شاهین نجفی: قصد توهین به امامان شیعه را نداشته‌ام

به روز شده:  18:54 گرينويچ - پنج شنبه 10 مه 2012 - 21 اردیبهشت 1391

جنجال بر سر ترانه جدید شاهین نجفی

نام شاهین نجفی و ترانه تازه اش به نام نقی، این روزها سر زبانهاست. عده ای آن را توهین به مقدسات می دانند و گروهی می گویند ، موسیقی رپ یعنی اعتراض.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

شاهین نجفی، خواننده رپ ایرانی، در پی واکنشها به ترانه جدیدش، به بی بی سی فارسی گفت که قصد توهین به امامان شیعه را نداشته و فقط اسم ائمه را دستمایه کاری هنری-اجتماعی قرار داده است.

روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت (۹ مه) خبرگزاری فارس در خبری با عنوان "حکم ارتداد شاهین نجفی صادر شد" نوشت که آیت الله صافی گلپایگانی، از مراجع تقلید شیعه در ایران در پی انتشار ترانه "نقی" ساخته شاهین نجفی، حکم ارتداد او را صادر کرده است.

اما تاریخ صدور این فتوا که عکس آن در خبرگزاری فارس منتشر شده است، حدود دو هفته پیش از انتشار ترانه شاهین نجفی است و در آن اسم شخص خاصی برده نشده است.

انتشار ترانه نقی ساخته شاهین نجفی واکنش های مختلفی را در پی داشته است

آیت الله صافی گلپایگانی در پاسخی به سئوالی درباره حکم توهین کنندگان به امام هادی، امام دهم شیعیان، بدون آنکه نامی از کسی برده باشد نوشته است: "چنانچه اهانت و جسارت به حضرت نموده باشند، مرتدند".

شاهین نجفی در گفت و گویی با بی بی سی فارسی گفت که این فتوا شامل او نمی شود و "عده ای در ایران از فتوای این مرجع به قصد اهداف سیاسی و تحریک احساسات مذهبی مردم سوءاستفاده کرده‌اند".

ترانه جدید شاهین نجفی با عنوان "نقی" با واکنش های مختلفی مواجه شده و در حالی که برخی آن را "توهین به مقدسات" می دانند، عده ای از آن به عنوان نمونه ای از آزادی بیان و "تابوشکنی" یاد می کنند

او در پاسخ به این سئوال که آیا او این ترانه را به قصد تابو شکنی سروده گفت که بخشی از آن آگاهانه بوده و به عنوان هنرمند آنچه را در سر داشته خلق کرده و چندان به فکر پیامدها های آن نبوده است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.