راه نیافتن ۱۸۹ نماینده مجلس هشتم به مجلس نهم

انتخابات مجلس نهم حق نشر عکس Reuters
Image caption تعداد نمایندگانی که در انتخابات اخیر به مجلس راه پیدا نکرده اند، حدود ۶۵ درصد تعداد کل نمایندگان است

در حالی که در روزهای بعد از انتخابات مجلس، رسانه های ایران آمار متفاوتی را در مورد تعداد نمایندگانی که به مجلس نهم راه نیافته اند مطرح کرده بودند، جدیدترین آمار منتشر شده، تعداد این نمایندگان را ۱۸۹ نفر نشان می دهد.

پیشتر، برخی از سایت های محافظه کار تعداد نمایندگان مجلس هشتم را که به مجلس نهم نرفته اند، حدود ۲۰۰ نفر عنوان کرده بودند.

تعداد نمایندگانی که در انتخابات اخیر به مجلس راه پیدا نکرده اند، حدود ۶۵ درصد تعداد کل نمایندگان مجلس ایران است که ۲۹۰ عضو دارد.

این میزان تغییر، اندکی کمتر از میانگین ۶۶.۵ درصدی تغییر در نمایندگان مجالس ایران در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی است.

سایت اطلاع رسانی خبرآنلاین، چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت (۹ مه) آمار نمایندگانی که در ۸ انتخابات پارلمانی بعد از انقلاب به مجلس بعد راه نیافته اند را به چاپ رسانده است.

مطابق این آمار درصد تغییر نمایندگان، در انتخابات مجالس گذشته، به ترتیب ۶۱ درصد (دوم)، ۶۲ درصد (سوم)، ۶۸ درصد (چهارم)، ۶۱ درصد (پنجم)، ۷۶ درصد (ششم)، ۷۶ درصد (هفتم) و ۶۳ درصد (انتخابات مجلس هشتم) بوده است.

این آمار در حالی منتشر می شود که پس از برگزاری انتخابات اخیر، برخی رسانه های مدافع دولت، راه نیافتن تعداد زیادی از نمایندگان به مجلس نهم را نشان دهنده مخالفت رای دهندگان با رویه انتقادی این مجلس در قبال دولت دانسته بودند.

تعدادی از نمایندگان مشهور مجلس هشتم، در میان کاندیداهای ناکام انتخابات اخیر مجلس هستند.

حسین فدایی ‌آشتیانی دبیر‌کل جمعیت ایثارگران، قاسم روانبخش دبیر سیاسی نشریه پرتو سخن (نزدیک به محمد تقی مصباح یزدی)، اسدالله بادامچیان قائم‌مقام حزب مؤتلفه، حسن غفوری فرد عضو جامعه اسلامی مهندسین، پرویز سروری از فرماندهان سابق سپاه و زهره الهیان رئیس کمیته حقوق بشر مجلس هشتم، از جمله نمایندگان تهران هستند که به مجلس نهم راه نیافته اند.

در میان اسامی نمایندگان ناکام دیگر شهرهای ایران، می توان به احمد ناطق نوری با سابقه‌ترین نماینده مجلس، حسین جلالی رئیس دفتر محمدتقی مصباح یزدی، حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمسیون امنیت ملی، محمدکاظم وزیری هامانه وزیر نفت سابق دولت احمدی نژاد، جهانبخش محبی نیا عضو هیات رئیس مجلس هشتم، و محمد رضا خباز، مصطفی کواکبیان و قدرت الله علیخانی (هر سه از اعضای فراکسیون اقلیت مجلس هشتم) اشاره کرد.

بسیاری از نمایندگانی که به مجلس نهم راه پیدا نکرده اند، مدعی بروز تخلفات انتخاباتی در حوزه های انتخابی خود شده و این ناکامی را ناشی از ناعادلانه بودن انتخابات دانسته اند.

این نمایندگان، تا آخرین روز کاری مجلس هشتم در ششم خرداد آینده، همچنان عضو قوه مقننه ایران خواهند بود و از روز هفتم خرداد، جای خود را به اعضای جدید مجلس شورای اسلامی می دهند.

مطالب مرتبط