شاهین نجفی: قصد توهین به امامان شیعه را نداشته‌ام

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

شاهین نجفی، خواننده رپ ایرانی، در پی واکنشها به ترانه جدیدش، به بی بی سی فارسی گفت که قصد توهین به امامان شیعه را نداشته و فقط اسم ائمه را دستمایه کاری هنری-اجتماعی قرار داده است.

روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت (۹ مه) خبرگزاری فارس در خبری با عنوان "حکم ارتداد شاهین نجفی صادر شد" نوشت که آیت الله صافی گلپایگانی، از مراجع تقلید شیعه در ایران در پی انتشار ترانه "نقی" ساخته شاهین نجفی، حکم ارتداد او را صادر کرده است.

اما تاریخ صدور این فتوا که عکس آن در خبرگزاری فارس منتشر شده است، حدود دو هفته پیش از انتشار ترانه شاهین نجفی است و در آن اسم شخص خاصی برده نشده است.

حق نشر عکس shahinnajafimusic.com
Image caption انتشار ترانه نقی ساخته شاهین نجفی واکنش های مختلفی را در پی داشته است

آیت الله صافی گلپایگانی در پاسخی به سئوالی درباره حکم توهین کنندگان به امام هادی، امام دهم شیعیان، بدون آنکه نامی از کسی برده باشد نوشته است: "چنانچه اهانت و جسارت به حضرت نموده باشند، مرتدند".

شاهین نجفی در گفت و گویی با بی بی سی فارسی گفت که این فتوا شامل او نمی شود و "عده ای در ایران از فتوای این مرجع به قصد اهداف سیاسی و تحریک احساسات مذهبی مردم سوءاستفاده کرده‌اند".

ترانه جدید شاهین نجفی با عنوان "نقی" با واکنش های مختلفی مواجه شده و در حالی که برخی آن را "توهین به مقدسات" می دانند، عده ای از آن به عنوان نمونه ای از آزادی بیان و "تابوشکنی" یاد می کنند

او در پاسخ به این سئوال که آیا او این ترانه را به قصد تابو شکنی سروده گفت که بخشی از آن آگاهانه بوده و به عنوان هنرمند آنچه را در سر داشته خلق کرده و چندان به فکر پیامدها های آن نبوده است.