عامل ترور فیزیکدان ایرانی 'سه‌شنبه اعدام می‌شود'

جمالی فش در اعترافات تلویزیونی - حق نشر عکس Fars
Image caption تلویزیون ایران اعترافات جمالی فش به ارتباط با موساد و قتل فیزیکدان ایرانی را پخش کرد

نزدیک نه ماه بعد از پایان محاکمه مجید جمالی فش، عامل ترور مسعود علی‌محمدی فیزیکدان ایرانی در دادگاه انقلاب و صدور حکم اعدام برای وی، دادستان تهران اعلام کرده که وی در ساعت هفت و نیم صبح سه شنبه ۲۶ اردیبهشت اعدام می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران گفته که عامل ترور مسعود علی محمدی صبح روز سه شنبه در زندان اوین "به دار مجازات آویخته می شود."

محاکمه آقای جمالی فش در اول شهریور سال گذشته برگزار شد و چند روز بعد دادگاه وی را به اتهام "محاربه و فساد فی الارض" به اعدام محکوم کرد.

آقای جمالی فش که بیست و شش سال سن دارد به اتهام بمب‌گذاری منجر به قتل استاد فیزیک دانشگاه تهران، ارتباط با سرویس جاسوسی اسرائیل و نگهداری مواد روانگردان متامفتامین در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران محاکمه شد.

دادگاه به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی برگزار شد که در چند سال اخیر قضاوت پرونده های مهمی نظیر دادگاههای دستگیر شدگان بعد از انتخابات ریاست جمهوری را بر عهده داشته است.

دادستانی تهران پیش از برگزاری دادگاه اعلام کرده بود که آقای جمالی فش با چهار فقره اتهام شامل ترور، سفر به اسرائیل، شرکت در دوره های آموزشی سرویس اطلاعاتی آن کشور و دریافت یکصد و بیست هزار دلار محاکمه می شود.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران در باره این پرونده گفته بود که آقای جمالی فش به این اتهامات اعتراف کرده و گفته است که یک بار برای اجرای ماموریت ترور، موتور حامل مواد منفجره را به مقابل خانه مقتول برده اما موفق به انجام طرح خود نشده بود و ترور آقای علی محمدی در نوبت دوم صورت گرفت.

حق نشر عکس ISNA
Image caption ترور علی محمدی اظهارات متناقضی را در مورد گرایش سیاسی او به دنبال داشت.

ترور فیزیکدانان ایرانی

مسعود علی محمدی در دی ماه سال ۱۳۸۸ (ژانویه ۲۰۰۹) هنگام خروج از خانه مسکونی خود در شمال تهران، بر اثر انفجار بمبی که گفته شد در یک موتور سیکلت جاسازی شده بود، کشته شد.

آقای علی محمدی که هنگام مرگ پنجاه سال داشت، در رشته فیزیک تحصیل کرده و دکترای خود را در رشته ذرات بنیادی گرفته بود، در دانشگاه تهران تدریس می کرد و برای مدتی با مرکز تحقیقات فیزیک نظری ایران همکاری داشت.

با انتشار خبر ترور آقای علیمحمدی، گزارش های متفاوتی در مورد گرایش سیاسی احتمالی او انتشار یافت.

خبرگزاری فارس مسعود علیمحمدی را "یکی از اساتید ولایی" دانشگاه توصیف کرد و رادیو و تلویزیون دولتی ایران نیز با نام بردن از او به عنوان "دانشمند هسته ای" گفت که عوامل آمریکا، اسرائیل و استکبار جهانی مسئول ترور او بوده اند.

در همان زمان، یک سایت اینترنتی موسوم به "پایگاه اطلاع رسانی دانشگاهیان حامی میرحسین موسوی" نوشت که نام مسعود علی محمدی در میان اسامی جمعی از اساتید دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران دیده می شود که در آستانه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، با صدور بیانیه ای از نامزدی آقای موسوی حمایت کردند.

حق نشر عکس a
Image caption معترضان سیاسی تدابیر امنیتی در مراسم تدفین علی محمدی را نشانه گرایش او به دیدگاه مخالفان دولت دانستند.

در این بیانیه، نسبت به شرایط اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و مدیریتی کشور ابراز ناخرسندی و نسبت به پیروزی آقای موسوی در انتخابات ابراز امیدواری شده بود.

با اینهمه، خبرگزاری مهر در همان زمان، به نقل از رئیس پردیس علوم دانشگاه تهران نوشت که مسعود علی محمدی "یکی از اساتید برجسته فیزیک و دارای تالیفات متعدد بود، اما فعالیت سیاسی نداشت."

مراسم تشییع جنازه مسعود علی محمدی در روز ۲۴ دیماه دو سال پیش با حضور قابل توجه ماموران امنیتی و برخی محدودیت ها برگزار شد که به گفته مخالفان دولت، نشانه تمایل این استاد دانشگاه به منتقدان حکومت بود.

از آن زمان تا کنون چهار متخصص ایرانی دیگر هم مورد سوءقصد قرار گرفته اند که سه تن از آنها به نام های مجید شهریاری، داریوش رضایی نژاد و مصطفی احمدی روشن کشته شده اند.

فریدون عباسی دوانی، فیزیکدانی که از یکی از این ترورها جان به در برد، در حال حاضر ریاست سازمان انرژی اتمی ایران را برعهده دارد.

مطالب مرتبط