هشدار وزارت بهداشت در مورد آمار 'سوء مصرف الکل' در ایران

مشروبات الکلی حق نشر عکس AFP
Image caption نگرانی مسئولان وزارت بهداشت از سو مصرف مشروبات الکلی در ایران

با وجود ممنوعیت مصرف مشروبات الکلی در ایران، یک مسئول وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه اطلاعات راجع به اعتیاد در این کشور کم است، اعلام کرد: "در برخی مناطق کشور آمار سوء‌ مصرف الکل بالاست و به این مساله کمتر توجه شده است."

باقر لاریجانی، رئیس شورای سیاستگذاری وزارت بهداشت به خبرگزاری مهر گفت: "باید به صورت جدی وارد این عرصه شویم، زیرا نمی توان در خصوص فروش این گونه مواد که در حال حاضر در برخی از فروشگاه ها هم انجام می شود، بی تفاوت بود."

به گفته این مقام وازت بهداشت، گزارش‌هایی توسط بیمارستان ها و پزشکان از رواج مصرف الکل در مناطق جنوب تهران به دست وزارت بهداشت رسیده که "نگران کننده است".

بر اساس آمار منتشر شده از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران در سال ۱۳۸۷، تعداد معتادان به الکل در این کشور در آن زمان ۲۰۰ هزار نفر عنوان شده است.

ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ستاد مبارزه با مواد مخدر پیشتر اعلام کرده که "سالانه حدود ۸۰ میلیون لیتر مشروبات الکلی به ارزش ۷۳۰ میلیون دلار وارد ایران می‌شود". به گفته اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی، "پلیس تنها ۲۵ درصد از این قاچاق را می‌تواند کشف کند."

اما جدای از مشروبات قاچاق، برخی از افراد در داخل ایران دست به تولید مشروبات الکلی می زنندکه در بسیاری موارد باعث مسمومیت و مرگ مصرف کنندگان شده است.

آمار متناقضی از تعداد افرادی که جان خود را در اثر مصرف الکل از دست می‌دهند منتشر شده است. اما در همین حال هر از گاهی در صفحه حوادث روزنامه ها اخباری مبنی بر مسمومیت یا مرگ تعدادی از ایرانیان به دلیل مصرف الکل منتشر می‌شود.

در همین ارتباط، سال گذشته مقامات ایران نسبت به کاهش سن مصرف الکل به ۲۰ سال هشدار داده بودند.

براساس تحقیق انجمن جامعه شناسان ایران که بر روی هزار و ۵۰۰ دانشجو ۱۸ تا ۲۴ ساله انجام شده، ۲۵ درصد دانشجویان مصرف الکل را بدون اشکال دانسته و ۲۰ درصد نیز گفته اند که الکل مصرف می‌کنند.

پیشتر بابک مصطفی زاده، متخصص پزشک قانونی، با اشاره به ممنوعیت مصرف مشروبات الکلی در ایران گفته بود: "متاسفانه افراد سودجو به صورت زیرزمینی در کارگاه‌های غیر بهداشتی اقدام به تهیه مشروبات الکلی می‌کنند که همراه با ناخالصی است و در آنها معمولا الکل یا متانول وجود دارد که خطرناک است و در خوشبینانه‌ترین حالت باعث کوری فرد و در بسیاری موارد باعث فوت شده است."

پس از انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹، مصرف و خرید و فروش مشروبات الکلی در این کشور ممنوع شد. براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۷، "هر فردی مشروبات الکلی را بسازد، بخرد و بفروشد یا حمل و نگهداری کند، به شش ماه تا یک سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و پرداخت جزای نقدی به میزان پنج برابر ارزش عرفی (تجاری) همان کالا محکوم می‌‌شود."

مجازات نوشیدن مشروبات الکی در ایران، "هشتاد ضربه شلاق" است. اما بنابر ماده ۱۷۹ قانون مجازات اسلامی ایران، "هرگاه كسي چند بار شرب مسكر [مشروب الکلی] بنمايد و بعد از هربار حد [شلاق] بر او جاري شود در مرتبه سوم كشته [اعدام] مي شود".

با این حال، آمار موجود نشان می‌دهد این قوانین بازدارنده، سبب کاهش مصرف نوشیدنی‌های الکلی در ایران نشده است.

مطالب مرتبط