروش نفت به چین و دریافت "یوان" مساوی است با خرید جنس چینی." آقای قربان می نویسد "باید تاکید کرد در این شرایط، مبادله نفت با طلا می‌تواند گزینه بهتر باشد. چرا که به شرط آنکه محموله طلا را به صورت فیزیکال و خارج از سنترال بانک‌ها دریافت کنیم، می‌توانیم تحریم‌ها را دور بزنیم." این کارشناس بازار نفت همچنین می نویسد " همه امیدوارند که در مذاکرات ۱+۵ و ایران در بغداد گشایشی حاصل شود. آن‌طور که از تحولات به نظر می‌آید می‌توان چنین پیش‌بینی‌ای را داشت که تغییرات صورت گرفته در صحنه بین‌المللی هم به کاهش فشارها بر ایران کمک کرده است. اگر فشارها برداشته و درهای بسته باز شود یک بازی برد–برد بین طرف‌های تجاری و ایران آغاز خواهد شد. هم اقتصاد ایران سود می‌برد هم تجارت جهانی. تجار و سرمایه جهانی هم به ایران سرازیر خواهند شد. بسته بودن درها به نفع هیچ‌کس نیست."

به آزمایشگاه های صنایع غذایی اعتماد کنید

روزنامه تهران امروز، یادداشتی دارد با عنوان" خطاها جبران ناپذیرند" به قلم دکتر مجید حاجی فرجی که رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی است. این کارشناس در بخشی از یادداشت خود نوشته است "می توانم این اطمینان را به شهروندان بدهم که آزمایشگاه‌های صنایع غذایی هیچ گاه سلامت شهروندان را به خاطر یک محصول یا فرد به خطر نمی‌اندازند چرا که وظیفه آنها حفظ سلامت مردم است. با این حال خطاهای آزمایشگاهی غیر قابل پیش‌بینی است و ممکن است در برخی آزمایشگاه‌ها خطاهایی هم روی بدهد. اما حداکثر سعی همکاران بر این است که خطاها محو شود و باید شهروندان این اطمینان را پیداکنند که محصولاتی که برچسب‌های وزارت بهداشت بر روی آنها دیده می‌شود، مشکل ندارند و می‌توانند با خیال راحت از این محصولات استفاده کنند."

افزایش تعرفه واردات و پخش ارز

روزنامه دنیای اقتصاد، یادداشتی دارد در باره <span >«حمایت از تولید ملی »که زهرا کاویانی آن را نوشته است. خانم کاویانی در این یادداشت می نویسد« متاسفانه باور رایج در میان سیاست‌گذاران اقتصادی کشورمان این است که این حمایت‌ها باید از طریق افزایش تعرفه کالاهای وارداتی، اعطای ارز ارزان به تولید کننده برای واردات کالاهای واسطه‌ای و سهمیه بندی واردات کالاهای خارجی صورت گیرد. این در حالی است که سیاست‌های مذکور که مصادیق بارز برخورد مکانیکی با پدید‌ه‌های اقتصادی است و بسیار هم در کشور ما رایج است، نه تنها از تولیدات داخل حمایت نکرده، بلکه آسیبی جدی به تولید وارد خواهد ساخت.»

خداحافظ یاهو، بدرود جی میل

روزنامه شرق، یادداشتی دارد با عنوان ابهامات "ای‌میل ملی"که محمودرضا خادمی نوشته است. یادداشت نویس شرق می نویسد "وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات طی روزهای اخیر دستورالعمل‌هایی را به بانک مرکزی، بیمه و همچنین سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ابلاغ کرده که بر اساس آن استفاده از ای‌میل‌های خارجی برای رد و بدل کردن اطلاعات میان کاربران ممنوع بوده و همچنین نهادهای اجرایی، آموزشی و دانشگاهی نیز باید پسوندهای نام اینترنت خود را بر اساس"ir" تعر یف کرده و تمامی داده‌های خود را روی مراکز داده داخلی انتقال دهند."

آقای خادمی در انتقاد از این اقدام دولت می نویسد " نمی‌توان از مردم خواست به یکباره از خدمات خارجی دست برداشته و از خدمات داخلی بهره ببرند، که این مساله در همه جای دنیا به صورت آزاد بوده و دولت دست مردم را در نوع دریافت خدمات باز گذاشته است."