هنیه دخالت حماس در جنگ احتمالی اسرائیل با ایران را رد کرد

هنیه حق نشر عکس Reuters
Image caption هنیه: حماس به اقداماتی دست می زند که متضمن منافع مردم فلسطین باشد

اسماعیل هنیه، نخست وزیر دولت حماس در غزه، مداخله نظامی این گروه در درگیری نظامی احتمالی ایران و اسرائیل را رد کرده است.

خبرگزاری رویترز در مصاحبه ای اختصاصی با اسماعیل هنیه با اشاره به تهدیدهای برخی مقامات اسرائیلی در مورد حمله نظامی به تاسیسات هسته ای ایران، از وی پرسیده است که آیا در چنین صورتی، جنبش حماس به عملیات نظامی علیه اسرائیل دست خواهد زد؟

آقای هنیه در پاسخ گفته است: "حماس یک جنبش فلسطینی است که در صحنه سیاسی فلسطینی فعالیت دارد و به آن قبیل اقدامات سیاسی و عملیاتی دست می زند که متضمن منافع مردم فلسطین باشد."

وی ورود حماس به درگیری نظامی احتمالی بین ایران و اسرائیل را مردود دانسته و گفته است: "ایران چیزی از ما نخواسته و من فکر نمی کنم ایرانیان به ما نیازی داشته باشند."

اسماعیل هنیه در عین حال احتمال حمله نظامی اسرائیل به ایران را منتفی ندانسته و در مورد عواقب چنین اقدامی هشدار داده است.

وی گفته است: "تهدیدهای اسرائیل آشکار است و نیازی به تفسیر و تحلیل ندارد و هر چند نمی توانم جزئیات چنین سناریویی را پیش بینی کنم، اما به نظر من، چنین واقعه ای تبعات وخیمی برای تمامی منطقه در پی خواهد داشت."

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption رهبران جمهوری اسلامی خود را به حمایت از حماس متعهد دانسته اند

برخی از ناظران اسرائیلی گفته اند که در صورت حمله این کشور به تاسیسات هسته ای ایران، جنبش حماس، مستقر در مرزهای غربی، و جنبش حزب الله لبنان، مستقر در مرز شمالی اسرائیل با لبنان، خاک اسرائیل را هدف حملات موشکی قرار خواهند داد.

به گفته آنان، جمهوری اسلامی پیشاپیش زرادخانه موشکی قابل توجهی در اختیار این دو گروه قرار داده تا بتوانند حمله احتمالی اسرائیل به ایران را تلافی کنند و دولت اسرائیل هم چنین واکنشی را در سناریوی حمله نظامی به ایران مورد توجه قرار می دهد.

حمایت از "جبهه مقاومت"

مقامات و رسانه های دولتی جمهوری اسلامی رسما از دخالت نظامی حماس و حزب الله لبنان در صورت حمله اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران سخنی نگفته اند اما همواره تاکید داشته اند که چنین حمله ای عواقب ویرانگری برای اسرائیل در پی خواهد داشت و باعث ناآرامی گسترده در منطقه خواهد شد.

آنان رویارویی حزب الله با اسرائیل در جنگ سال ۲۰۰۶ را که با موشک پرانی به اسرائیل همراه بود پیروزی بزرگ جنبش حزب الله توصیف کرده و مقاومت حماس در برابر حملات نظامی اسرائیل به غزه در سال ۲۰۰۸ را نیز نشانه اقتدار این گروه دانسته اند.

حق نشر عکس a
Image caption شعار معترضان پس از انتخابات در اولویت دادن به منافع ایران باعث خشم مقامات حکومتی شد

جمهوری اسلامی حکومت سوریه، حزب الله و حماس و سایر گروه های فلسطینی مخالف صلح را عوامل تشکیل دهنده "جبهه مقاومت" علیه اسرائیل نام داده و کشورهای اسلامی را ملزم به حمایت از آنان می داند.

تعهد مقامات جمهوری اسلامی به حزب الله لبنان و جنبش حماس در حدی بوده که شعارهای معترضان پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران حاکی از اولویت منافع ملی ایران نسبت به اهداف این دو گروه در غزه و فلسطین را به عنوان نشانه وابستگی معترضان به بیگانگان توصیف کردند.

با اینهمه، از زمان آغاز اعتراضات سیاسی در سوریه از اوایل سال گذشته میلادی، برخی ناظران از بروز شکاف در "جبهه مقاومت" سخن گفته و تحولاتی مانند تصمیم رهبران جنبش حماس برای ترک سوریه و مهاجرت آنان به سایر کشورهای عربی و یا ملاقات خالد مشعل، رهبر حماس، با پادشاه اردن را باعث ناخرسندی مقامات ایرانی دانسته اند.

اسماعیل هنیه نیز در سخنانی که در ماه فوریه در دانشگاه الازهر مصر ایراد کرد، ضمن حمایت از جنبش اعتراضی در کشورهای عربی، گفت که "به مردم قهرمان سوریه که برای آزادی، دموکراسی و اصلاحات تلاش می کنند درود می فرستم."

جنبش حماس یک گروه اسلامگرای سنی است و اکثر مردم سوریه هم مسلمان سنی هستند در حالیکه خانواده اسد، که از بیش از چهل سال پیش بر این کشور حکومت کرده، از علویان هستند.

اسماعیل هنیه در مصاحبه اخیر با رویترز هم از "بهار عربی" استقبال کرده و گفته است که نتیجه تغییرات سیاسی در تونس، مصر، لیبی و یمن به نفع اهداف فلسطینیان بوده است زیرا دولت هایی را که به زیان فلسطینیان، به اسرائیل روابط نزدیکی برقرار کرده بودند از میان برداشته است.

نظرات آقای هنیه در مورد موضع حماس در قبال درگیری نظامی ایران و اسرائیل پیش از این نیز توسط محمود زهار، ازمقامات ارشد این جنبش ابراز شده بود. آقای زهار در مصاحبه ای با خبرنگار بی بی سی فارسی در بیت المقدس گفت که هدف حماس، دفاع از خود در برابر حملات اسرائیل است و "اگر به ما حمله نشود، ما هم خود را درگیر نخواهیم کرد."

مطالب مرتبط